Wczoraj niemiecka stacja RTL wyemitowała 30-minutowy program, w którym zarzucono Ludgerowi Beerbaumowi częste barowanie koni.

 

Wspomniano w nim również o sprawie z 2004 roku, kiedy to podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach stwierdzono u ogiera Goldfever niedozwoloną substancję. Beerbaum został zdyskwalifikowany, a drużyna Niemiec straciła złoty medal.

 

Przebywający obecnie w Wellington/USA Ludger Beerbaum zabrał głos w tej sprawie.

 

To co pokazała stacja RTL jest w wielu punktach fałszywe, zniesławiające i obraźliwe. Oczywiście zostaną podjęte w związku z tym kroki prawne. To jest niedopuszczalne, aby na moim prywatnym terenie nagrywano potajemnie filmy.

Odnośnie zarzutów przeciwko mnie i mojemu zespołowi.

Dobro koni jest dla mnie i mojego zespołu najważniejszym priorytetem. Tylko koń, który jest odpowiednio traktowany profesjonalnie pielęgnowany, karmiony, trenowany może uzyskiwać dobre wyniki sportowe. Konie to nasz kapitał, o który codziennie dbamy.

Sceny nagrane na placu i pokazane w materiale nie mają z barowaniem nic wspólnego. Widać na nich dozwolone „touchieren”*, które zostało wykonane przez doświadczoną osobę. Przedmiot, który zostały pokazany spełnia wymogi Niemieckiej Federacji Jeździeckiej: nie jest dłuższy niż 3 metry i nie waży więcej niż 2 kilogramy.

Fakt, że podczas rzekomego dwuletniego „śledztwa” zostały nagrane tylko 4 sceny pokazujące „touchieren” pokazuje, że ta dozwolona metoda treningowa jest stosowana bardzo rzadko i nie jest częścią naszej codziennej pracy.

Znalezione przez rzekomą „stażystkę” drewniane belki używane są wyłącznie do budowy i naprawy ogrodzeń padoków. Widać na nich wyraźnie przymocowane do nich izolatory do ogrodzenia elektrycznego. Stwierdzenie, że są one używane do barowania koni jest niezgodne z prawdą.

To samo tyczy się znajdujących na poddaszu drągów z plastikowymi kolcami. Mogę tylko potwierdzić, że znajdują się one w tym miejscu od kilku lat. Zostały zakupione razem z przeszkodami i zostały odłożone na bok i nie były używane. Nie stosujemy ich podczas treningu koni. Mogę tylko podejrzewać, w jaki sposób jeden z nich, czysty, bez śladów jakiegokolwiek użytkowania, znalazł się w miejscu gdzie leżą nasze drągi treningowe. Dla mnie jest oczywiste, że został tam umieszczony na potrzeby materiału. Tę sprawę na pewno będziemy wyjaśniać.

I jeszcze jedno. Odebranie złotego medalu olimpijskiego z 2004 roku nie było spowodowane dopingiem, tylko użyciem niedozwolonego wtedy leku. Część określona w materiale jako „płyta ze styropianu” jest normalnym szerokim stojakiem, jakich używamy na co dzień. Jest to również dowód na to, że w materiale brakuje wystarczającej fachowej wiedzy.

 

*Touchieren – Niemiecka Federacja Jeździecka dopuszcza fachowo przeprowadzone „uczulanie” konia poprzez dotykanie jego nóg podczas skoku. Może zostać ono przeprowadzone tylko przez doświadczonych jeźdźców i trenerów, którzy mają wymagane do tego doświadczenie, wyczucie i delikatność. Może ono zostać przeprowadzone przy użyciu drążka o długości maksymalnie 3 metrów i wadze do 2 kilogramów. Nie może mieć on kantów oraz musi być gładki, wykonany z materiału, który nie odpryskuje. Nie może być jednak wykonany z metalu. Podczas „uczulania” taki drążek może być uniesiony maksymalnie na wysokość przeszkody. Toucherien jest dozwolone tylko podczas skoków na niskich przeszkodach i tylko w pierwszej fazie skoku.

 

Źródło: https://www.ludger-beerbaum.de/de/aktuelles/12012022-ludger-beerbaum-%C3%A4u%C3%9Fert-sich-zu-dem-beitrag-bei-rtl-extra-vom-11012022-2235-uhr