19 lipca na warszawskim Służewcu odbędzie się wielkie święto wyścigów konnych! Tego dnia rozegrana zostanie najbardziej prestiżowa gonitwa w sezonie wyścigowym – Derby. Ten wyjątkowy dzień wyścigowy będzie pełen wrażeń. 9 wyścigów, w tym punkt kulminacyjny o 16.30 – gonitwa o błękitną wstęgę, a także Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego oraz Memoriał Fryderyka Jurjewicza.

 

Wyścigi konne to nie tylko sportowe emocje na najwyższym poziomie, lecz także historia, tradycja i elegancja. Nieodłącznym elementem Derby jest styl i dlatego właśnie w tym dniu na Torze odbywa się konkurs na najpiękniejszy kapelusz. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by przenieść się do czasów, gdzie podczas gonitw damy zwykły prezentować swoje fantazyjne nakrycia głowy, a dżentelmeni mogli dać się porwać emocjom związanym z odbywającą się na torze sportową rywalizacją.

 

Gala Derby to również świetna okazja żeby przyjść na Tor Służewiec z przyjaciółmi i rodziną! 

 

Derby historycznie

Derby uważane jest za najważniejszą gonitwę w karierze każdego konia.
 W odróżnieniu do wielu innych prestiżowych biegów dystansowych, w tym można wziąć udział tylko raz w danym kraju – jest otwarty wyłącznie dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej. Ten klasyczny wyścig rozgrywany jest na wielu torach, jednak zróżnicowany jest pod względem dystansu. W Wielkiej Brytanii jest to półtorej mili, w USA 2000 m, a we Francji 2100 m.

Nazwa wyścigu wywodzi z 1780 r. gdy XII lord Derby założył się z pierwszym prezesem Jockey Clubu sir Charlesem Bunburym. Rozstrzygnięcie zapadło po rzucie monetą,
w której więcej szczęścia miał lord. Inna legenda mówi, że Bunbury ustąpił lordowi prawo do zorganizowania wyścigu w Derby, a nazwa utrzymała się do dziś. Faktem natomiast jest, że tamten wyścig wygrał koń własności Bunbury’ego – ogier Diomet. Derby warszawskie są rozgrywane od 1896 r. (początkowo na Polu Mokotowskim), a pierwszym zwycięzcą był og. Wrogard. Zwycięzca tego prestiżowego wyścigu dekorowany jest na padoku błękitną wstęgę.

 

Znamy konie, które pobiegną w Westminster Derby 2020

Stawka 13 koni pobiegnie w tegorocznej gonitwie o błękitną wstęgę. Najważniejszy wyścig dla 3-letnich koni pełnej krwi angielskiej będziemy mogli podziwiać już 19 lipca!

Westminster Derby – G1 POL (kat. A)
Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy.
Dystans: 2400 m

 1. SEWERUS - Esperance - Wojciech Olkowski - dż. J.Verner 59
 2. NIGHT THUNDER - Bonanza - Adam Wyrzyk - dż. S.Mazur 59
 3. HIGH IN DANCER - Ogrody Resgal - Maciej Jodłowski - dż. M.Srnec 59
 4. HIPOP DE LOIRE - Pegza Horse Racing - Adam Wyrzyk - dż. T.Lukášek 59
 5. PROLETARIUS - Pegza Horse Racing - Adam Wyrzyk - k.dż. I.Wójcik 59
 6. NEVERLAND - Sagittario - Andrzej Laskowski - k.dż. D.Pantchev 59
 7. PETIT - Borussia - Krzysztof Ziemiański - dż. M.Abík 59
 8. INTER ROYAL LADY - Pegza Horse Racing - Adam Wyrzyk - k.dż. J.Wyrzyk 57
 9. TIMEMASTER - Carramba II - Krzysztof Ziemiański - dż. S.Mura 59
 10. GRAN EMPEROR - SK Tarnawka - Maciej Jodłowski - dż. A.Turgaev 59
 11. NIGHT TORNADO - Tracja - Krzysztof Ziemiański - k.dż. B.Giedyk 59
 12. AIRY BOY - Sobienie - Maciej Janikowski - dż. A.Reznikov 59
 13. SAIGET - RMP Stable - Michał Borkowski - dż. C.Cadel 59

 

Droga do Derby

Droga do najważniejszej gonitwy dla trzylatków nie jest jedna i nie jest oczywista do wyboru. Gonitwy testujące możliwości koni mających wystartować w Derby, ale też przygotowujące konia do biegu na dystansie 2400 metrów są dobierane w zależności od wielu czynników. Istotne jest na przykład to, jak koń radził sobie w wieku dwóch lat, kiedy debiutował, jakie ma preferencje dystansowe czy pochodzenie. Możemy wyróżnić trzy główne drogi do Derby: ścieżkę główną i ścieżkę poboczną. Jeśli trener i właściciele wierzą, że koń może sięgnąć po błękitną wstęgę, muszą określić optymalny plan startów dla podopiecznego.

