LIPIEC
Upalnie rozpoczęły się we francuskim Vidauban ujeżdżeniowe Mistrzostwa Europy Juniorów, Młodych Jeźdźców oraz po raz pierwszy Dzieci. Barw Polski na tych zawodach bronili Aleksandra Lesner (jr), Michalina Terlecka (yr), Tomasz Jasiński (yr) oraz Jan Gawecki (yr). W rywalizacji wzięło udział 168 zawodników z 26 krajów. Do finału zakwalifikował się Tomasz Jasiński, który ostatecznie zajął bardzo dobre trzynaste miejsce w konkursie dowolnym z muzyką z wynikiem 72,175%.
Polska drużyna skoczków prosto z Mistrzostw Polski w Sielance pod Warką wybrała się w podróż do szwedzkiego miasta portowego Falterbo, by wziąć udział w zawodach CSIO5* Falsterbo.
Do Szwecji pojechała piątka zawodników Zuzanna Gowin, Mściwoj Kiecoń, Marek Lewicki, Krzysztof Ludwiczak i Piotr Morsztyn oraz trójka osób towarzyszących (oprócz luzaków) czyli trener Kadry Narodowej Peeter Geerink, jego asystent Rudiger Wassibauer oraz menadżer konkurencji skoków przez przeszkody, Marek Kaźmierczak. Ostatecznie w piątkowym konkursie Pucharu Narodów polska ekipa wystąpiła w składzie Marek Lewicki (4/12 pkt.), Krzysztof Ludwiczak (17/9 pkt.), Zuzanna Gowin (4/12 pkt.) i Piotr Morsztyn, który zanotował groźnie wyglądający upadek na przedostatniej przeszkodzie w pierwszym nawrocie konkursu. Ostatecznie nasza drużyna z wynikiem 58 pkt. zajęła ostatnie, 8 miejsce. Kontuzja jednego z podstawowych koni naszej reprezentacji, mało budujący wynik i niesnaski w gronie polskich „oficjeli” to zyski z chyba mało przemyślanego wyjazdu do Szwecji, którego nie był w stanie „osłodzić” dobry start w konkursie 150 cm. Mściwoja Kieconia.
W terminie 15 – 19 lipca 2015 roku dosyć liczna grupa polskich reprezentantów wzięła udział w zawodach CSIO3* rozgrywanych w stolicy Węgier, w Budapeszcie. W konkursie drużynowym polska ekipa wystartowała w składzie Michał Kaźmierczak (4 pkt.), Dawid Kubiak (8 pkt.), Weronika Wilska (11 pkt.) i Łukasz Koza (rez.). Nie był to start, w którym nasza drużyna zadeklarowała walkę o punkty rankingowe, stąd w składzie znaleźli się zawodnicy zdobywający doświadczenie w takich konkursach. Ostatecznie Polacy zajęli ostatnie, 13 miejsce.
Podczas zawodów CSIO3* rozgrywanych w stolicy Słowacji, Bratysławie takiego komfortu już polska drużyna nie miała. Start ten miał przynieść nam kolejne punkty rankingowe w klasyfikacji Dywizji 2 Furusiyya FEI Nations Cup. Polacy startowali w konkursie Pucharu narodów w składzie Jarosław Skrzyczyński (8/0 pkt.), Michał Kaźmierczak (8/5 pkt.), Maksymilian Wechta (8/8 pkt.) i Krzysztof Ludwiczak (1/1 pkt.). Nasza drużyna zajęła w konkursie z wynikiem 23 pkt. piąte miejsce wśród 13 startujących ekip, a trzecie wśród 9., które walczyły o punkty. To z pewnością nie najgorszy wynik, choć nie taki jaki oczekiwaliśmy. Na osłodę pozostał nam sukces w konkursie Grand Prix Jarosława Skrzyczyńskiego, który w pięknym stylu wygrał ten konkurs.
