Przedostatnią, dwunastą kwalifikację niewątpliwie najsilniejszej Ligi Europy Zachodniej były zawody CSI-W 5* rozegrane w terminie 25 – 28 lutego 2010 roku w położonym nad cieśniną Kattegat Göteborgu (SWE), drugim co do wielkości mieście tego skandynawskiego państwa.

   Licznie zgromadzona w hali Scandinavium publiczność gorąco nagrodziła Jessikę Küerten ((IRL), która bardzo widowiskowym przejazdem na 14-letniej westfalskiej klaczy Castle Forbes Libertina zapewniła sobie drugie zwycięstwo w tym cyklu pucharowych rozgrywek.


Jessica Kurten dosiadająca Castle Forbes Libertina IRL
otrzymuje nagrody od Magali Dubois-Vaucher z firmy Rolex


  Forma jaka zaprezentowała irlandzka amazonka wskazuje niezbicie, że będzie ona jedna z faworytek kwietniowych zawodów w Genewie (SUI).

 


Na drugie miejsce w najważniejszym konkursie nr 12,
rozgrywanym według tabeli A z jedną rozgrywką, gdzie wysokość przeszkód osiągnęła 160 cm,
wgalopował Marco Kutscher (GER).

   Niemiecki zawodnik dosiadający niezwykle szybkiego, 14-letniego holsztyńskiego, gniadego wałacha Cash 63 po bezbłędnym przejeździe podstawowym i takim samym w rozgrywce ustąpił zwycięskiej Irlandce jedynie o
41 setnych części sekundy.

 


Wysoki poziom rywalizacji i bardzo zacięta walkę o końcowe zwycięstwo
potwierdził swoim przejazdem również kolejny przedstawiciel „Zielonej Wyspy” - Dermont Lennon (IRL).

 

   Były Mistrz Świata dosiadając  Hallmark Elite - 10-letniego, gniadego wałacha rasy SWB, wślizgnął się na trzecie miejsce z czasem gorszym od Niemca zaledwie o 29 setnych części sekundy.

   Jak powiedział irlandzki jeździec po swoim przejeździe: „ Hallmark na zadatki na następną Libertynę”. Jeśli sprawdzą się jego słowa, to wygląda na to, że ekipa irlandzkich skoczków będzie w tym sezonie bardzo mocna.

Klucz do zwycięstwa w niedzielnym konkursie Rolexa.
   Choć Gospodarz Toru, Rolf Luedi (SUI), postawił przed startującymi w konkursie zawodnikami bardzo trudne zadanie, 9 z pośród 39 uczestników znalazło klucz do bezbłędnego przejazdu przed upływem normy czasu. Do pechowców, którym się to nie udało zaliczyli się Gerco Schroder (HOL) dosiadający 11-letniego, siwego holsztyńskiego wałacha Eurocommerce New Orleans i Lars Nieberg (GER) na również 11-letnim, skarogniadym wałachu  Levito, którzy po bezbłędnym pokonaniu parkuru składającego się z 13 przeszkód przekroczyli norme czasu (76 sek.) o 39 i 79 setnych części sekundy.
Najbardziej chyba pechowym elementem parkuru była potrójna kombinacja (okser, stacjonata, okser) na przeszkodzie numer 5, na której 14 par złapało punkty karne. Deska na szczycie pierwszej z dwóch stacjonat przeszkody numer 7 miała również swój duży udział w ustalaniu końcowego wyniku. Pośród dziewięciu zawodników z czterema punktami karnymi znaleźli się: Mistrz Europy Kevin Staut (FRA), niemiecka gwiazda Marcus Ehning dosiadający 11-letniej, gniadej bawarskiej klaczy Sabrina 327, Ben Maher (GB) na Robin Hoodzie, 12-letnim wałachu rasy kwpn stanowiącym własność zawodnika oraz zwyciężczyni zawodów w Vigo (ESP), Australijka Edwina Alexander, tym razem dosiadająca 14-letniego, kasztanowatego wałacha rasy selle francais  Cevo Itot du Chateau.

Rozgrywka – emocje do granic zenitu.
   Szwajcarski budowniczy parkuru zaoferował startującym w rozgrywce tor przeszkód z kilkoma prostymi, aczkolwiek wymagającymi odwagi rozwiązaniami, które pozwalały na skrócenie trasy przebiegu a co za tym idzie i poważne oszczędności czasowe.
   Jadąca jako pierwsza portugalska amazonka Luciana Diniz swoim bezbłędnym przejazdem na siwym,  11-letnim ogierze rasy bwp Winningmood, wysoko zawiesiła poprzeczkę kończąc przejazd z czasem 39, 78 sek.

