Studiując propozycje przyszłorocznego kalendarza PZJ rzuca się w oczy brak letniego cyklu cieszących się doskonałą opinią zawodów Silesia Equestrian, jakie przez ostatnie 5 lat rozgrywane były w Jakubowicach. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy dyrektora sportowego KJ Osadkowski, Agnieszkę Olszewską, która powiedziała:

 

W jakubowickim kalendarzu imprez skokowych na sezon 2020 widać sporo zmian. Zaczynamy tradycyjnie Jeździecką Majówką – czyli tourem zawodów krajowych: najpierw Regionalnych 24-26.04, potem Ogólnopolskich 30.04-3.05. W kalendarz „wpada” nowość- czyli rozgrywki Polskiej Ligi Jeździeckiej, oraz kilka imprez jednodniowych.

 

Niestety jednak, jak zapewne Państwo zauważyli, brakuje wpisu Zawodów Międzynarodowych Silesia Equestrian. Silesia Equestrian to zawody z założenia pomyślane jako bardzo atrakcyjny turniej dla zawodników krajowych i zagranicznych, a jednocześnie solidne widowisko dla publiczności. Wszystko to staramy się zapewniać już od pierwszej edycji, mimo, że istotną specyfiką tej imprezy jest fakt, że jest ona praktycznie w całości finansowana z prywatnych środków.

Po 5 doskonałych latach zdecydowaliśmy aby rok 2020 był sezonem przerwy dla Silesia Equestrian.

Powodów tej decyzji jest kilka.

 

Prawdopodobnie nie wszyscy z Państwa są świadomi, że imprezy jeździeckie tej rangi, bez wsparcia sponsorów są deficytowe. O sponsorów jest natomiast coraz trudniej, gdyż oczekują  oni nie tylko dużej widowni, ale też wskaźników oglądalności, a wiadomo jak rzadko sport jeździecki pojawia się w ogólnopolskich programach tv. W ramówce telewizji publicznej nie mieszczą się nawet najważniejsze zawody jeździeckie, jakimi są Mistrzostwa Polski. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w budżecie największych firm i instytucji państwowych, coraz mniej miejsca zostaje na wsparcie organizatorów prywatnych.

 

Ponadto ważną, jak nie najważniejszą przesłanką naszej decyzji jest założenie, że Silesia Equestrian ma być wyjątkową marką, pełną energii i na najwyższym poziomie organizacyjnym. Widzimy potrzebę doinwestowania obiektu, a także tchnięcia pewnej świeżości w formułę naszego ulubionego eventu.

Sezon 2020 to także rok w którym odbywają się 75. Mistrzostwa Polski w Skokach. Zależy nam by nadać tej imprezie wyjątkową rangę i jednogłośnie nazywamy ją najważniejszą imprezą sezonu. Już dziś zapraszamy do Jakubowic w dniach 10-13.09.2020- chcielibyśmy z tej daty uczynić prawdziwe jeździeckie święto.


W imieniu KO zawodów w Jakubowicach

Agnieszka Olszewska

Dyrektor Sportowy KJ Osadkowski.