Na krajowych hipodromach lipiec rozpoczął się najważniejszą z możliwych impre, czyli Mistrzostwami Polski w skokach we wszystkich kategoriach wiekowych, jakie zgodnie z wieloletnia umową rozgrywane są w ośrodku Sielanka pod Warką. Mistrzowskim konkursom towarzyszyła rywalizacja w grupie dzieci o Puchar Polski w skokach dzieci. Złoty medal w tej rywalizacji zdobyła Wiktoria Głowacka z FKJ Zbyszko. Srebro przypadło Julii Kuśnierczak z JUKS Mieczewo a brąz Aleksandrze Bolko z CH Jaszkowo. Przy bardzo licznej i wyrównanej stawce startujących zawodników na podium stanęli doświadczeni mimo młodego wieku zawodnicy. Złoto zdobyła Joanna Marciniak z KJ Metpol Grodziec a srebro jej koleżanka klubowa Agnieszka Cecuga. Brązowy medal zawisnął na piersi sympatycznego Adama Grzegorzewskiego z Agro-Aves Gajewniki. Rywalizację w grupie młodych jeźdźców wygrała trójka zawodników, która od pierwszego startu nadawała ton rywalizacji. Krzysztof Okła stanął na najwyższym miejscu podium. Nieco niżej znalazła się Weronika Wilska a najniżej, startujący w wyższej kategorii wiekowej junior, Andrzej Opłatek. Oczywiście najwięcej emocji zbudziła rywalizacja w grupie seniorów. Niewątpienie gwiazdą pierwszej jasności okazał się obrońca tytułu z ubiegłego roku, Jarosław Skryczyński. Jego tegoroczne zwycięstwo z czystym kontem i zapasem 2 zrzutek nie pozostawiło cienia wątpliwości. Pozostałe medale wyrwali starszym kolegom przedstawiciele młodego pokolenia. Srebro zdobył Łukasz Koza a brązowy Maksymilian Wechta. Mistrzostwa Polski były też trzecią kwalifikacja w ramach Jeździeckiego Grand Prix Wolnej Polski.
W niedzielę 12 lipca 2015 roku w Poczerninie zakończyły się sportowe zmagania uczestników OOM w skokach przez przeszkody. W rywalizacji uczestniczyło 70 zawodników za całej Polski wyłonionych w trakcie regionalnych kwalifikacji. W grupie kuców zwyciężyła amazonka z JKS Amico Mołdawin, Magdalena Wojciechowska (ur. 2003). W grupie dużych koni zwyciężyła Agnieszka Cebulak (ur.2000) z KS Stangret Kielce.
Tego samego dnia zakończyły się zawody ZO-B3* rozgrywane w ośrodku jeździeckim w Machnicach jako V odsłona Polskiej Ligi Jeździeckiej. Konkurs główny zawodów GP Machnic wygrał Kamil Grzelczyk. Już tydzień później w Jakubowicach podczas ZO-B3* rozegrano VI eliminację Polskiej Ligi Jeździeckiej. W najważniejszym, dwunawrotowym konkursie Grand Prix o Puchar Prezesa Grupy Azoty wystartowało 47 par. Zwyciężył po podwójnie bezbłędnym przejeździe Andrzej Opłatek.
Tegoroczna edycja Festiwalu Jeździeckiego Baborówko 2015 po raz pierwszy rozegrana została w randze 3*. Debiut ten można chyba uznać za udany. Najważniejszy konkurs zawodów wygrała niemiecka amazonka Sandra Auffarth. Tradycyjnie już w Baborówku wyłoniono Mistrza Polski Juniorów w WKKW. Została nim Franziska Gillmaier reprezentująca barwy LKJ Hipologia Strzegom.
Na początku miesiąca dokooptowany do składu zarządu PZJ Sławomir Pietrzak zgłosił swoją rezygnację z pracy w tym organie władzy związkowej. Po kilku dniach w krótkim wywiadzie podał uzasadnienie swojej decyzji.
SIERPIEŃ
Drugi z wakacyjnych miesięcy przyniósł już na samym początku najważniejszy w 2015 roku występ polskiej drużyny podczas kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 dla Grupy C na zawodach CSI3* w Samorin (SVK). Same zawody rozpoczęły się co prawda jeszcze w lipcu, ale najważniejszy konkurs drużynowy rozegrany został w niedzielę 2 sierpnia 2015 roku.
Drużyna polska wystartowała w składzie Jarosław Skrzyczyński (12/4 pkt.), Marek Lewicki (13/0 pkt.), Mściwoj Kiecoń (rez./9 pkt.) i Krzysztof Ludwiczak (18/1 pkt.). Wynik 43 pkt. w pierwszym nawrocie i 5 pkt. w drugim przede wszystkim pozbawił nas marzeń o występie polskiej drużyny w Brazylii w przyszłym roku. Pokazał też, ze potencjał w niej tkwiący marzenia te uzasadniał.
