W jego skład zostali powołani przedstawiciele MRiRW, ANR i Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz reprezentanci wskazani przez stronę społeczną, tj. Polski Związek Hodowców Koni (PZHK), Polski Związek Jeździecki (PZJ) i Stowarzyszenie Hippica Pro Patria (HPP).

    W trakcie prac zespołu, w maju br., bez konsultacji ze stroną społeczną Zespołu, ANR przedstawiła „Program działań doraźnych w stadach ogierów ANR” (patrz na www.sosdlastad.pl),  który mimo naszego sprzeciwu został zaakceptowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednocześnie Ministerstwo zwróciło się do organizacji społecznych z wnioskiem o przedstawienie w terminie 7 dni koncepcji funkcjonowania państwowej hodowli koni. Program taki, mimo krótkiego czasu, złożyliśmy w MriRW (patrz na www.sosdlastad.pl). Niestety nie wzbudził on zainteresowania ani  MRiRW, ani ANR. Zdajemy sobie sprawę, że program ten może wymagać dalszej pracy, ale jednocześnie jest pierwszą od wielu lat próbą analizy aktualnej sytuacji i nakreślenia zadań państwowej hodowli koni w nowej rzeczywistości oraz odpowiadającej współczesnym potrzebom jej organizacji.

    Obecnie, jako strona społeczna, oczekujemy na przedstawienie docelowej koncepcji funkcjonowania państwowej hodowli koni przez ANR, zgodnie z postanowieniami podjętymi na spotkaniu Zespołu w dniu 30 czerwca br.; uważamy jednak, że dotychczasowa struktura organizacji hodowli państwowej i jej podporządkowanie ANR jest rozwiązaniem sprawdzonym negatywnie i co więcej jest źródłem aktualnej katastrofalnej sytuacji.

    W załączniku program organizacji społecznych - zapraszamy do lektury.