Doskonałym przykładem tego, że hodowla koni i sport jeździecki są nieodłącznymi i ściśle ze sobą związanymi dziedzinami będziemy mogli przekonać się już w kolejny weekend (13-15.09), gdy w Radzionkowie odbędą się Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu, w czasie których w sobotę 14 września odbędzie się czempionat oraz aukcja źrebiąt sportowych, zorganizowana przez stację ogierów Cichoń Stallions i przeznaczona dla potomstwa ogierów znajdujących się w jej ofercie.

 

Zgodnie z zapowiedziami Organizatorów w Czempionacie weźmie udział ok. 20 źrebiąt z całej Polski, głównie o rodowodach ujeżdżeniowych, po ogierach Cichoń Stallions i Helgstrand Dressage. Choć bracia Cichoń dopiero od tego sezonu poszerzyli ofertę o ogiery Deckstation Schockemöhle, do rywalizacji dopuszczono również tegoroczne źrebięta po ogierach tej niemieckiej stacji, w tym jednego skokowego „rodzynka”.

 

Źrebięta zostaną ocenione przez międzynarodowe jury, w składzie którego znajdzie się m.in. znany szwedzki specjalista w dziedzinie oceny i selekcji źrebiąt Johan Ifverson, a na zwycięzców czekają nagrody, których pula wynosi imponujące, jak na polskie warunki, 18.000 zł!

 

Wieczorem, o godz. 18:00 w radzionkowskiej hali emocje sięgną zenitu podczas Cichoń Foals Auction 2019 – drugiej już aukcji źrebiąt ujeżdżeniowych organizowanej przez braci Cichoń, celem promocji współpracujących z nimi hodowców i tworzenia dla nich atrakcyjnego rynku zbytu źrebiąt, a w przyszłości również dorosłych koni. Czy zapowiadają się jakieś nowości i jak kształtuje się zainteresowanie potencjalnych kupców?

„Zeszłoroczna aukcja dała nam wiele do myślenia i na pewno ten rok wykorzystaliśmy na jeszcze lepsze przygotowanie się do tego wyjątkowego dla naszej działalności, ale też polskiej hodowli dnia. Dopracowaliśmy kwestie związane z prezentacją źrebiąt, a także z samym procesem licytacji, która w tym roku będzie możliwa również przez telefon, co stanowi wyjście w stronę klientów, którzy z różnych przyczyn nie będą w stanie do nas dotrzeć. Choć organizacja aukcji jest ogromnym wyzwaniem, zarówno dla nas, jak i dla hodowców liczymy, że jej przebieg wynagrodzi nam włożony wysiłek. Na tą chwilę mamy już potwierdzoną obecność kupców z Austrii, Wlk. Brytanii, Szwecji i Norwegii, a jednym ze źrebiąt zainteresowany jest nasz duński partner Helgstrand Dressage! Mamy jednak nadzieję, że również polscy klienci uwierzą w jakość, jaką reprezentują wyselekcjonowane przez nas źrebięta i zamiast kupować za granicami, zdecydują się postawić na rodzimą ofertę.”

 

10 źrebiąt wybranych do udziału w Cichoń Foals Auction zostało wytypowanych w następstwie dwukrotnych osobistych wizyt przedstawicieli stacji ogierów u każdego z hodowców, co pozwoliło im dokładnie poznać oferowaną 14 września stawkę. Procesowi selekcji towarzyszyła m.in. p. Katarzyna Wiszowaty, która od kwietnia br. współpracuje z Cichoń Stallions:

 

„Zdecydowana większość źrebiąt, jakie było mi dane zobaczyć, pochodziła po ogierze Heiline’s Zanzier, on bowiem pokrył w ub. roku najwięcej klaczy. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że wszystkie źrebięta, jakie miałam przyjemność oglądać osobiście w ilości 27 sztuk, przestawiały nowoczesny typ konia wierzchowego. To imponująca stawka bardzo urodziwych źrebiąt, które stanowią nową generację koni ujeżdżeniowych. Zanzier to zdecydowanie „stemplujący” ogier, wszystkie jego źrebięta są rozpoznawalne i, co szczególnie cenne, poprawia on mankamenty kojarzonych z nim klaczy. Widzowie, którzy przybędą do Radzionkowa 14 września, będą mogli naocznie przekonać się o jakości tych źrebiąt. Niestety część hodowców nie zdecydowała się na przyjazd, najczęściej z powodu dużych odległości. Musimy mieć na uwadze fakt, że zagranicą tego rodzaju czempionaty organizowane są w ramach związków terytorialnych toteż hodowcy mają do pokonania zdecydowanie mniejsze odległości, a zasięg oddziaływania ogierów ze Stacji Cichoń Stallions obejmuje całą Polskę. ”

 

Bez wątpienia drugi wrześniowy weekend przyniesie miłośnikom ujeżdżenia wiele emocji, a tym, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniach w Radzionkowie (wstęp na czempionat i aukcję jest wolny) dostarczymy ich za pośrednictwem relacji LIVE, na którą już dziś zapraszamy.

fot. Katarzyna Wiszowaty