Jednym z czynników wpływających na wybór ścieżki jest to, jak konie radziły sobie już w wieku dwóch lat. Jeśli zwyciężały w gonitwach pozagrupowych, to automatycznie muszą podążać ścieżką główną, ponieważ znalazły się w kategoriach A i B. Ścieżka główna zakłada start w Nagrodzie Strzegomia na dystansie 1600 metrów, Nagrodzie Rulera, także na 1600 metrów oraz Nagrodzie Iwna na dystansie 2200 metrów. Charakterystyczne dla kolejnych gonitw przygotowujących do Derby jest wydłużanie dystansu i ostatnia próba, właśnie na dystansie 2200 metrów. Nieco inaczej prowadzone są zazwyczaj czołowe klacze rocznika. Zamiast w Rulera, rywalizują w Wiosennej, rozgrywanej dzień wcześniej, na tym samym dystansie. Podobnie, odpowiednikiem Nagrody Iwna jest gonitwa o Nagrodę Soliny. Zdarza się, że konie, które pozostały w grupie I po rywalizacji w wieku dwóch lat, są prowadzone boczną ścieżką do Derby. Zazwyczaj składają się na nią Nagroda Irandy na dystansie 2000 metrów oraz Memoriał Jerzego Jednaszewskiego (2200 metrów) lub rzadziej Nagroda Aschabada (także 2200 metrów).

W obecnym roczniku trzylatków w Derby nie wystąpi „zimowy faworyt”, którego wyłania pod koniec sezonu rywalizacji dwulatków Nagroda Mokotowska. Zwycięzca tej gonitwy, Fiburn F, od początku sezonu znajduje się w treningu we Francji i tam rywalizuje. Ogier przegrywał jednak w rywalizacji z klaczą Inter Royal Lady i nie było wątpliwości, że to ona była numerem jeden w roczniku. Klacz potwierdziła to w obecnym sezonie, triumfując w Nagrodzie Strzegomia oraz w obu gonitwach ścieżki dla klaczy – Wiosennej i Soliny. W gonitwie Derby, kluczowy może być fakt, że dzięki rywalizacji ze słabszymi od ogierów klaczami, Inter Royal Lady zachowała więcej sił od największych rywali w gronie ogierów, które musiały rywalizować ze sobą w mocnych gonitwach Rulera (zwycięstwo Timemastera) oraz Iwna (zwycięstwo Night Thundera).       

 

Najpiękniejszy kapelusz – lifestyle podczas Gala Derby

W trakcie Gala Derby odbędzie się konkurs na najpiękniejszy kapelusz. W tym roku ze względu na sytuację związaną z pandemią - odbędą się dwa konkursy – konkurs
nr 1: odbędzie się na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu 19 lipca. Konkurs nr 2 rozegrany zostanie online, dzięki czemu będą mogły wziąć w nim udział osoby z całej Polski.

W poprzednich edycjach konkursu wzięło już udział kilka tysięcy fanów szalonych nakryć głowy. W dniu konkursu panie w toczkach, kapeluszach i fascynatorach, podkreślając swój urok i tworząc aurę tajemniczości – dumnie się prezentują na wyścigach. „Pytane, dlaczego tak rzadko je noszą – mówią, że kochają te nakrycia głowy, ale póki co zakładają je tylko na specjalne okazje, bo na co dzień nie mają odwagi. Pora to zmienić!” – mówi organizatorka wydarzenia Katarzyna Krauss z Damosfery.

Gala Derby to świetne miejsce by zaprezentować najbardziej wymyślne nakrycie głowy. Atrakcyjne nagrody za najpiękniejszy kapelusz otrzymają 3 zwyciężczynie.

W konkursie internetowym zostały rozszerzone pule nagród w konkursie na najpiękniejszy kapelusz wyłonimy - 3 miejsca główne i 5 wyróżnień, jest więc o co walczyć. Co roku w jury konkursu zasiadają wybitne postacie ze świata mediów i mody m.in. Maciej Zień, Gabi Drzewiecka, Anna Lucińska, Anna Dereszowska, Eliza Gwiazda, Dagmara Chmielecka, Joanna Sydor. Już wkrótce przekonamy się o tym kto w tej edycji wybierze najpiękniejsze na krycia głowy.

- Trudno jest wybrać najlepszy kapelusz, bo w trendach w kapeluszach na Derby dozwolone jest pełne szaleństwo! Zresztą w każdym kraju, gdzie się odbywają konkursy towarzyszące wyścigom jest taka tendencja, by kapelusz stał się totalnym dziełem sztuki – dodaje Katarzyna Krauss z Damosfery.

 

Publiczność na Torze

Zgodnie z aktualnym brzmieniem Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii brzmieniem zmiany do rozporządzenia z 12 czerwca 2020 r. dni wyścigowe z udziałem publiczności będą odbywać się w wysokim reżimie sanitarnym. Oznacza to, że:

 • na Trybunie II może być zajęte tylko 25% miejsc siedzących,
 • osoby przebywające na terenie otwartym muszą zachować min. 2 m odległości od siebie,
 • ilość biletów, która mamy w sprzedaży jest ograniczona. Liczbę dostępną do sprzedaży regulują zapisy zawarte w powyższym rozporządzeniu,
 • osoby siedzące na Trybunie II mogą przebywać bez maseczek. Na całym pozostałym terenie dostępnym publiczności należy mieć założoną maseczkę w taki sposób, żeby zakrywała usta i nos,
 • a co najistotniejsze, zgodnie z rozporządzeniem, możliwa jest TYLKO INTERNETOWA SPRZEDAŻ BILETÓW. Bilety cały czas są dostępne na platformie ebilet.pl.