Co może mieć wspólnego koń z hodowlą świń? Już samo zestawienie tych dwóch zwierząt wydaje nam się całkowicie absurdalne. Tymczasem fakty w tej sprawie są zgoła inne.

 

Jak podaje opublikowany w ubiegłym roku raport organizacji zajmującej się badaniem dobrostanu zwierząt, w przemysłowej hodowli zwierząt, głównie świń, używa się hormonu PMSG.

 

W Europie stosuje się go głównie w przyśpieszeniu produkcji poprzez stymulację rui u świń.

 

Głównym dostawcą hormonu PMSG są wielotysięczne stada koni w Ameryce Południowej. Pozyskuje się go bowiem z krwi klaczy będących w ciąży. Pobiera się ją od klaczy między 40 a 120 dniem ciąży.

 

Z opublikowanego w ubiegłym roku raportu wynika, że ponad 10 000 klaczy utrzymywanych jest na fermach w Ameryce Południowej wyłącznie dla tego procederu.

 

W fermach takich nie ma znaczenia waga czy forma konkretnej klaczy. Pobierane jest około 10 litrów krwi dwa razy w tygodniu, choć europejska norma określa limit miesięczny na poziomie 3375 – 4500 ml w zależności od wagi klaczy. Na skutek tego procederu w Ameryce Południowej około 30% klaczy pada lub odsyłana jest do rzeźni, bo nie są już w stanie zajść w ciążę.

 

Aby procedurę pobierania krwi od jednej klaczy można było wykonać dwa razy w ciągu jednego roku, przerywa się ciążę po upływie setnego dnia. W Argentynie dokonuje się tego za pomocą zastrzyku. To jednak oznacza konieczność ponoszenia kosztów. W Urugwaju zabieg ten wykonywany jest taniej, poprzez ręczne przebicie błon płodowych.

 

11 listopada, podczas obrad Parlamentu Europejskiego, europosłowie dyskutować będą między innymi nad skierowaną do PE petycją w tej sprawie. Petycja wzywa do przestrzegania przepisów rozporządzenia nr 142/2011 w sprawie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego dotyczących przywozu, tranzytu i wywozu produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych.

 

Organizacja Compassion Polska i AWF/TSB zebrały już ponad 2 miliony podpisów pod petycją za zakazem importu hormonów do Unii Europejskiej. Każdy może jeszcze wyrazić swoje poparcie dla tej inicjatywy na internetowej stronie PE.

 

PODPISZ PETYCJĘ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

 

Podpisanie petycji na stronie Parlamentu Europejskiego jest nieco bardziej skomplikowane, niż w przypadku większości internetowych petycji. Warto jednak poświęcić chwilę, by pomóc zatrzymać cierpienie koni. Jeśli chcesz przeczytać treść petycji, kliknij tutaj.

 

Jak to zrobić:

  1. Zarejsetruj się na stronie z petycjami do Parlamentu Europejskiego wypełniając formularz - kliknij tutaj.

  2. Potwierdź rejestrację klikając w link otrzymany w wiadomości e-mail.

  3. Zaloguj się na stronie z petycjami Parlamentu Europejskiego na utworzone konto (kliknij „Login” na niebieskim pasku w prawym górnym rogu strony).

  4. Wejdź na stronę petycji w sprawie zakazu importu końskiej krwi do UE klikając tutaj lub wpisując PMSG w okienku wyszukiwania w prawym górnym rogu strony.

  5. Kliknij przycisk „Poprzyj tę petycję” znajdujący się po prawej stronie pod danymi i streszczeniem petycji. (Uwaga - przycisk nie wyświetla się, jeśli nie jest się poprawnie zalogowanym do systemu - patrz punkt 3.)