W austriackiej miejscowości Wiener Neustadt rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Młodych jeźdźców, Juniorów i Dzieci w skokach przez przeszkody. Pierwsze medalowe rozstrzygnięcia zapadły w czwartek 13 sierpnia w kategorii dzieci. I data ta nie była wcale pechowa dla naszej drużyny, która wystartowała w składzie Dalia Lehmann, Wiktoria Głowacka, Filip Lewicki i Aleksandra Bolko. Wcześniej medale złoty i srebrny zapewniły sobie ekipy Niemiec i Wielkiej Brytanii. O brązowy medal polskie dzieci musiały walczyć w rozgrywce z ekipą włoską. Nasi najmłodsi reprezentanci zakończyli starty w rozgrywce z wynikiem 4 pkt., a włoskie z wynikiem 12 pkt. Medal dla Polski był wielka i przyjemna niespodzianką. W indywidualnej klasyfikacji najwyżej z polskiej ekipy sklasyfikowana została na 12 miejscu Dalia Lehmann. Dzień później medale rozdzieliły drużyny juniorów i młodych jeźdźców. Ekip polskich juniorów wystartowała w składzie Agnieszka Cecuga, Adam Grzegorzewski, Joanna Marciniak i Andrzej Opłatek i zajęła w grupie 21 startujących ekip miejsce 8. W indywidualnej klasyfikacji Agnieszka Cecuga uplasowała się na wysokim, 4 miejscu. Polska drużyna młodych jeźdźców startująca w składzie Zuzanna Gowin, Weronika Wilska, Krzysztof Okła i Nikol Makulik nie dopasowała się do swoich młodszych kolegów i zakończyła starty na ostatnim 14 miejscu. Najwyżej sklasyfikowana na 21 miejscu z polskiej ekipy w indywidualnej klasyfikacji była Zuzanna Gowin.
W niedzielę 12 sierpnia 2015 roku w hiszpańskim Jerez de La Frontera zakończyły się zawody z cyklu Student Riders Nations Cup, organizowanego przez AIEC - World University Equestrian Federation. W zawodach wystartowało 45 studentów z 15 krajów. Polska ekipa w składzie Agata Mizgier, Paulina Bryś oraz Tatiana Elzanowska odniosła na tych zawodach spory sukces, kończąc kombinowana rywalizacje (skoki i ujeżdżenie) na 3 miejscu i wyprzedzając reprezentacje z 12 krajów. Złoty medal zdobyli Niemcy a srebrny Hiszpanie. W klasyfikacji indywidualnej nasza zawodniczka, Tatiana Elzanowska, zajęła 4. miejsce w skokach oraz 4. miejsce w klasyfikacji łącznej.
Kluczowym startem w otwartym sezonie dla seniorów był obok próby zakwalifikowania się do Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 skoczków w Samorin (SVK) udział w Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Aachen (GER) w dniach 11 23 sierpnia 2015 roku. Polacy wystartowali w tym turnieju w konkurencji ujeżdżenia, skoków i powożenia zaprzęgami czterokonnymi. W ujeżdżeniu polski zespół wystartował w składzie Żaneta Skowrońska, Anna Łukasik i Katarzyna Milczarek. W klasyfikacji drużynowej nasza ekipa uplasowała się 17, przedostatnim miejscu. Indywidualnie Polski uplasowały się odpowiednio na 45, 61 i 63 miejscu. W powożeniu zaprzęgami czterokonnymi mamy piękne tradycje, które związane są również z miejscem rozgrywania tegorocznych Mistrzostw Europy. Tym razem nie udało się do nich nawiązać. W rywalizacji wzięło udział 37 powozów. Piotr Mazurek zakończył starty na 28 pozycji a Ireneusz Kozłowski na 35. najwięcej emocji towarzyszył występowi w Aachen polskiej drużyny skoczków, którą przed startem dotknął mocny pech. Najpierw z zespołu wypadł Piotr Morsztyn, którego koń doznał kontuzji podczas chyba niepotrzebnego (tydzień po MP w Warce) startu w zawodach CSIO5* Falsterbo (SWE). Potem już w Aachen wypadł z zespołu Marek Lewicki, którego wierzchowiec nie przeszedł przeglądu weterynaryjnego. A jednak za drużyna w składzie Jarosław Skrzyczyński, Krzysztof Ludwiczak, Mściwoj Kiecoń i Michał Kaźmierczak pokazałi w Aachen niezłomność i wielką wolę walki. W klasyfikacji drużynowej Polacy uplasowali się na wysokim 13 miejscu (na 22 startujące zespoły) a indywidualnej klasyfikacji Jarosław Skrzyczyński w finale wywalczył 22 miejsce. To duży sukces polskiego jeździectwa.