    Intencje GT doskonale odczytał kolejny jeździec rozgrywki Dermont Lennon (IRL), który po ostrym skręcie po pokonaniu ostatniego członu przeszkody numer 5 (w rozgrywce zdjęto jej pierwszy człon A - okser) wszedł na krótką i bardzo szybką prostą w dojeździe do przedostatniej przeszkody rozgrywki – nowej stacjonaty numer 15 i po jej bezbłędnym pokonaniu nie tracił zbędnego czasu w długim dojeździe do ostatniej przeszkody – stacjonaty numer 10. Zerowy dorobek punktowy i czas przejazdu 38,52 sek. przyniosły mu prowadzenie i rozgrzały publiczność hali Skandinavium do czerwoności.
By emocje nie opadły postarał się w swoim przejeździe Jens Fredricsson, jedyny Szwed startujący w rozgrywce. Z pewnością szwedzki jeździec czuł na swoich barkach niemały ciężar lokalnych oczekiwań w dojeździe do dwóch ostatnich elementów przeszkody numer 5, która w rozgrywce była pokonywana jako trzecia z kolei. Źle obliczony przez niego dystans zmusił Szweda do wciśnięcia przed odbiciem dodatkowej foule. Publiczność zamarła na chwilę kiedy jego gniady wierzchowiec, 12-letni wałach Lunatic (nomem omen) postanowił mimo wszystko niemożliwe uczynić możliwym i po bezbłędnym locie nad stacjonatą (człon B) nie wiedzieć jakim cudem pokonał również okser (człon C) nie dotykając drąga! Równie bezbłędnie para ta pokonała pozostałe przeszkody parkuru rozgrzewki i z czasem 38,76 sek. uplasowała się na drugim miejscu.
Kolejny bezbłędny przejazd pary Michael Whitaker (GBR) i skarogniadego, 10-letniego wałacha Gig Amai nie przyniósł zmiany na prowadzeniu, plasując brytyjskiego jeźdźca na trzeciej pozycji.
Jako piąta na parkurze rozgrywki pojawiła się gniada, 9-letnia holsztyńska klacz Carlina, dosiadana przez Piusa Schwizera (SUI). Bezbłędny przejazd tej pary w czasie 38,44 sek. nie zmienił kolejności pierwszej trójki, spychając startującą jako pierwsza w rozgrywce portugalską amazonkę na  ostatnią pozycję.
Kiedy wszyscy licznie zgromadzeni na trybunach w Göteborgu  sądzili, że niewiele da się zrobić z tak doskonałymi wynikami, na parkurze pojawiła się Jessica Küerten (IRL) na swojej wspaniałej klaczy  Castle Forbes Libertina. Zapierający dech, bezbłędny i płynny przejazd pokazał ponownie, że tego niedzielnego wieczoru w hali Scandinavium nie ma rzeczy niemożliwych. Czas przejazdu 37,42 sek. przewrócił dotychczasową klasyfikację konkursu dając prowadzenie irlandzkiej amazonce.
Publiczność nie zdążyła ochłonąć po jej niesamowitym przejeździe kiedy w kolejnym starcie ponownie wszystko mogło się wydarzyć. Marko Kutscher (GER) i jego szybki Cash 63 postanowili nie sprzedać tanio „swojej skóry” i poważnie walczyć o końcowy sukces. Szybka i dynamiczna jazda możliwymi skrótami trasy przejazdu przyniosła tej parze czyste konto punktowe i drugie miejsce z czasem 38,23 sek. a publiczności niezapomniane emocje i przeżycia.
Kiedy z parkuru zjechał po niezbyt udanym przejeździe utytułowany Ludger Beerbaum (GER) dosiadający kasztanowatej, 9-letniej zaledwie hanowerskiej klaczy Gotha (10 pkt/ 55,65 sek.) ostateczna kolejność mógł zmienić jedynie przejazd ostatniej pary Daniel Etter (SUI) i 14-letni, gniady wałach westfalski Peu A Peu. By realnie mysleć o zwycięstwie szwajcarski skoczek musiał podjąć olbrzymie ryzyko. Brawurowa jazda z wykonaniem niezwykle ryzykownych skrótów przyniosła mu najlepszy czas przebiegu okupiony niestety 4 punktami karnymi (co uplasowało go na VIII pozycji w konkursie) oraz zasłużone wielkie brawa od szczelnie wypełniającej trybuny hali w Göteborgu publiczności.


