Pierwszy w tym roku konkurs Pucharu Narodów rozegrany został wczoraj w Abu Dhabi.

Dla zespołów z Bliskiego Wschodu był on jedyną kwalifikacją do tegorocznego finału Longines FEI Jumping Nations Cup™, który jesienią odbędzie się w Barcelonie. W konkursie wystartowało 7 zespołów, ale ostateczną walkę o zwycięstwo toczyły między sobą dwa z nich – Irlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ostatecznie lepsi okazali się Irlandczycy, którzy ukończyli zmagania z wynikiem 0 pkt. Bezbłędne przejazdy w obu rundach mieli David Simpson na wałachu Foudre F oraz 20-letni Jack Ryan na wałachu BBS McGregor. Po jednym błędzie mieli natomiast Shane Breen na wałachu Z7 Ipswich (w pierwszym nawrocie) oraz Trevor Breen na Highland President (w drugim).

Startowaliśmy tutaj cztery razy i trzykrotnie zajęliśmy 2 miejsce. I chyba nadszedł czas byśmy zwyciężyli w końcu. Chociaż ekipa gospodarzy była bardzo mocna i to pokazuje jak jeździectwo rozwija się w tym regionie – powiedział szef ekipy irlandzkiej Michael Blake.

Zespół Zjednoczonych Emiratów Arabskim uplasował się na drugim miejscu z wynikiem 4 pkt. W drużynie startowali Hamad Ali Al Kirbi na Quel Cadans Z (0/0), Abdullah Mohd Al Marri na Sama Dubai (4/0), Ali Hamad Al Kirbi na Dalida van de Zuuthoeve (4/0) oraz Mohammed Ahmed Al Owais na James v.d. Oude Heihoef (0/ns).

Reprezentanci Wielkiej Brytanii zajęli miejsce trzecie z wynikiem 17 pkt. Ta ekipa startowała w 3-osobowym składzie więc wszystkie błędy liczyły się do klasyfikacji. W obu rundach bezbłędnie przejechał Donald Whitaker na Di Caprio, William Funnel na Equine America Billy Diamo miał błąd w pierwszym nawrocie i 0 pkt. w drugim, a Georgia Tame na Z7 Ascot ukończyła swoje przejazdy z wynikiem 9 i 4 pkt.

Czwarte miejsce zajął zespół Niemiec (34 pkt.), który właściwie nie zgłosił się do udziału w Pucharze Narodów. Jednak niemieccy zawodnicy i tak brali udział w zawodach w Abu Dhabi i zostali poproszeni przez organizatorów do złożenia ekipy i wystartowania w konkursie. Na pozycji 5 uplasował się team Arabii Saudyjskiej (48 pkt.), miejsce 6 zajęli zawodnicy z Jordanii (50 pkt.). Zespół Syrii nie ukończył pierwszego nawrotu.

Kwalifikację do Finału Longines FEI Jumping Nations Cup™ uzyskały ekipy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

Zdjęcia: FEI/Martin Dokoupil