Za nami pierwszy dzień Festiwalu Jeździeckiego Baborówko i pierwsza połowa przejazdów w próbach ujeżdżenia międzynarodowych konkursów CCI4*-S, CCI3*-S, CCI2*-S. Jutro odbędzie się druga część przejazdów w tym konkursach, a także próba ujeżdżenia w konkursie CCIO4*-L, który jest Kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Dziś zakończyły się też próby ujeżdżenia konkursu dla młodych koni 6-letnich CCIYH2*-S oraz konkurs regionalny na poziomie L.

 

W konkursie CCI4*-S, w którym zawodnicy walczą o najwyższą w Baborówku pulę nagród o wysokości 325 000 PLN (aż 100 000 PLN z tej puli przypadnie zwycięzcy), na pierwszym miejscu na ten moment uplasował się reprezentant Niemiec – Andreas Ostholt z koniem Corvette 31. Najlepszym Polakiem po pierwszej części ujeżdżenia jest reprezentant gospodarzy – Paweł Warszawski, który w tym konkursie prezentuje się w klaczą Lucinda Ex Ani.

 

W konkursie CCI3*-S na pierwszej pozycji jest obecnie szwedzki zawodnik Johan Lundin i koń Callameno. Po pierwszej części ujeżdżenia najlepszym Polakiem w tym konkursie jest Jan Kamiński na koniu Senior.

 

W pierwszej części konkursu CCI2*-S najlepiej poradziła sobie polska para Mateusz Kiempa i Pitagoras. Drugie miejsce obejmuje na ten moment reprezentantka Niemiec – Vanessa Bolting na koniu Baumann’s Filou, a miejsce trzecie – reprezentantka gospodarzy Gabriela Kozłowska i Dinin Chosen.

 

W konkursie dla młodych koni CCIYH2*-S najlepsza po ujeżdżeniu jest Rebeca-Juana Gerken i Fame 227. Najlepsza polska para w tym konkursie to Marta Dziak-Gierlicz i Constanza.

 

W piątek o godz. 11.30 startuje próba ujeżdżenia w najtrudniejszym konkursie Festiwalu, w ramach którego rozgrywana będzie Kwalifikacja Olimpijska – CCIO4*-L. O awans olimpijski będzie walczyć także polska drużyna. Polskie barwy będzie reprezentować czworo zawodników: Mariusz Kleniuk na koniu Winona, Joanna Pawlak na koniu Fantastic Frieda, Paweł Spisak na koniu Banderas oraz Paweł Warszawski na koniu Aristo A-Z.

 

Do końcowego rankingu będą liczyły się wyniki trzech par, które najlepiej poradzą sobie w trzech próbach: ujeżdżeniu, próbie terenowej i skokach przez przeszkody. Podczas sobotniej (25 maja) próby terenowej organizatorzy zachęcają kibiców do aktywnego dopingu polskiej drużyny oraz zabrania biało-czerwonych elementów stroju i polskich flag.

 

Rywalami Polaków w walce o bilet do Tokio w 2020 roku będą drużyny z Rosji i Białorusi.

 

Zawodnicy w Baborówku walczą o rekordową pulę nagród finansowych (wyższą niż zeszłoroczny rekord). Dzięki wsparciu mecenasa zawodów – pana Romana Roszkiewicza – łączna pula nagród finansowych w konkursach międzynarodowych wynosi 465 000 PLN. W konkursie CCIO4*-L łączna pula wyniesie ona 85 000 PLN, z czego 60 000 PLN przypadnie trzem najlepszym zespołom w klasyfikacji drużynowej. Najwyższą premię zainkasuje natomiast zwycięzca CCI4*-S – będzie to aż 100 000 PLN, a łączna pula nagród w tym konkursie wyniesie 325 000 zł.

 

Sportowe emocje to oczywiście nie wszystko w Baborówku. Do udziału w Festiwalu organizatorzy zachęcają nie tylko kibiców jeździectwa, ale także młodzież, rodziny z dzie
mi i seniorów. W niedzielę, 26 maja, na głównym hipodromie o godz. 12.30 rozpoczną się pokazy. W programie zaplanowano konkurs specjalny – sztafetę zaprzęg-samochód, jeździecki pokaz kaskaderski La Pattat stunt show oraz agility i frisbee, czyli akrobacje w wykonaniu psów.

 

Na terenie Ośrodka Jeździeckiego Pałac Baborówko powstanie strefa dla dzieci z atrakcjami przygotowanymi przez m.in. Szamotulski Ośrodek Kultury, Straż Pożarną czy Nadleśnictwo Pniewy, Wydawnictwo Media Rodzina. Organizatorzy zachęcają także do zakupów na kiermaszu regionalnych produktów oraz na stoiskach z akcesoriami jeździeckimi.

 

W ramach Festiwalu Jeździeckiego Baborówko rozegrane będą konkursy na poziomach CCIO4*-L (Kwalifikacja Olimpijska), CCI4*-S, CCI3*-S, CCI2*-S, CCIYH2*-S oraz konkurs regionalny na poziomie L. Próby ujeżdżenia dla konkursów międzynarodowych będą rozgrywane w czwartek i piątek, w sobotę odbędą się próby terenowe, a w niedzielę – skoki przez przeszkody i ceremonie zwycięzców.