Legenda WKKW, multimedalista i wielokrotny uczestnik najtrudniejszych zawodów na świecie, 55-letni William Fox-Pitt przechodzi na emeryturę. Nie zobaczymy go już w roli zawodnika, ale wciąż będzie można spotkać go na najważniejszych imprezach w roli trenera.

 

 

William Fox-Pitt to brytyjski zawodnik konkurencji WKKW. W zeszłym tygodniu startował po raz 26 w zawodach Badminton Horse Trials, czyli jednej tylko z kilku imprez na świecie rozgrywanej w randze CCI5*. Zawodnik startował tam na oldenburskiej klaczy Grafennacht. Zajęli 13 miejsce i jak się okazało był to ostatni wynik jaki zawodnik zaplanował zrobić w swojej sportowej karierze, a ta trwała nieprzerwanie od lat 80. W tym czasie William Fox-Pitt wygrał 14 konkursów pięciogwiazdkowych czyli więcej niż jakikolwiek inny zawodnik. Triumfował w Badminton, Burghley, Kentucky, Luhmühlen oraz Pau. Pięciokrotnie startował podczas IO w latach 1996-2016, zdobywając trzy drużynowe medale. Medale zdobywał też podczas MŚ. Było ich łącznie 6, w tym drużynowe złoto i indywidualne srebro w 2010 roku. Jako pierwszy z Brytyjczyków znalazł się na szczycie Światowego Rankingu WKKW, a w późniejszych latach udawało mu się to jeszcze wielokrotnie. Zawodnik bez wątpienia pozostawał i pozostaje inspiracją dla brytyjskiego WKKW, które dzisiaj wiedzie prym w rankingach i klasyfikacjach największych światowych imprezach. William Fox-Pitt nie osiągnąłby jednak tych wszystkich sukcesów gdyby nie konie które spotkał na swojej drodze. Te wyjątkowe to z pewnością wałach Tamarillo (srebro IO, złoto ME i srebro MŚ), wałach Cool Mountain (złoto MŚ i brąz ME) czy ogier Chilli Morning (brąz ME, brąz MŚ i ostatnie IO w Rio de Janeiro). 

 

William Fox-Pitt mimo, że nie w siodle, to planuje uczestnictwo w nadchodzących IO w Paryżu jako trener kadry Brazylii. Zawodnik współpracował już z szefową ekipy Julią Purgly podczas Igrzysk Panamerykańskich, gdzie drużyna Brazylii wywalczyła brąz i zapewniła sobie prawo startu w Paryżu. William Fox-Pitt też całkowicie nie porzuci pracy z końmi. W planach ma zarządzanie firmą Fox-Pitt Eventing z siedziby w Wood Lane Stables, a także trening młodych koni. 

 

 

 

fot. FEI/Libby Law Photography