Na krajowych hipodromach największa imprezą był z pewnością rozpoczęty jeszcze w lipcu turniej Baltica Equestrian Summer Tour 2015. Magia samego miejsca, doskonałe warunki techniczne dla startujących koni, dwa place konkursowe i plac treningowy o podłożu, którego jakości może pozazdrościć Ciekocinku wiele europejskich ośrodków, to atuty, które organizatorzy potrafili właściwie wykorzystać tworząc jedna z najlepszych imprez w basenie Mora Bałtyckiego. W trakcie dwóch tygodni rywalizacji w ciągu dnia i relaksu wieczorem rozegrano w sumie na dwóch placach 66 konkursów. W najważniejszym konkursie zamykającym pierwszy tydzień, GP Ciekocinka pod patronatem Ministra Środowiska, którego wyniki liczyły się również do LR, zwyciężył niemiecki skoczek Marc Bettinger. Tydzień później najlepszy okazał się syryjski skoczek Amre Hamcho. Konkurs ten był również IV etapem Jeźdieckiego Grand Prix Wolnej Polski, które wygrał Mściwoj Kiecoń. Choć tym razem w tych konkursach nie zwyciężali reprezentanci Polski, to okazji do zagrania Mazurka Dąbrowskiego w letnim turnieju w Ciekocinku nie brakowało. Drugi w tym roku i trzeci w ogóle dwutygodniowy turniej rozegrany w Ciekocinku okazał się sukcesem.
Zapraszamy do obejrzenia retransmisji konkursu GRAND PRIX Ciekocinka - 145 cm
W niedzielę 2 sierpnia 2015 na hipodromie w Morawie zakończyły się Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców w WKKW. Do rywalizacji o tytuł Mistrza Polski przystąpiło 7 zawodników, ukończyło 6. Złoto wywalczyła Sonia Chwirot z Sopockiego Klubu Jeździeckiego. Srebro zdobył Michał Knap z ZKS Drzonków a brąz Aleksander Kadłubowski z KJ Strzała Krubiczew.
W zakończonych w niedzielę 9 sierpnia 2015 roku w Sopocie Mistrzostwach Polski Seniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego triumfował prowadzący od pierwszego dnia Paweł Spisak. Po próbie terenowej nowy Mistrz Polski nie pozostawił cienia złudzeń, kto stanie na najwyższym miejscu podium. Srebrny medal zdobył doświadczony Mariusz Kleniuk a brązowy Paweł Warszawski.
W dniach 13 – 16 sierpnia 2015 roku w Białym Borze rozegrane zostały Mistrzostw Europy Juniorów w WKKW. Ośrodek wspaniale przygotował się do tego prestiżowego turnieju co skutkowało bardzo pochlebnymi opiniami wszystkich uczestników. W klasyfikacji drużynowej wystartowało 13 ekip. Drużyna polska w składzie Marcel Dul, Małgorzata Cybulska, Anna Bortnik i Wiktoria Knap zakończyła swoje starty z wynikiem końcowym 238 pkt., co dało jej 10 miejsce. Zwyciężyła z wynikiem o ponad 100 pkt. lepszym drużyna niemieckich juniorów. W indywidualnej klasyfikacji złoto wywalczyła niemiecka amazonka, Johana Zantop. Najwyżej z polskiej ekipy, na 28 miejscu, została sklasyfikowana w indywidualnej klasyfikacji Wiktoria Knap.
W dniach 14 – 16 sierpnia 2015 roku na terenie SO Bogusławice rozegrano Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi. Tytuł mistrzowski obronił Adrian Kostrzewa. Srebro wywalczył Rafał Wojtacha a brąz Sebastian Bogacz.
W tym samym czasie rozegrano w Drzonkowie zawody ZO-B3*, które były VII eliminacją Polskiej Ligi Jeździeckiej. Zwycięzcą konkursu Grand Prix został Arkadiusz Fimmel, który jako jedyny pokonał obydwa nawroty bez punktów karnych.
W dniach 14 – 18 sierpnia 2015 roku odbyły się kolejne Dni Konia Arabskiego i kolejna, rekorowa Aukcja Koni Czystej Krwi Arabskiej Pride of Poland. Przebojem aukcji była sprzedaż siwej klaczy Pepita za kwotę 1 400 000 €.
