Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek 5 lutego protokołu z zebrania Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego, uchwałą nr U/1701/2/Z/2018 z dnia 29 stycznia 2018 roku zatwierdzono jednolity tekst Regulaminu Odznak Jeździeckich znowelizowanego przez Radę Szkolenia Jeździeckiego PZJ.
Oto krótka lista anonsowanych przez Zarząd Polskiego Związku Jeździeckiego zmian:
- zezwala się na skład Komisji Egzaminacyjnej zatwierdzonej przez WKE, składającej się z dwóch członków będących osobami spokrewnionymi czy stacjonujących w jednym ośrodku. Zaleca się jednak rotację egzaminujących i korzystanie z osób uprawnionych do egzaminowania stacjonujących w innych ośrodkach jeździeckich, aby zachować jak najwyższą jakość i wiarygodność przeprowadzanych egzaminów.
- obniża się wiek osób starających się o brązową odznakę do lat 7, dla odznaki srebrnej wiek minimalny pozostaje 8 lat, dla odznaki złotej wiek minimalny 14 lat (wg. rocznika).
- podczas egzaminu praktycznego w części skokowej zlikwidowana została linia obowiązkowego zatrzymania, umiejętność panowania nad koniem zostaje oceniona na podstawie czworoboku oraz podczas części skokowej i jest jednym z ważniejszych kryteriów oceny. Egzaminator może również zawsze wydać polecenie, by zdający zatrzymał konia w określonym miejscu w trakcie próby skokowej.
- zmiana w zakresie przeprowadzania egzaminu teoretycznego - odejście od przepytywania z szerokiego zakresu podanych zestawów pytań. W każdej z odznak egzamin teoretyczny ma charakter rozmowy, podczas której egzaminujący ocenia czy egzaminowany posiada wiedzę z zakresu wiedzy podanego w regulaminie danej odznaki. Lista pytań pozostaje oczywiście nadal dostępna więc egzaminatorzy mogą z niej korzystać, a młodsi jeźdźcy posiłkować się nią podczas nauki. Istotą jest jednak elastyczność i umiejętność dyskusji na temat wskazany w zakresie danej oznaki, nie zaś pamięciowe opanowanie haseł w formie – pytanie – odpowiedź. Lista przykładowych pytań będzie w najbliższym czasie zaktualizowana, aby podkreślić kierunek zmian i by była bardziej dostosowana do potrzeb zdających.
- zniesiony zostaje okres karencji między kolejnymi egzaminami, zdający może podchodzić do kolejnego egzaminu właściwie w najbliższym możliwym terminie.
- dopuszczone zostały inne niż zwykłe kiełzna wędzidłowe. W ocenie egzaminatora pozostaje jednak decyzja, czy stosowane kiełzno nie jest zbyt mocne dla konia i może zawsze poprosić o zmianę na zwykłe, jeśli widzi, że umiejętności jeźdźca są niedostosowane do używanego kiełzna. Na decyzję te wpłynęła ocena wieloletnich doświadczeń płynących z obserwacji zwłaszcza dzieci jeżdżących na kuchach, które bardzo często posiłkują się innymi niż zwykłe typami kiełzna.
Sam schemat odbywania się egzaminów nie ulega zmianom i odbywa się w następującej kolejności:
1, Egzamin z opieki stajennej zgodnie z zagadnieniami dla danej odznaki, zawartymi w Regulaminie.
Nadal zwolnieni z tego egzaminu są uczestnicy posiadający odznakę „ Jeżdżę Konno” lub certyfikat wystawiony przez szkoleniowca z aktualną licencją PZJ. Warto, aby ośrodki zachęcały do zdawania na tę pierwszą odznakę jeździecką – „Jeżdżę Konno, która w naturalny sposób wprowadza zwłaszcza najmłodszych w system podnoszenia kwalifikacji jeździeckich.
2. Egzamin praktyczny:
- część ujeżdżeniowa – prawidłowe przejechanie programu dotyczącego danej odznaki. Osoby które zaliczyły pozytywnie część ujeżdżeniową dopuszczone są do części skokowej.
- część skokowa – prawidłowe, zgodne z założeniami podanymi w Regulaminie, dotyczącymi danej odznaki, pokonanie parkuru.
3. Egzamin teoretyczny:
Do egzaminu teoretycznego mogą podejść osoby które nie zaliczyły części praktycznej. Egzamin teoretyczny polega na przeprowadzeniu rozmowy, podczas której egzaminujący ocenia czy osoba zdająca posiada wiedzę zgodnie z założeniami danej odznaki. Podczas takiej rozmowy wszelkie poruszane zagadnienia muszą mieć swoje źródło w bibliografii podanej w Regulaminie:
- Akademia jeździecka - Wacław Pruchniewicz, wyd. Akademia Jeździecka
- Nos do przodu – Gerd Heuschmann, wyd. Akademia Jeździecka
- Młody jeździec – Lucinda Green, wyd. Galaktyka – rekomendowane dla dzieci.
- Poradnik młodego jeźdźca – Isabelle von Neumann-Cosel, wyd. Galaktyka
- Jak nauczać jeździectwa. Podręcznik dla instruktorów i trenerów – praca zbiorowa. Wyd. Akademia Jeździecka. (teoria sportu - złota odznaka)
- Zestaw pytań na odznaki jeździeckie.
Ponieważ etap odznaki brązowej jest początkowym etapem i ma być zachętą do dalszego rozwijania się, pytania zadawane przez egzaminatora powinny być przyjazne i dostosowane do wieku uczestników.
W pliku do pobrania publikujemy na razie tylko zatwierdzony przez Zarząd Związku Regulamin Odznak Jeździeckich dla dyscyplin olimpijskich.
Zatwierdzony w dniu 29 stycznia 2018 roku Regulamin dla dyscyplin nieolimpijskich opublikujemy jak tylko udostępni go biuro PZJ. (w chwili pisania tego newsa na internetowej stronie Związku jest dostępna jedynie wersja tego Regulaminu obowiązująca od 1 stycznia 2004 roku).