W dniu dzisiejszym, minister Jan Krzysztof Ardanowski zorganizował pierwszą konferencję prasową na temat tegorocznych Dni Arabskich w Janowie Podlaskim – Czempionatu Narodowego i Aukcji Pride of Poland. Konferencja „on-line” z możliwością zadawania pytań.

 

Zaczął jednak konferencję od przedstawienia aktualnej sytuacji w stadninie; którą ocenił jako dobrą i poprawiającą się, ale z wypowiedzi ekspertów z Instytutu Weterynarii w Puławach, którzy wizytowali stadninę, można wnioskować, że podjęte prace naprawcze były konieczne.

 

O Dniach Konia Arabskiego, które odbędą się w dniach 7-9 sierpnia br. mówił, odpowiedzialny za organizację, prezes Tomasz Chalimoniuk. To co najbardziej wszystkich interesuje to lista koni na tegoroczną aukcję (pełna listę przedstawimy w najbliższym czasie). Lokomotywą aukcji ma być białecka 9-letnia Perfinka (Esparto – Perfirka), która do licznych wcześniejszych tytułów dołożyła w ub. roku  „trójkoronę” pokazów w USA. Stadnina w Michałowie oferuje żrebię od Emandorii po og. Marajj i embrion Wieży Mocy. Na listę aukcyjną wróciła Palanga, znalazły się m.in. Lawinia, Dama Karo, Wildara, Frazza.  Janów oferuje m.in. Aplię, Amiratę, Wołogdę (ponownie), Polinę, Ewodię, dzierżawę Atakamy i ogiery Peon, Amanito, Pitawal.

Do 19 czerwca trwają zapisy koni, również od hodowców prywatnych, po tym terminie podana zostanie ostateczna lista z podziałem na Pride of Poland i Summer Sale.

 

W czempionacie narodowym ponownie, jak w roku ubiegłym, przewidziane są nagrody pieniężne, łączna pula nagród za miejsca w klasach i czempionaty wynosi 998 tys. zł, również ECAHO funduje swoje nagrody za miejsca w klasach.

 

Kolejna część konferencji przeznaczona była na szczegółowe omówienie przez ministra Ardanowskiego sytuacji w Stadninie Koni Janów Podlaski i – niestety – był to głównie atak polityczny na opozycję i na kierującego stadniną do lutego 2016 roku Marka Trelę (przedstawimy to w odrębnym komentarzu).

Na zakończenie  minister odpowiedział na kilka pytań, zadanych zdalnie. Szkoda, że pytania nie były zacytowane w całości, co powodowało niepełne odpowiedzi. Np. pytanie o wyniki aukcji przed i po „dobrej zmianie”, minister ograniczył się do porównania średnich cen uzyskanych za konie, nie wspominając o ilościach sprzedanych koni. I tak średnią ok. 60 tys. euro w 2012 roku porównał do średniej 60 tys. w roku 2017, zapomniał o „drobnym szczególe” – sprzedanych ponad 20 klaczach w 2012, w tym kilku powyżej 100 tys. i sprzedanych 5 (!) klaczach za w sumie 300 tys. w 2017 r. I takich tendencyjnych przykładów odpowiedzi było więcej. Również o Pepicie – najlepszej, wg ministra, polskiej klaczy sprzedanej ze szkodą dla stadniny, nie ustosunkował się do informacji, że w tym czasie w stadninie były i są klacze bardziej utytułowane (Pianissima, Pinga – Platynowe Czempionki) i klacze o lepszej karierze hodowlanej – w tym Palmeta „matka czempionów”.

Minister zaprosił do udziału w wyjazdowej konferencji, która zorganizowana będzie dnia 9.06. br. o godz.10.00 w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.