W terminie 27 – 30 sierpnia 2015 roku Strzegom gościł po raz kolejny w tym roku międzynarodowe towarzystwo uczestników Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców w WKKW. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła z dorobkiem 128,10 pkt. ekipa Wielkiej Brytanii. Nasza drużyna w składzie Michał Knap, Szymon Nachotko i Aleksander Kadłubowski z wynikiem 1156,70 pkt. uplasowała się na 8 miejscu. W rywalizacji wzięło udział 10 ekip. W indywidualnej klasyfikacji wygrał z wynikiem 34,70 pkt. brytyjski zawodnik Will Furlong. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Michał Knap, który z wynikiem 64,80 pkt. uplasował się na miejscu 28.
Czwartek 27 sierpnia 2015 roku był pierwszym dniem międzynarodowych zawodów pod nazwą Silesia Equestrian CSI3*/1*/U25/J/Ch rozgrywanych w Jakubowicach w ośrodku jeździeckim Klubu Jeździeckiego Osadkowski. Pierwszy tydzień zakończył się zwycięstwem w konkursie Grand Prix holenderskiego skoczka, Henka Frederiksa. Ponieważ był to również konkurs finałowy Jeździeckiego Grand Prix Wolnej Polski, to zwycięzcą w tej klasyfikacji został najwyżej w nim sklasyfikowany polski jeździec, którym był Mściwoj Kiecoń. Dzięki temu zawodnik ten wygrał cały cykl zawodów.
Retransmisji konkursu GRAND PRIX Silesia Equestrian - 160 cm, który jednocześnie był finałem Jeździeckiego Grand Prix Wolnej Polski.
Poniedziałek 3 sierpnia przyniósł polskiemu środowisku jeździeckiemu nowego prezesa zarządu PZJ, którym został Michał Szubski. Do wyborczej próby podeszło 3 pretendentów. Nowy prezes uzyskał 54 głosy Delegatów. Pan Wojciech Pisarski uzyskał 19 głosów a pan Marek Szewczyk 6.
WRZESIEŃ
Wrzesień rozpoczął się od smutnej informacji o śmierci Jacka Marii Wierzchowieckiego. Odszedł od nas wybitny Jeździec i Szkoleniowiec. Olimpijczyk i uczestnik Mistrzostw Świata i Europy oraz wielu zawodów międzynarodowych i Mistrzostw Polski. Odnosił sukcesy w konkurencji skoków i WKKW. Wypadek na koniu podczas pracy trenerskiej w USA przykuł jego ciało do wózka, ale Jego duch na zawsze pozostał w końskim siodle. Uczył, że proces treningowy nie wybacza drogi na skróty. Wymagał dużo od współpracowników, ale znacznie więcej od siebie.
We wrześniu po punkty do rankingu Pucharu Świata Ligi Europy centralnej wyruszyli nasi reprezentanci na Słowację do Pezinoku. Był udany wyjazd dla Michała Kaźmierczaka, który zdobył tam 17 pkt. rankingowych. Kolejnym, ważnym startem dla polskiej drużyny skoczków był udział we wrześniu w zawodach CSIO3* San Marino rozgrywanych we włoskiej miejscowości Arezzo. Start ten był ostatnią szansą na to by nasza drużyna wystartowała w Finale Furusiyya FEI Nations Cup w Barcelonie. Walki o to podjęła się ekipa w składzie Jarosław Skrzyczyński (16/8 pkt.), Mściwoj Kiecoń (4/8 pkt.), Maksymilian Wechta (4/8 pkt.) i Krzysztof Ludwiczak (4/8 pkt.). w piątkowym konkursie Pucharu Narodów wystartowało 12 ekip. Tylko dwom ekipom, Polakom i Czechom, z Dywizji 2 udało się zakwalifikować do drugiego nawrotu, a to oznaczało, że Polacy tym samym mają bilet do Hiszpanii. Pierwszy nawrot ukończyliśmy z wynikiem 12 pkt. na wysokim 3-im miejscu. W drugim wszyscy nasi zawodnicy ukończyli swoje przejazdy z dwoma zrzutkami, co dało nam łącznie 24 pkt. (36 po 2 rundach). Czesi poprawili swoje przejazdy i dopisali do swojego konta 13 pkt. Tym samym wyprzedzili nas w klasyfikacji końcowej i zwyciężyli w Dywizji 2, co dało im bilet do Barcelony i awans do Dywizji 1 w przyszłym roku. Nam pozostała mała szansa wywalczenia takiego awansu podczas Finału Furusiyya FEI Nations Cup w Barcelonie.
