Coś… zadziałało!!!
Dziękuję bardzo Stanisławowi Helakowi i PZJ-towi za zajęcie oficjalnego stanowiska. Mam nadzieję, że ten komunikat ostatecznie zamknie ten temat i nie będzie on już budził kontrowersji i czasem niemiłej (zwłaszcza dla zawodniczki) dyskusji .
Pozostaje jeszcze do rozwiązania problem ogólny – jak przeprowadzać pomiary i jak je interpretować,  żeby w przyszłości nie było takich dyskusji i „spraw”?
A może by  PZJ „wykosztował” się na profesjonalną, laserową aparaturę do pomiaru koni i udostępnił ją zarówno osobom odpowiedzialnym za pomiary do certyfikatu, jak i na zawody w których pomiar jest przeprowadzany i niezbędny dla wszystkich koni - tak jak ma to miejsce w przypadku zawodów ogólnopolskich Kuców i Małych Koni?
Ale to już chyba będzie zmartwienie nowego Zarządu PZJ i Komisji Sportu Dzieci i Młodzieży…
Dziękuję również większości internautów! Dzięki Waszemu „vox populi” udało się uzyskać publiczne i oficjalne stanowisko Związku. Poniżej komunikat.

L.D.


WP Lech Doraczyński
Miesięcznik i portal internetowy „Świat Koni” 

Szanowny Panie,

Odpowiadając na Pana zapytanie na temat pomiaru wzrostu konia Ensilla uprzejmie informuję, że w 2007 roku koń ten miał wystawiony certyfikat wzrostu 149 cm w podkowach.
Przeprowadzony przez lekarzy weterynarii Piotra Szpotańskiego i Wojciecha Piekałkiewicza, w czasie Halowego Pucharu Polski 2007 w Nowej Wsi, pomiar kontrolny wykazał wzrost klaczy Ensilla na poziomie 151,5 cm. Jak wynika z Art. 4 „Procedury i certyfikaty pomiaru wzrostu kuców i małych koni na zawodach krajowych” oraz przepisów FEI (RULES FOR PONY RIDERS AND CHILDREN), o 0,5 cm przekroczyła dopuszczalny wzrost.
Pół roku później w Jaszkowie, podczas MPK i PPKiMK 2007 została ponownie przedstawiona do pomiaru kontrolnego. Tym razem lekarze Piotr Szpotański i Ryszard Grundwald wymierzyli konia na 152 cm w podkowach.
Po kolejnych ponad sześciu miesiącach, podczas Halowego Pucharu Polski 2008 w Jaszkowie, w czasie ponownego pomiaru kontrolnego przeprowadzonego przez tych samych lekarzy, została zmierzona na 150,5 cm.
Jednocześnie chciałbym poinformować, że zgodnie z przytaczaną wcześniej Procedurą, Komisja Sędziowska zawodów rozgrywanych w oparciu o Regulaminy krajowych zawodów w kategorii kuców i małych koni, mająca wątpliwości co do wzrostu kuca, może zażądać poprzez PZJ, ponownego pomiaru wzrostu. Jak dotąd do biura ani Zarządu PZJ nie wpłynął taki wniosek.
W br. Ensilla startowała w zawodach CSIP podczas rozgrywanych w Avanches w Szwajcarii Mistrzostw Europy Pony 2008 i nikt z członków komisji sędziowskiej ani weterynaryjnej nie zakwestionował jej wzrostu, dopuszczając do startu. Klacz ta na pewno będzie zgłaszana jeszcze w tym roku na zawody międzynarodowe i tam być może będzie poddana pomiarowi kontrolnemu, jako że przepisy FEI dopuszczają taki pomiar na każdych zawodach międzynarodowych (CIP).

Stanisław Helak
Wiceprezes ds. sportowych PZJ