W ubiegłym roku na terenie ośrodka pana Krzysztofa Kulika w Klęku koło Strykowa odbyło się III Wojewódzkie Premiowanie Źrebiąt Ras Szlachetnych Województwa Łódzkiego.
Także i w tym roku, dnia 18 września, w usytuowanym na terenie Łódzkiego Parku Krajobrazowego ośrodku mieli okazję gościć hodowcy z województwa łódzkiego. Tym razem jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom hodowców oraz wobec zaistniałych możliwości natury formalnej Okręgowy Związek Hodowców Koni Łódź oraz członkowie Bractwa Konnego Świętego Marcina podjęli wspólnie decyzję o podniesieniu rangi wystawy i przeprowadzeniu I Łódzkiego Regionalnego Czempionatu Młodzieży Ras Szlachetnych.


     W katalogu znalazły się 23 konie rasy wielkopolskiej, małopolskiej, szlachetnej półkrwi i trakeńskiej z roczników 2008 i 2009. Do oceny zostało ostatecznie doprowadzonych 22 źrebiąt w czterech klasach (klaczki 2009, ogierki 2009, klaczki 2008, ogierki 2008). Stanęły one przed komisją, która obradowała w następującym składzie:

  • mgr inż.  Jacek Kozik - przewodniczący
  • mgr inż. Jarosław Lewandowski
  • mgr inż. Edward Trzemżalski
  • mgr inż. Marek Żuławski.


     Wzorem roku ubiegłego źrebięta oceniane były w skali 60 punktowej, na którą to składały się następujące elementy: typ i pokrój, stęp, kłus, galop, wrażenie ogólne i elastyczność. Oceniany był także jeden dodatkowy element - skoki luzem, który nie wchodził do punktacji ogólnej, ale miał wpływ na ocenę dwóch ostatnich elementów.
Wydaję się że ta „innowacja” jest ruchem w dobrym kierunku, tym bardziej, że nie tylko Łódzkie zaczęło oceniać skoki luzem młodzieży. Na odbywającym się tydzień wcześniej VI Kujawsko  - Pomorskim Przeglądzie  Młodzieży  Hodowlanej przeprowadzony był konkurs skoków luzem, a w październiku na terenie Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni rozegrany zostanie I Śląski Czempionat Koni w Wolnych Skokach.


     Jeśli chodzi o wyniki czempionatu to prezentując je według stawek wyglądały następująco:

     Klasę klaczek rocznych wygrała kasztanowata Limqua wlkp (Imequyl sp, Lilia wlkp po Hamlet Go trak) hodowli Krzysztofa Kulika, własności Violetty Oktawiec-Kulik, która uzyskała 46, 75 punktów. Drugie miejsce przypadło gniadej klaczce Gothika m (Monsun m, Galilea m po Top Gun xo) m hodowli i własności Mateusza Lewandowskiego z wynikiem 44,75 punktów. Tytuł Championa i Vicechampiona ogierków rocznych przypadł wychowankom Stadniny Koni Walewice. Co ciekawe oba ogierki były potomkami ogiera Hindus m. Pierwsze miejsce zajął małopolski Labirynt (Hindus m, Lambada m po
Dzielżan xx) z punktacją 48,13 (najwyższa ocena wystawy), a drugie ogier Hanter (Hindus m, Haftka m po Campetot xxoo ) i wynikiem 46,75.
     Pośród źrebiąt dwuletnich największe uznanie komisji uzyskały następujące konie. Pierwsze miejsce wśród klaczek z rocznika 2008 uzyskała małopolska Polonia ( Nabucho du Serein xo, Pałatka m po Kwartet xo) hodowli Wiesławy Jakiel, a własności Krzysztofa Galińskiego z Łodzi z wynikiem 46,75. Drugie miejsce przypadło małopolskiej klaczy Praga (Efekt m, Plaga m po Kwartet xo) hodowli Stadniny Koni Janów Podlaski własności Sławomira Supery z punktacją 46,75. Wśród ogierków dwuletnich wygrał Vascardo`s sp (Love Afair han, Walerii han po Weltregent H han) hodowli i własności Joanny Szulc. Drugie miejsce przypadło ogierkowi Sex Appeal sp ( Aravel II sp, Sexicola xx po  Wolwer Heights xx) hodowli Jacka Gaczkowskiego, a własności Izabeli Markowskiej z wynikiem 45,88.
     Po zakończeniu oceny w poszczególnych stawkach komisja przystąpiła do wyboru trzech najlepszych koni wystawy. Po długich dyskusjach, spośród 4 championów i 4 vicechampionów  za najlepszego konia wystawy ostatecznie został uznany Vascardo`s sp. Koń ładny, proporcjonalny, w kapitalnym typie, niestety z nieco gorszym ruchem, co może martwić ponieważ rodowód i budowa tego konia (a także osoba właścicielki) predestynują go w kierunku ujeżdżenia. Drugie miejsce uzyskał walewicki Labirynt, koń w nowoczesnym typie konia sportowego, z kapitalnym, elastycznym ruchem, w ocenie komisji bezapelacyjnie kandydat na ogiera. Trzecie miejsce przypadło przedstawicielce płci pięknej (co nie jest w tym przypadku gołosłownym stwierdzeniem) – małopolskiej klaczce Polonia, która ze wzglądu na swoją urodę w równym stopniu przypadło do gustu tak sędziom jak i publiczności.
     Przystępując do podsumowania imprezy nasuwają się następujące wnioski. Po pierwsze godny zauważenia jest udział w imprezie Stadniny Koni Walewice, która zechciała się mierzyć z hodowcami z regionu łódzkiego i przywiozła doskonały materiał, który mógł stanowić wzór dla hodowców koni rasy małopolskiej z rejonów województwa.  Cieszy, także coraz liczniejszy udział hodowców prywatnych, wśród których widać już grupę „zapaleńców” biorących regularny udział w wystawach na terenie województwa. Pomimo tego, niestety cały czas istnieją poważne trudności w zgromadzeniu wystarczająco licznych stawek koni, których na tego typu imprezach chciałoby się oglądać jak najwięcej. Co do samej imprezy, to cieszy jej ewolucja, która zmierza zdecydowanie dobrym kierunku. W tym roku do rangi imprezy udało się dobrać również odpowiednie nagrody finansowe, a dzięki właścicielom ośrodka Państwu Krzysztofowi i Violetcie Kulik udało się stworzyć niezwykle przyjazne warunki zarówno dla hodowców i jak i ich koni. Do zobaczenia za rok!

Krzysztof Lik

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z imprezy, której autorem jest Jacek  Markowski