Zanim jednak to nastąpiło nasi reprezentanci w konkurencji powożenia zaprzęgami parokonnymi walczyli na Węgrzech w zakończonych w niedzielę 13 września 2015 roku Mistrzostwach Świata w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi. Drużynowo najlepsi byli gospodarze, a na podium indywidualnym złoto i srebro zdobyli bracia Vilmos i Zoltar Lazar, brąz wywalczył pochodzący z Węgier i obecnie startujący w barwach Włoch, Jozsef Dibak. Polska drużyna w składzie Marek Baryłko, Waldemar Kaczmarek i debiutujący w MŚ Rafał Wojtacha zajęła 8. miejsce pokonując m.in. USA i Holandię. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy z Polaków był Waldemar Kaczmarek, który zajął 9 miejsce.
W terminie 24-27 września 2015 roku w Barcelonie rozegrano Finał Furusiyya FEI Nations Cup. Awans do tych prestiżowych zawodów ekipa polska wywalczyła w ostatnim starcie kwalifikacyjnym w Arezzo. Zespół polski wystartował w Barcelonie w składzie Jarosław Skrzyczyński (20/12 pkt.), Mściwoj Kiecoń (46 pkt/elim), Maksymilian Wechta (17/17 pkt.) i Krzysztof Ludwiczak (9/8 pkt.). Pierwszy start polskiej ekipy zdeterminował już wszystko. 46 pkt. zespołu polskiego dało nam 18, przedostatnie miejsce i prawo dalszej walki o miejsca od 9. W piątkowy wieczór, w innej niż w czwartek kolejności nasza ekipa uzyskała wynik 37 pkt., co nie zmieniło końcowej klasyfikacji. Z pewnością osiągnięty przez naszą drużynę wynik nie zaspokaja ambicji polskich kibiców. Czy jednak 18 miejsce w gronie wyselekcjonowanych najlepszych 19 drużyn świata jest porażką? Trzeba by chyba zapytać kibiców ekip, które się do Barcelony nie zakwalifikowały. Poza startami w drużynowej klasyfikacji Mściwoj Kiecoń i Jarosław Skrzyczyński zanotowali w Barcelonie udane przejazdy w konkursach 145 i 150 cm.
W tym samym czasie inni reprezentanci Polski startowali na zawodach CSI4* oraz CSI1* w Samorin na Słowacki. Polacy osiągnęli tam kilka dobrych rezultatów. Z pewnością możemy być dumni z czwartego miejsce Andrzeja Opłatka na El Camp (Campari x Elvis) w konkursie 145 cm z rundą zwycięzców (CSI4*). W naprawdę mocnej stawce do konkursu Grand Prix zakwalifikowali się Marika Antolak-Słowińska, Piotr Morsztyn i Hubert Kierznowski. Najwyżej sklasyfikowana została Marika Słowińska na 29 miejscu.
Miła informacja nadeszła do nas we wrześniu z Lanaken (BEL), gdzie w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w kategorii 7-latków zwyciężył wyhodowany w Polsce ogier MJT NEVADOS S (Calvados Z – Nestia S po Romualdo). Jego hodowcą jest pan Stanisław Szurik z SK Liszkowo, a właścicielem Makrum Jumping Team. Konia prezentował w Belgii jego obecny jeździec Gregory Wathlet (BEL), ale znamy go ze wcześniejszych startów pod jackiem Zagorem.
Na krajowych hipodromach wrzesień przyniósł kontynuację międzynarodowego turnieju Silesia Equestrian CSI3*/1*/U25/J/Ch rozgrywanego w Jakubowicach w ośrodku jeździeckim Klubu Jeździeckiego Osadkowski. Wspaniała atmosfera towarzysząca startującym zawodnikom na placu konkursowym kontynuowana była po zakończeniu konkursów podczas wieczornych atrakcji. Tematyczne bale czy wspólne oglądanie meczu piłkarskiego Polska – Niemcy tworzyły niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Drugi tydzień zamknął konkurs Grand Prix z przeszkodami o wysokości 160 cm. Do walki o zwycięstwo w nim stanęło 35 par. Do drugiego nawrotu, decydującego o ostatecznej kolejności na wynikach zakwalifikowało się 9 z nich. Zwyciężył jedyny zawodnik z dwoma bezbłędnymi przejazdami, Maximilian Schmid z Niemiec. Najwyżej sklasyfikowanym polskim reprezentantem była w tym konkursie zajmujący 7 miejsce Łukasz Wasilewski. Dwa tygodnie zawodów CSI3*/1*/U25/J/Ch Silesia Equestrian International Showjumping Tour z pewnością pokazały, że przybyło nam w Polsce kolejne magiczne miejsce, które będzie przyciągać zawodników Europy i Świata.
