Jak poinformował w specjalnym komunikacie Equestrian Sport Productions (ESP), organizator Winter Equestrian Festival w Palm Beach, podczas zawodów odnotowano jeden przypadek neurologicznej formy wirusa EHV-1.

 

Późnym rankiem w czwartek 1 kwietnia 2021 roku jeden z koni przebywających w namiocie nr 17, Horse A, miał gorączkę. Został on natychmiast odizolowany w boksie kwarantanny w celu zbadania i potencjalnego leczenia w kierunku wystąpienia herpeswirusa koni. Pobrany materiał z nosa oraz próbki krwi wysłano do szybkich testów.

 

Wyniki przyszły w piątek wieczorem, o godzinie 19:00. Próbka pobrana z nosa potwierdziła obecność wirusa EHV-1. Próbka krwi była negatywna.

 

O godzinie 19:30 zorganizowano telekonferencję z udziałem lekarzy weterynarii z Palm Beach Equine Clinic oraz Stanowego Lekarza Weterynarii. Podjęto decyzję o poddaniu konia Horse A kwarantannie w wyizolowanej stajni.

 

W sobotę 3 kwietnia Stanowy Lekarz Weterynarii spotkał się z kierownictwem ESP i właścicielem konia Horse A. Poinformował o objęciu kwarantanną koni z boksów w dwóch rzędach stajni nr 17. Właściciele koni z trzeciego rzędu dobrowolnie poddali swoje konie kwarantannie. Konie z pozostałych boksów stajni nr 17 uważane są za niezagrożone.

 

Horse A pozostający w izolacji nie wykazuje żadnych objawów neurologicznych. Właściciel podjął w sobotę rano decyzję o przetransportowaniu go na leczenie w klinice University of Florida.

 

ESP ściśle współpracuje i pozostaje w bezpośredniej komunikacji z Palm Beach Equine Clinic oraz Stanowym Lekarzem Weterynarii. Dzięki temu organizatorzy Winter Equestrian Festival  mają pewność, że otrzymują najdokładniejsze informacje tak szybko, jak to możliwe.

 

ESP podkreśla, że od dawna stosuje rygorystyczne protokoły dotyczące szybkiej izolacji i testowania gorączkujących koni. Dzięki tym protokołom można liczyć, że potencjalna transmisja wirusa będzie ograniczona w maksymalnym stopniu.

 

W komunikacie ESP przeczytać jeszcze można:

 

„Zapewnienie naszym koniom bezpieczeństwa jest naszym wspólnym obowiązkiem. Podobnie jak w przypadku sugerowanych protokołów obowiązujących dla ludzi z powodu COVID-19, wzywamy wszystkich jeźdźców do zapoznania się i przestrzegania następujących środków bezpieczeństwa biologicznego:

  • Codziennie mierz temperaturę wszystkich koni i zgłaszaj swojemu weterynarzowi i / lub kierownikowi ekipy każdego konia z temperaturą powyżej 101,5 stopnia Fahrenheita (38,3 oC – przyp. red.) lub jakichkolwiek objawów choroby układu oddechowego lub neurologicznego.
  • Zmierz temperaturę wszystkich koni przed podróżą na WEF lub AGDF i nie jedź na zawody z gorączkującym koniem.
  • Unikaj mieszania koni, jeśli to możliwe, zachowuj „dystans społeczny" koni.
  • Dbaj o higienę i bezpieczeństwo biologiczne podczas zawodów i w swojej macierzystej stajni.
  • Upewnij się, że Twoje konie są zaszczepione na grypę i EHV.
  • Powinieneś być w stanie udokumentować normalną temperaturę swojego konia przed przybyciem. Prosimy nie wysyłać koni z podwyższoną temperaturą. Zaleca się prowadzenie dziennika temperatur z pomiarami co najmniej dwa razy dziennie. Jeśli temperatura konia jest podwyższona przez ponad 24 godziny, natychmiast skonsultuj to z lokalnym lekarzem weterynarii.
  • Należy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować stres i mieszanie się koni podczas transportu na duże odległości. Dodatkowe godziny w transporcie lub przemieszczanie się ze stajni do stajni to najszybszy sposób na pogorszenie zdrowia twoich koni i koni twojego sąsiada.
  • Prosimy o poświęcenie czasu na zapoznanie się z dobrymi praktykami higienicznymi dotyczącymi koni i przekazanie ich wszystkim osobom zajmującym się twoimi końmi w ich codziennej pielęgnacji.
  • ESP od dawna posiada protokoły do zarządzania takimi zdarzeniami. Jeśli zajdzie taka potrzeba jesteśmy w stanie zapewnić dalsze możliwości izolacji. Doświadczenie nauczyło nas, że wczesna identyfikacja problemu ma kluczowe znaczenie w przypadku wybuchów chorób zakaźnych. By to osiągnąć niezbędna jest współpraca wszystkich członków naszej społeczności.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego konia, skontaktuj się z naszymi partnerami weterynaryjnymi, Palm Beach Equine Clinic.”

 

Mamy nadzieję, że przypadek z Palm Beach na Florydzie okaże się tylko endemicznym przypadkiem zachorowania na EHV-1. Gdyby było inaczej zastosowane protokoły dają szansę na skuteczną zaporę dla potencjalnej epidemii.