Sopocki Klub Jeździecki zaprasza na spotkanie warsztatowo-szkoleniowe dla dzieci i młodzieży, którego tematem będzie ochrona małoletnich, a w szczególności zachowania niepożądane. Spotkanie odbędzie się 17 lutego o godzinie 18.00 w restauracji Unicorn Hipodrom Sopot.

 

 

Spotkanie warsztatowe jest otwarte, a zaproszenie na szkolenie skierowane jest do osób związanych ze sportem konnym, a także wszystkich chętnych dzieci i młodzieży poniżej 18- go roku życia z pozostałych klubów sportowych.

 

Na spotkaniu będą poruszane takie zagadnienia jak:

  • co jest najważniejsze w sporcie?
  • jakich zachowań oczekujemy od  sportowców?
  • jak możemy chronić ofiary przemocy i jak sprawić by do niej nie dochodziło?

Na te i inne pytania, wspólnie z uczestnikami warsztatów, spróbuje odpowiedzieć prowadząca spotkanie Jolanta Szydłowska, pełnomocniczka Pomorskiego Związku Jeździeckiego ds. etyki i przeciwdziałania nadużyciom i zjawiskom niepożądanym, prezeska Sobieski Jumping Team.

 

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 17 lutego 2024 r., w restauracji Unicorn na sopockim Hipodromie (wejście bramą główną, od ul. Łokietka). Początek o godzinie 18.00.

 

 

Inicjatywa i uzasadnienie szkolenia:

Uważamy, że inicjatywa szkolenia dzieci i młodzieży przeciwko zachowaniom nieetycznym w sporcie jest niezbędna z kilku powodów:

  • Wartości moralne:
    • Sport nie tylko rozwija zdrowie fizyczne, ale także kształtuje charakter. Poprzez szkolenie w zakresie etyki sportowej, młodzi ludzie uczą się uczciwości, szacunku dla przeciwników i fair play, co przekłada się na ich zachowanie nie tylko na parkurach, ale również w życiu codziennym.
  • Zwalczanie oszustw i manipulacji: Szkolenie w zakresie etyki sportowej pomaga dzieciom i młodzieży rozpoznawać i unikać różnych form przemocy i oszustw, takich jak doping, czy manipulacje. Pozwala to na budowanie uczciwego i transparentnego środowiska sportowego.
  • Bezpieczeństwo emocjonalne: Nieetyczne zachowania, takie jak agresja, zniesławianie czy dyskryminacja, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji emocjonalnych dla młodych sportowców. Szkolenie w zakresie etyki w sporcie uczy ich, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, jakie mogą wystąpić podczas rywalizacji,  także do kogo zwrócić się o pomoc.
  • Budowanie pozytywnego wizerunku sportu: Walka z nieetycznymi zachowaniami w sporcie pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku tej dziedziny. Dzieci i młodzież, będąc świadomymi wartości etycznych, mogą przyczynić się do tworzenia społeczeństwa, które ceni fair play i sprawiedliwość nie tylko na arenach  ale również poza nim.


W rezultacie inicjatywa szkolenia dzieci i młodzieży przeciwko zachowaniom nieetycznym w sporcie przyczynia się do budowy lepszych sportowców oraz ludzi, którzy respektują zasady moralne i integrują się w społeczeństwie w sposób pozytywny.