Retransmisja II nawrotu konkursu Grand Prix CSI3* LR (06.09.2015) - 160 cm
W dniach 4 – 6 września 2015 roku w centrum Polski w Stajni Bobrowy Staw zawodnicy konkurencji ujeżdżenia walczyli na czworoboku by wyłonić mistrzów kraju w kategorii seniorów i młodych jeźdźców. W grupie młodzieżowców złoty medal wywalczył w bardzo przekonującym stylu Jan Gawecki z wynikiem końcowym 207,117%. Srebro z wynikiem 202,660% stało się udziałem Tomasza Jasińskiego. Brązowy medal z wynikiem 200,074% zdobyła Michalina Terlecka. W grupie seniorów tytuł mistrzowski obroniła bezdyskusyjnie z wynikiem 210,127% Anna Łukasik. Srebrny medal z wynikiem 207,877% wywalczyła doświadczona Katarzyna Milczarek a brązowy, debiutujący na podium Mistrzostw Polski w najstarszej kategorii wiekowej, Przemysław Kozanecki, który uzyskał wynik 200,348%.
Tymczasem na południu kraju, w Strzegomie walczono w Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski Kuców i Małych koni w skokach przez przeszkody. W finale Pucharu Polski Kuców Grupy E zwyciężyła Alicja Komorowska. Na miejscu drugim znalazła się Agnieszka Cebulak. Najniższy stopień podium należał do Aleksandry Jędrowiak. W grupie B triumfowała z czystym kontem Agnieszka Kiewrel. Drugie miejsce zajął Maximilian Parkitny a trzecie Jakub Stróżyński. W rozgrywce finału Towarzyskiego Pucharu Dzieci na Kucach Grupy X (do 12 lat) znalazły się dwie pary. Zwyciężyła bez punktów karnych Julia Kruk. Jedną zrzutkę zanotowała Oliwia Roganowska.
Wśród Dzieci na Kucach (Grupa Y – do 14 lat) najlepsza była Maja Szewczyk. Złoty medal Mistrzostw Polski młodzików grupy A2 trafił do Aleksandry Osuch a srebrny zdobyła Gabriela Kozłowska. Na najniższym stopniu podium stanęła Agata Kamińska. Zwyciężczyni grupy A2 triumfowała również w finale Pucharu Polski Kuców grupy A1. Gorszy czas rozgrywki dał Maji Marchwickiej srebrny medal. Miejsce trzecie przypadło Weronice Kosińskiej. W finale Kuców grupy C wygrała Karolina Łaszkiewicz przed Michaliną Prowotorow i Aleksandrą Sypniewską. W rozgrywce finału Pucharu Polski Dzieci II najszybsza była Julia Regucka. Miejsce drugie zajął Jakub Kłęk, a trzecie Olimpia Filipowska.
W dniach 11 – 13 września 2015 roku rozegrano w Olszy VII edycję Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni. Finale koni 4-letnich zwycięzcą okazał się ogier My Zeal Melloni dosiadany przez Huberta Polowczyka. W grupie koni 5-letnich triumfował ciemnogniady ogier Darco Meloni, którego dosiadał Łukasz Appel. W kategorii koni 6-letnich o końcowej kolejności musiała zadecydować rozgrywka, do której awansowały dwa konie dosiadane przez Jarosława Skrzyczyńskiego. Szybsza okazała się klacz Cassia De Lys L. W grupie najstarszych, 7-letnich koni o ostatecznym podziale miejsc musiały zadecydować dodatkowe starty w rozgrywkach. Zwyciężył ogier Centroplast Dinar dosiadany przez Andrzeja Głoskowskiego. Memoriał Jana Kantego Dąbrowskiego wygrał Mateusz Tyszko.
