Tradycyjnie w sentymentalnych klimatach będzie się odbywała ostatnia dwudniówka sezonu 2019, "podszyta" muzycznie przez nostalgiczne tango Jerzego Petersburskiego ze słowami Zenona Friedwalda "Ta ostatnia niedziela". Rozegranych zostanie 20 gonitw (po 10 w sobotę i niedzielę). Jako prawdziwy hit zapowiada się ta ostatnia, o Nagrodę Zamknięcia Sezonu (I gr., 2000 m), do której zgłoszono aż 14 dobrych folblutów. Oprócz tego w programie znalazło się pięć innych gonitw imiennych, w tym pozagrupowy bieg o Nagrodę Nemana dla dwulatków (kat. B, 1400 m). Zapraszamy do oglądania naszego Studio na żywo! 

 

Night Tornado pogodzi uczestników Mokotowskiej?

Wśród faworytów Nagrody Nemana (sobota, godz. 12) nie powinno zabraknąć uczestników gonitwy o Nagrodę Mokotowską: irlandzkiej hodowli High in Dancera oraz Night Thundera, który zaatakował wówczas jako pierwszy, ale w ostatecznie był blisko piąty (1,5 dł. za trzecim High in Dancerem). Groźnym przeciwnikiem wymienionej pary ogierów wydaje się brytyjski Night Tornado, ponieważ wygrał solidnie obsadzony wyścig II grupy w dobrym stylu i powinien posiadać jeszcze rezerwy, a ponadto nie ma w nogach tak trudnych startów, co w tej fazie sezonu może mieć duże znaczenie. Niezłe wrażenie w drugim starcie zrobił także francuski Sea of Silence.

Trudne do oceny są francuska Seririo i dobrego polskiego pochodzenia Książę Persji, biegające we do tej pory we Wrocławiu na zbliżonym poziomie. Irlandzki Gone Hill zapowiada się nieźle, jednak wyścigu jeszcze nie wygrał i raczej trudno będzie mu włączyć się do rozgrywki na poziomie pozagrupowym.

 

Wyrównana stawka w biegu o Nagrodę Pawimenta

Tuż po dwulatkach na starcie staną starsze folbluty, które będą rywalizowały o Nagrodę Pawimenta (I gr., 1200 m). Faworytów wskazać jest niezwykle trudno. W pierwszej kolejności trzeba wymienić konie, które ścigały się ostatnio na poziomie pozagrupowym: mające udany sezon Blizbora, Windsora Beacha oraz Time of Dream. Mocnymi sprinterami są też frontowe Subiectum i Harlem oraz potrafiące skutecznie finiszować z dalszych miejsce Phoenix, Kaszi i Mecca’s Spirit.

Tydzień po udanych występach na niezbyt im sprzyjającej im suchej bieżni pobiegną Calmir (był drugi) i Party Animal (trzeci), a ich dodatkowym atutem będą korzystne wagi. Rywali mają jednak mocniejszych. Przed tygodniem wygrała Dazeekha, ale w słabszej stawce. Przeciętnie natomiast zaprezentowała się Raising Diva.

Reasumując, niemal każde rozstrzygnięcie wydaje się możliwe.

 

Czy Shadwan wreszcie wystartuje?

Godzinę później czteroletnie araby staną na starcie gonitwy o Nagrodę Geparda (I gr., 1800 m). Choć to wyścig I grupy, towarzystwo jest doborowe. Uwagę zwraca przede wszystkim zapis bardzo dobrego siedmioletniego Shadwana Al Khalediaha, który może być trudny do pokonania, jeśli jest chociaż w niezłej formie (poprzednio był dwukrotnie wycofywany).

Najgroźniejszym konkurentem wydaje się Jouri Al Nuaimi, również niezbyt często oglądany w akcji. Z tegorocznych czterech startów wygrał trzy, jednak na poziomie niższych grup. Bez wątpienia ma jednak sporo talentu. Twarda i waleczna Nesma Al Mels wolałaby raczej dłuższy dystans i miękką bieżnię, ale nie wolno jej lekceważyć. Z drugiej strony, klacz ma prawo odczuwać już trudy sezonu.

Płatne miejsce powinien zająć rzetelny Lazom Al Khalediah. Trochę niżej będą stały Amayi, a zwłaszcza Fateha Al Nasefa, który może jednak wystąpić w roli lidera dla Jouriego. Sekretarka będzie wycofana, gdyż została sprzedana do Kuwejtu.

 

Betfan też pokaże siłę?

W drugim niedzielnym biegu (godz. 10.30) dwulatki powalczą o Nagrodę Hipokratesa. Karty mogą rozdawać konie mniej doświadczone. Betfan, własności znanego siłacza Mariusza Pudzinowskiego, pokazał talent w debiucie, jednak rzucony na głęboką wodę nie poradził sobie na tle najlepszych koni rocznika w drugim występie. Teraz pobiegnie szczebel niżej i nie można go lekceważyć. Również Valkirie po wygranej w debiucie nie wypadła najlepiej na tle czołówki klaczy, ale nie straciła wiele, więc i ją należy brać pod uwagę przy typowaniu.

Najmniej doświadczenia mają Timemaster i Philbert, które rozpoczęły karierę niedawno i zwyciężyły. Oba zapowiadają się ciekawie i powinny być wymagającymi konkurentami, choć brak doświadczenia przemawia przeciw nim.

Z grona bardziej doświadczonych koni Decidela i chyba lepsza od niej Sunmoonstar nie wyróżniają się niczym szczególnym, natomiast Petit zrobił w ostatnim czasie spore postępy i będzie kandydatem do sprawienia niespodzianki.

 

Wielki Dakris przed szansą odniesienia drugiego zwycięstwa

Siedem trzylatków arabskich niedzielnego biegu o Nagrodę Wikinga (I. gr.godz. 12) rywalizowalo trzy tygodnie temu o Nagrodę Batyskafa. Wówczas na dystansie 1800 m (teraz będzie o 200 m dalej) drugie miejsce zajął Wielki Dakris, który pokonał o pięć dł. Sicario i Alnnajma, a o osiem Elwino. Jeszcze więcej straciły Kosynier, Zelant i Lambada. Do walki o płatne miejsca może włączyć się niezła Shamila.

Echarella osiągnęła wysoką formę, jednak ścigała się w słabszych stawkach, podobnie jak niedawny zwycięzca Ninja. Czeka je raczej trudne zadanie.

 

Ostatnia gonitwa sezonu pełna smaczków i zagadek

W biegu o Nagrodę Zamknięcia Sezonu wystąpią konie w różnym wieku, pod różnymi wagami, posiadające zróżnicowane predyspozycje i mające za sobą bardziej lub mniej intensywny sezon. Trudno wskazać faworytów, ale z pewnością znajdą się wśród nich konie, które z sukcesami biegały na poziomie pozagrupowym.

Do tego grona należą: biegający na długich dystansach The Kid Bobby B oraz milerski weteran Kokshe. Wysokie notowania powinny mieć również solidny Cape Ducato, rewelacyjnie spisująca się jesienią Biddy Brady, zdolna Dreamline oraz mocny duet trenera Olkowskiego Un Beso - Arkano. Niespodziankę mogą sprawić niezła Ame Sublime i nieobliczalny One Way Ticket.

Dobry Blue Connoisseur w ostatnim czasie obniżył loty. On i nieźle biegające na poziomie grupowym Tebinio, Delos i Miss Kossakówna znajdą się w gronie mniej liczonych koni, ale ich szans również nie należy zbyt pochopnie przekreślać.

 

ZAPRASZAMY

na transmisję LIVE  - zaczynamy w sobotę o 9:45