Wspaniałe wrażenia
   „Libby jest niezwykła, wspaniała, tygrys, diva, jest niesamowita – nie mogę przestać jej zachwalać” powiedziała po swoim występie w hali Scandinavium Jessika Küerten (IRL). „Ona jest bardzo waleczna, wie dokładnie co robić na parkurze – gdyby była osobą, byłaby odnoszącą sukcesy bizneswoman lub sportowcem z kupą medali olimpijskich. Kiedy staję do walki o końcowy sukces w rozgrywkach to Libertina wygrywa, to nie ja. Ja tylko tam siedzę i pozwalam jej robić wszystkie te rzeczy!” dodaje.
   „Byłam już druga w Finałach PŚ w Kuala Lumpur, w ubiegłorocznym Finale rozegranym tutaj zajęłam czwartą lokatę a w Las Vegas byłam 14ta. Nie jestem też pewna czy podczas tegorocznego Finału w Genewie będę dosiadała Libertiny, możliwe, że będę musiała zabrać innego konia by ją wspomóc, zobaczymy.” tak mówi o swoich kwietniowych szansach Jessika  Küerten.
   Zapytany czy jego pojawienie się na podium było niespodzianką, Dermont Lennon (IRL) zaprzecza temu. „Mój koń nie jest specjalnie doświadczony, wszystkiego co w tej chwili potrafi nauczył się w ciągu ostatnich dwóch lat – do tej pory spisywał się wspaniale.Mój koń świetnie skacze na otwartych parkurach. Myślę, że ma wspaniały potencjał i będziecie go częściej widywali.” Hallmark Elite skakał na czysto podczas występu w Pucharze Narodów na zawodach w Spruce Meadows Master (CAN) we wrześniu 2009 roku i podczas zimowych miesięcy zdobył czwarte miejsce w kwalifikacjach Pucharu Świata w Syracuse (USA)  i trzecie w kwalifikacjach w Toronto (CAN). Po raz pierwszy od wielu lat, Irlandia może mieć trzech jeźdźców zakwalifikowanych do tegorocznego Finału Pucharu Świata w skokach Rolex FEI.


„Naprawdę chciałem dobrze wypaść przed publicznością z własnego podwórka.
Mój koń bardzo mi pomógł, choć wygląda na to,
że było to niedopowiedzenie stulecia” - mówił Jens Fredricsson (SWE)

 

   Fredricsson jest daleko od czołowej osiemnastki  w LEZ, która daje możliwość startu w finałowych zmaganiach w Genewie (SUI). Ostatnią więc szansą dla niego na wywalczenie tego miejsca będzie udział w zawodach CSI-W 5* w s'Hertogenbosch (NED) w terminie 25 – 28 marca 2010 roku. Póki co Szwedzi jeszcze nie mają swojego przedstawiciela, którego będą mogli oklaskiwać podczas Finałów.

WYNIKI:
1.Castle Forbes Libertina (Jessica Kuerten) Irl 0/0 37.42
2.Cash (Marco Kutscher) Ger 0/0 38.23
3.Hallmark Elite (Dermott Lennon) Irl 0/0 38.52
4.Lunatic (Jens Fredricson) Swe 0/0 38.76
5.GIG Amai (Michael Whitaker) GBR 0/0 38.98
6.Carlina (Pius Schwizer) Sui 0/0 39.44
7.Winningmood (Luciana diniz) Por 0/0 39.78
8.Peu a Peu (Daniel Etter) Sui 0/4 36.97
9.Gotha (Ludger Beerbaum) Ger 0/10 55.63
10.Eurocommerce New Orleans (Gerco Schroder) Ned 1 fault
11.Levito (Lars Nieberg) Ger 1 fault.

 

Kompletne wyniki zawodów CSI-W 5*  Göteborg: www.scg-nl.nl
 
Klasyfikacja PŚ w Skokach Rolex FEI po 12 rundzie w Gothenburgu:
1.    Marco Kutscher - 81
2.    Pius Schwizer - 77
3.    Jessica Kuerten - 73
4.    Marcus Ehning - 68
5.    Edwina Alexander - 62
6.    Kevin Staut - 59
7.    Beat Mandli - 7
8.    Eric Van der Vleuten - 57
9.    Philipp Weishaupt - 57
10.    Patrice Deleveau - 55
11.    Ludger Beerbaum - 54
12.    Rodrigo Pessoa - 52
13.    Michael Whitaker - 51
14.    Daniel Etter - 49
15.    Penelope Leprevost - 47
16.    Dermott Lennon - 43
17.    Luciana Diniz - 43
18.    Natale Chaiaudani - 43
19.    Steve Guerdat - 39
20.    Svante Johansson - 39