Właśnie zakończyła się pierwsza edycja SUBCARPATHIA TOP HORSES na terenie Stadniny Koni „Leśna Wola” w Głogowie Małopolskim. Był to, jak określili sami organizatorzy, przegląd młodych gwiazd parkurów i czworoboków. Zgłoszono imponującą liczbę koni, bo aż 51, a zaprezentowano 44, w tym 7 ujeżdżeniowych i 37 skokowych, dwu- i trzyletnich.

 

 

Udział wziąć mogły wszystkie konie, bez względu na przynależność do księgi stadnej. W skład komisji oceniającej weszli: Andrzej Matławski z Polski, Peter Strijbosch z Holandii (KWPN) oraz Louis de Cleene z Belgii (Zangersheide).

 

W grupie koni ujeżdżeniowych pierwsze miejsce zajął elegancki, w dobrym typie, długich liniach, poruszający się w balansie, z dobrą pracą zadu, kary ogier MIRACLE ASD ur. 2017 KWPN (Dark Pleasure – Fraulein po Fidertanz) hodowli Ad  Schellekens, własności Barbary Lipiejko. Komisja przyznała mu notę 8,5.

 

 

 

Miejsce drugie w tej grupie zajął, oceniony na 8,3, gniady ogier Frederic sp 2018 (Franklin – Just for me po Weltstein) hodowli i własności Sylwii Sypień. Ten bardzo dobrze przygotowany ogier kłusował lekko z dobrą akcją od zadu.

 

W kategorii skokowych koni dwuletnich zwyciężył uzyskując najwyższą notę pokazu 8,8 siwy ogier CANTINI-PP sp (Caressini 2 – Ceitara po Castilio). Hodowczynią i właścicielką konia jest Barbara Prusiewicz. Ten najwyżej oceniony spośród wszystkich koni na czempionacie dobrze rozwinięty ogier imponował dużą siłą, techniką grzbietu i zadu, szybkim odbiciem w skoku.

 

 

Z oceną 8,3 miejsce drugie przypadło w udziale kasztanowatej klaczy V-Querida of Vigo Z (Vigo Haywood H Z – Quiara po Quidam de Revel sf), której hodowczynią i właścicielką jest Iwona Kruszyńska. Komisja uznała, że jest to na pewno koń przyszłościowy, skaczący chętnie, równo i energicznie, z dobrą pracą przednich kończyn, używając prawidłowo ciała w czasie skoku.

 

Mocna, ale harmonijnie zbudowana, silna, z bardzo dobrym odbiciem i pracą góry ciała w skoku,  gniada klacz DOMINANTA Z (Dominator 2000 Z – Letty po Laith) z oceną 8,5 wygrała kategorię koni skokowych trzyletnich. Jej hodowcą i właścicielem jest Marek Duszkiewicz.

 

 

 

Drugi koń wyhodowany i stanowiący własność Iwony Kruszyńskiej ponownie zajął miejsce drugie, tym razem w kategorii koni trzyletnich. Był nim poprawne i proporcjonalnie zbudowany, dobrze umięśniony siwy ogier Sequin Z (Sir Obolensky Z-Cimba po Castillo) oceniony przez komisję na 8,45. Członek komisji z Holandii przyznał, komentując tego konia, że oglądał go z przyjemnością, gdyż ogier skakał z dużą siłą, przyznał, że widać w nim potencjał, równowagę w galopie i „dobrą głowę”.

 

Nagrody dla najlepszych koni w postaci stanówek ufundowali: Wechta Equestrian, Stacja Ogierów Verso La Natura, Cichoń Stallions, Stadnina Koni Krzywopłoty oraz Stacja Ogierów Bonin. Dodatkowo zwycięskie konie zostały zakwalifikowane na Tyszko&Cichoń Elite Auction, która odbędzie się 13 lutego 2021.

 

Hodowcom i właścicielom gratulujemy dobrych wyników, a wszystkim przybyłym odwagi i chęci porównywania  swojego dorobku na tle innych. Organizatorzy dołożyli starań, by i na wschodniej ścianie imprezy o zasięgu ogólnopolskim nareszcie miały swój stały punkt na mapie imprez hodowlanych.    

 

Inicjatorem imprezy Subcarpathia Top Horses są Urszula i Józef Pekańcowie reprezentujący Pekaniec Sport Horses, markę hodowlaną o wieloletnich tradycjach.

Organizację wydarzenia zawdzięczamy współpracy Pekaniec Sport Horses i Stadniny Koni Leśna Wola, która użyczyła swojego wspaniałego, znanego w całej Polsce ośrodka jeździeckiego do przeprowadzenia niniejszej imprezy.