Pojawiła sie nowa wersja Regulaminu rozgrywania zawodów krajowych w dyscyplinie skoki przez przeszkody. Ze spraw, które wymagają szczególnej uwagi wysuwa się na czoło kwestia obowiązku stosowania kamizelek ochronnych przez jeźdźców do 15 roku życia. Dobrze jest pamiętać, że wiek zawodnika określany jest na podstawie tylko roku urodzenia. Tak więc tak samo będą traktowani zawodnicy urodzeni 1 stycznia jak i 31 grudnia tego samego roku. Dotyczy to nie tylko kwestii konieczności stosowania kamizelek ochronnych ale również dziennego limitu startów.

 

Przepisy i regulaminy nie określają rodzaju czy modelu kamizelki, jaki należy stosować. Inicjatorzy tego zapisu stoją na stanowisku, że podobnie jak jest w przypadku kasków ochronnych, to rodzice czy opiekunowie maja dokonać wyboru takiej kamizelki, która najlepiej chroni ciało młodego zawodnika. Dopuszcza się wszelkiego rodzaju kamizelki ochronne, w tym tzw. „żółwiki”.

 

Kolejną nowością jest zapis Artykułu 256 Przepisów:

 

1.10. Ze względów bezpieczeństwa zawodnicy z długimi włosami zobowiązani są do wiązania ich i chowania pod kask lub upięcia w siatce na włosy, za każdym razem, gdy dosiadają koni.

 

O jakie względy bezpieczeństwa może chodzić? Można by tutaj pewnie mnożyć mrożące krew w żyłach opowieści o tym jak amazonka przysiadła sobie sięgające poniżej pleców włosy. Albo spadając z konia zaczepiła nimi o element przeszkody co skutkowało zdjęciem jej skalpu niczym w jakimś hollywoodzkim westernie z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Nie o to jednak chodzi. Z pewnością długie włosy mogą być źródłem potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa jeźdźca i z tego powodu warto je chyba minimalizować. Jeździectwo samo w sobie, a sportowe jeździectwo w szczególności, jest dostatecznie urazogenne, żeby prowokować los.

Oczywiście znajdą się również zwolennicy nowego zapisu dotyczącego włosów, którzy stwierdzą, że upięte włosy w siateczce wyglądają ładniej. Możną jednak zgadzać się z tą argumentacją lub nie, bo wszak de gustibus non est disputandum.

 

Ostatnią nowością w nowym Regulaminie  rozgrywania zawodów krajowych w dyscyplinie skoki, na która chcę zwrócić uwagę jest kwestia związana z wysokością konkursu egzaminacyjnego na licencją III.
Dla zawodników powyżej 16 roku życia wynosi ona 100 cm (klasa L) niezależnie od wzrostu konia na którym startuje. W przypadku zawodników do 16 roku życia będzie ona uzależniona od wzrostu dosiadanego przez niego konia. Jeśli będzie on startował w konkursie egzaminacyjnym na kucu o wzroście do 130 cm w podkowach, to przeszkody mogą osiągnąć wysokość 80 cm. W przypadku kuców o wzroście do 140 cm w podkowach, będzie to 90 cm. W pozostałych przypadkach będzie to 100 cm.

 

Przystępując do takiego egzaminu warto też wiedzieć, że oceniający przejazd jeźdźca sędzia stylu może za wrażenie ogólne przyznać do 4 pkt (dotychczas 3,5).

 

Z Regulaminem  rozgrywania zawodów krajowych w dyscyplinie skoki można się zapoznać tutaj: KLIKNIJ

 

Z  Przepisami PZJ dyscypliny skoki przez przeszkody można się zapoznać tutaj: KLIKNIJ