Retransmisja Finału koni 7-letnich, podczas Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni - Olsza 2015
W terminie 18 – 20 rozegrano w Leśnej Woli zawody ZO-B3*, które były również Finałem Polskiej Ligi Jeździeckiej. Finałem, który zamykał ostania klamrą zmagania w poprzednich siedmiu eliminacjach rywalizacji toczonej w czterech rundach. Finał Rundy Brązowej, czyli Jeździeckiej Ligi Małych Mistrzów wygrała młoda amazonka z WLKS Krakus, Olga Skrobacz. Na miejscu drugim znalazł się Hubert Woźniak z KJ Agro_Handel Śrem. Trzecie miejsce wywalczyła Zuzanna Jarocka z KJ Trachy Gliwice. Na czwartej pozycji znalazła się zwyciężczyni konkursu na innym koniu a listę wyników zamknęła Amelia Gramza z KJ Agro-Handel Śrem. Amelia jednak wypracowaa sobie w eliminacjach tak dużą przewagę, że bezapelacyjnie wygrała cały cykl. Na drugim miejscu w cyklu sklasyfikowano Huberta Woźniaka. Pozostali startujący nie zostali sklasyfikowani w cyklu na skutek bezprecedensowych działań władz PZJ. W Finale Srebrnej Rundy zwyciężyła Katarzyna Jankowska z KJ Trachy Gliwice. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Kawa z WLKS Krakus. Trzecie miejsce wywalczył Sławomir Szlachta z KJ Equistro Wierzawice. Cykl PLJ w Srebrnej Rundzie wygrał jednak Łukasz Krajewski z KJ Agro-Handel Śrem przed Michalina Szmytka z Agro – Aves Gajewniki i zawodnikiem KJ Agro-Handel Śrem, Wiktorem Szała. Finał Złotej Rundy wygrał zawodnik bpk, Maciej Kostrzewski. Na drugim miejscu był zawodnik WLKS Krakus, Jarosław Koziarowski, a na trzecim jego koleżanka klubowa, Monika Grundkowska. Cały cykl PLJ wygrał KJ Agro-Handel Śrem, Łukasz Krajewski. Po perypetiach z ustaleniem ostatecznej kolejności drugie miejsce w cyklu zajął Marcin Bętkowski, a trzecie Kamila Rokita z WLKS Krakus. Finał Rundy Diamentowej wygrał Arkadiusz Fimmel z KJ Agro-Handel Śrem przed reprezentantem gospodarza Finału PLJ, Michałem Kaźmierczakiem i zawodnikiem z KJK Szary Michałowice, Albertem Ornatem. Jednak w całym cyklu na podium było wyłącznie zielono. Na najwyższym miejscu stanął Marcin Bętkowski, nieco niżej Leszek Gramza, a najniżej Arkadiusz Fimmel. W drużynowej rywalizacja w ramach Klubowego Pucharu Polski na najwyższym miejscu podium stanęła drużyna Agro-Handel Śrem. Miejsce drugie zajęła drużyna z Leśnej Woli. Więcej ekip nie sklasyfikowano. To był jeden z efektów totalnego bałaganu zafundowanego uczestnikom cyklu przez zarząd i Sekretarza Generalnego PZJ. Do końca roku władze Związku nie wyjaśniły powodów tej farsy.
W dniach 25-27 września 2015 roku w Strzegomie rozegrano Mistrzostwa Polski Kuców w ujeżdżeniu, Puchar Polski Kuców w ujeżdżeniu, Mistrzostwa Polski Młodzików w ujeżdżeniu oraz Puchar Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu (7- 9 lat) oraz Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu (4, 5 i 6 lat). W Mistrzostwach Polski Kuców złoty medal wywalczyła Zofia Baran uzyskując łączny wynik 201.667 %. Miejsce drugie zajęła Anna Maria Wojtkowska z KJ Centurion Zaręby uzyskując wynik łączny 199,735 %. Brąz przypadł w udziale Adriannie Włodowskiej z SKJ Golden Dream Łódź. W Pucharze Polski złoto wywalczyła ponownie Zofia Baran z wynikiem 209,004%. Medal srebrny z wynikiem łącznym 202,789 % przypadł Aleksandrze Stańskiej z KJ Pony Sport. Na trzecim miejscu z wynikiem 209,467 % uplasowała się Zofia Stachnik. W Mistrzostwach Polski Młodzików w ujeżdżeniu (9-11 lat) złoty medal wywalczyła amazonka z KJ Aldragho, Ewa Golubińska uzyskując wynik 203,99%. Drugie miejsce z wynikiem 202,660% zajęła Gloria Grudziąż trzecie z wynikiem 194,295% Gabriela Kozłowska na Doktorze z JKS FER Więckowice.