Zwycięstwem ekipy Austri zakończył się pierwszy w tym roku konkurs Pucharu Narodów. A rozegrany był podczas zawodów CSIO5* w Abu Dhabi/UAE.

 

W konkursie wystartowało 6 drużyn i po dwóch nawrotach dwa z nich miały po 8 pkt. A to oznaczało, że o tym kto zwycięży musiała rozstrzygnąć rozgrywka. A w niej lepszy okazał się reprezentant Austrii Christoph Obernauer dosiadający wałacha Kleons Renegade, który przejechał bezbłędnie w czasie 33,68 s. Z jednym błędem swój przejazd ukończył Joe Whitaker na ogierze Hulahupe JR i tym samym Wielka Brytania zajęła miejsce drugie.

 

Austriacy byli bardzo szczęśliwi, że 2023 rok rozpoczęli od takiego sukcesu. „Mamy teraz bardzo dobry zespół i musimy starać się go utrzymać. Teraz mamy kilka bardzo dobrych koni, które startują w najwyższych konkursach. Chcemy zakwalifikować się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu i po dzisiejszym dniu wierzymy, że to się może udać.” – powiedział Christoph Obernauer, który wczoraj w pierwszym nawrocie miał jeden błąd, a drugi pokonał bez zrzutek. Razem z nim w ekipie startowali Gerfried Puck na Equitron Naxcel V (0/4), Katharina Rhomberg na wałachu Cuma (0/0) i Bianca Babanitz na wałachu Caipidor (12/23).

 

Wielka Brytania była w Abu Dhabi reprezentowana przez następujące pary: wspomniany już Joe Whitaker na ogierze Hulahupe JR (0/4), William Funnell na Billy Picador (18/0), Tim Gredley na Medoc de Toxandria (0/4) oraz Donald Whitaker Millfield Colette (4/0).

 

W zespole Irlandii, który z wynikiem 16 pkt. zajął trzecie miejsce startowali Michael Duffy na klaczy Cinca (4/0), Jessica Burke na Nikey HH (0/4), Shane Breen na Cuick Star Kervec (4/4) i Trevor Breen na Germaine W (4/-).

 

Na czwartym miejscu uplasował się team Arabii Saudyjskiej. Jeźdźcy z tego kraju dosiadali w większości koni, które kilka tygodni temu zostały zakupione (TUTAJ) i prawdopodobnie krótki czas współpracy z nimi poskutkował wynikiem 22 pkt. Najlepszy w ekipie był Abdullah Al Shabartly na wałachu Alamo (4/0). Miejsce piąte w konkursie zajął zespół Zjednoczonych Emiratów Arabskich (40 pkt), a drużyna Syrii uplasowała się na ostatnim 6 miejscu (94 pkt). Kwalifikacje do Finału Pucharu Narodów w Barcelonie uzyskały zespoły Arabii Saudyjskiej i UAE.

 

Wyniki: TUTAJ

 

Zdjęcie: FEI/Martin Dokoupil