Polskie Towarzystwo Powozowe od roku 2013 organizuje Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia. Odbywa się on na Zamku Książ i w jego bezpośrednim otoczeniu. W tym roku gościliśmy przedstawicieli Czech, Niemiec, Austrii, Belgii, Australii i oczywiście Polski.

 

W związku z tym, że konkurs oprócz sportowego, ma również charakter historyczny, pozwolę sobie przy zawodniku podawać nazwę oraz przybliżony rok produkcji pojazdu, którym startował.

Gary Rollads z Australii (Break 1900 r), nie będąc faworytem po pierwszym konkursie prezentacji, tak dobrze wykonał zadania próby terenowej i konkursu zręczności, że w klasyfikacji generalnej zajął pierwsze miejsce. Tuż za nim uplasował się jeden z faworytów, nasz stały gość z Niemiec, Matthias Pfeifer (Dog Card 1900 r), a nasz przedstawiciel, Jacek Soborski (Break 1920 r) był trzeci, co ze względu na to, że rozpoczął swoją przygodę z powożeniem tradycyjnym w tym roku, było dość dużym zaskoczeniem.

Przebieg wszystkich trzech konkursów był bardzo ciekawy, bo po każdym, klasyfikacja ulegała zmianie, co oprócz doznań estetycznych, naturalnie z tego rodzaju konkursem związanych, dostarczyło licznie zgromadzonej publiczności, nie lada emocji.

 

Niespodzianką było odległe miejsce w klasyfikacji generalnej, jednego z faworytów, Urbain Van de Voorde (Going to Cover 1900 r) Belgia. Na niedzielnej kolacji, z uśmiechem na twarzy, skwitował to tekstem: ,, ... w  swojej karierze jeszcze nigdy nie zebrałem tylu punktów karnych, ale i tak jestem wygrany. Przegrali Ci, którzy zostali w domu"

 

Konkursowi towarzyszyły dodatkowe atrakcje.

  • Pokaz  hodowlany Stada Ogierów Książ
  • ,,Śniadanie na trawie'' z muzyką symfoniczną  w tle.
  • Konkurs na najpiękniejszy kapelusz.
  • Wystąpił ,,Poczet Kasztelanii Starożukowickiej'' pod dowództwem Alexandra Jarmuły, który był doskonałym uzupełnieniem wszystkich trzech konkursów.
  • Piątkowy "Wieczór Narodów" i sobotnią kolację umilił  zespół ,,Horpyna", bo muzyka na żywo, stale towarzyszy naszym konkursom.

 

Komisję sędziowską stanowili: Eduardo Cruz z Portugalii, Hartmunth Huber z Niemiec i Jose Varo Garrido z Hiszpanii.

 

W imieniu swoim i prezesa Polskiego Towarzystwa Powozowego, Andrzeja Novaka-Zemplińskiego dziękuję wszystkim osobom , które przyczyniły się do sprawnego przeprowadzenia ósmego już konkursu oraz firmom, które nas wspomogły:

Energys - producent pasz dla koni, Over Horse, Indyk Śląsk, KOWR, Zenon Mendyka-Powozy, Spa-Sport, Arden, Zamek Książ, Stado Ogierów Książ.

 

Do zobaczenia za rok.

 

Tekst: Irek Kozłowski

Zdjęcia: Karol Rzeczycki