W miniony weekend odbyły się Mistrzostwa Świata Młodych Koni w ujeżdżeniu w Ermelo. Niestety bez reprezentantów Polski.

 

O medale walczyły konie w trzech kategoriach wiekowych. I aż 5 z możliwych 9 krążków zdobyły konie ze stajni Andreasa Helgstranda, w większości dosiadane przez niego samego.

 

W kategorii 5-latków zwyciężył ogier Jovian (KWPN, Apache – Tango), którego doskonale wspomniany już Andreas Helgstrand. Ten wybitny ruchowo ogier otrzymał aż 4 maksymalne oceny – za kłus, galop, perspektywę i jezdność. Jedynie stęp oceniono trochę gorzej – 8,3 co dało łączny wynik 9,66 pkt.

 

Drugie miejsce z wynikiem gorszym o jedynie 0,02 pkt. zajął ogier Secret (DSP/BAD-W, Sezuan – St. Moritz). Dosiadała go na co dzień stacjonująca w Niemczech reprezentantka Szwecji, Jessica Lynn Thomas. Otrzymał on maksymalne oceny za galop i perspektywę, kłus oceniono na 9,4 pkt. stęp na 9,0 a jezdność na 9,8. Łączny wynik9,64 pkt. Dwa lata temu Secret zdobył srebrny medal podczas Bundeschampionatu w Warendorfie i jest szeroko używany w hodowli. Jest on synem trzykrotnego Mistrza Świata, ogiera Sezuan, którego potomsto doskonale prezentowało się w Ermelo. Bowiem trzecie miejsce zajęła jego córka, klacz Queenparks Wendy (DWB, Sezuan – Blue Hors Soprano), która pod Andreasem Helgstrandem uzyskała łączną ocenę 9,42 pkt. Ona otrzymała jedną 10-tkę – za galop.

 

Złoty medal w kategorii koni 6-letnich zdobył oldenburski ogier Zucchero OLD (Zonik N.O.P. – Prince Thatch xx) pod Frederickiem Wandres/GER. Co ciekawe nie otrzymał on od sędziów ani jednej oceny maksymalnej, ale pomimo to zwyciężył z wynikiem 9,66 pkt. Miejsce drugie zajął ubiegłoroczny zwycięzca w kategorii 5-latków, ogier Revolution (WESTF, Rocky Lee – Rouletto). Sędziowie nie mieli wątpliwości, że galop tego konia zasługuje na 10 pkt., ale błędy w zmianach wpłynęły na ocenę jezdności (8,8) i łączny wynik tego konia wyniósł 9,44 pkt. Revolution dosiadany był przez Andreasa Helgstranda, który zaprezentował też brązowego medalistę w tej kategorii. A był nim wałach Zhaplin Langholt (DWB, Zonik N.O.P. – Stedinger), który otrzymał ocenę 9,34 pkt.

 

 

Po raz drugi z rzędy złoty medal MŚMK zdobył ogier d’Avie (Don Huan de Hus – Londonderry). Podobnie jak rok temu ten wybitny hanowerski ogier dosiadany był przez Severo Jurado Lopeza/ESP, który od lat pracuje u Andreasa Helgstranda. d’Avie otrzymał maksymalną ocenę za galop, 9,5 za perspektywę oraz 9,4 za kłus, stęp i jezdność ocenione zostały na 8,8 pkt. co razem z oceną za wykonanie programu dało końcowy wynik 85,107%. Medal srebrny tym razem trafił do ogiera Hesselhoej Donkey Boy (DWB, Era Dancing Hit – Milan), którego w tym roku dosiadał Jan Möller Christensen z Danii. Otrzymał on dwie 10-tki za stęp i perspektywę, niestety błąd po pierwszym piruecie spowodował, że jego końcowy wynik nie mógł być lepszy niż 85,021%. Miejsce trzecie zajął kolejny bardzo interesujący ogier, jakim bez wątpienia oldenburski Total Hope. Jest on bowiem synem ogiera Totilas a jego matką jest sama Weihegold OLD odnosząca sukcesy pod Isabell Werth. Dosiadała go Isabell Freese/NOR, pracująca od lat w stajni Paula Schockemöhle. A to właśnie u niego stacjonuje Total Hope, który otrzymał 10 za galop i łączny wynik 84,250%.

 

Wyniki: TUTAJ

 

Zdjęcia: FEI/Hippo Foto - Dirk Caremans