O pierwszych startach w sezonie 2022 i ambitnych planach członków Kadry Narodowej WKKW opowiada dla Świata Koni członek sztabu szkoleniowego WKKW PZJ – Artur Społowicz

 


Kadra seniorów i młodzieżowców WKKW ma za sobą pierwsze starty w sezonie 2022. Wśród udanych występów naszych kadrowiczów na wyróżnienie zasługuje 2 miejsce Mateusza Kiempy na Libertinie w konkursie CCI4*L, podczas drugiej tury międzynarodowych zawodów w Sopocie.

 

Zawodnik uzyskał wynik kwalifikacyjny i możliwość reprezentowania Polski podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Pratoni del Vivaro. Dołączył do 4 par, które te zagrania już posiadają, czyli Małgorzaty Koryckiej i Canvalencii, Michała Hyckiego i Moonshine, Jana Kamińskiego i Jarda oraz Kamila Rajnerta i Gouverneura.

 

Na poziomie czterogwiazdkowym w krótszej formule Mateusz Kiempa i Lassban Radovix był drugi w pierwszej turze sopockich zawodów. Trzecie miejsce w konkursie zajął Paweł Warszawski na Hatterii II. Klacz ta jest w grupie koni perspektywicznych, których starty są finansowane przez PZJ.

 

W Sopocie konkurs CCI3*S wygrał Kamil Rajnert na Emilia of Chin. Zawodnik był trzeci na Gouverneurze w CCI2*S. Para ta wystartuje niebawem w wyższych konkursach i przygotowuje się do reprezentacji Polski podczas tegorocznych Mistrzostw Świata we Włoszech.

 

Nasi juniorzy startowali m.in. w Marbach. Trzy nasze młode zawodniczki pokonały pagórkowaty kross na czysto. Planem na ten rok dla młodzieżowców jest zbieranie doświadczenia podczas zagranicznych startów.

 

W Marbach dobry start zaliczyła też Wiktoria Knap, która w tym roku już kilkukrotnie pokonała na czysto kross CCI4*S . Zawodniczka na co dzień trenuje obecnie z Andreasem Dibowskim.

 

Zgodnie z planem przygotowanym zimą dla całej kadry A, w drodze do Pratoni del Vivaro, do Marbach na konsultacje z Andreasem Dibowskim dojechali Małgorzata Korycka i Canvalencia oraz Jan Kamiński i Jard.

 

We Włoszech nasz olimpijczyk pokazał dobrą formę w trzech próbach CCI4*, pokonując kross na czysto z niedużym spóźnieniem. Cieszę się, że para ta dobrze poradziła sobie z trudną próbą terenową w miejscu, gdzie już we wrześniu odbędą się Mistrzostwa Świata.

 

Niestety Canvalencja doznała w boksie niedużego urazu i Gosi nie było dane wystartować w Pratoni.

Lokaty w pierwszej dziesiątce czterogwiazdkowych konkursów mają w tym roku na swoim koncie także Joanna Pawlak i Fantastic Frieda (Strzegom) oraz Julia Gillmaier i Red Dream Princes (Sopot).

 

W najbliższym czasie kadrowicze planują m.in. starty podczas międzynarodowych zawodów w Baborówku oraz podczas Mistrzostw Polski w Strzegomiu.

 

W sierpniu wszystkie pary, które mają reprezentować Polskę podczas najważniejszej w tym roku imprezy międzynarodowej, czyli Mistrzostw Świata we Włoszech, wystartują w Haras du Pin we Francji. Naszym celem jest wystawienie drużyny w Pratoni del Vivaro.

 

fot. Leszek Wójcik (Wiktoria Knap - Strzegom 2022)