Adrenalina kojarzy się nam z sytuacjami zagrożenia, stresu i szybkością. W połączeniu z końmi maluje w naszej wyobraźni obrazy rozwianej grzywy, szeroko otwartych chrap szybko galopujących rumaków.
Staraniem Stowarzyszenia Westers Riders zorganizowano cykl zawodów w szybkościowych konkurencjach pod nazwą „Adrenalina Cup”.
Z przebiegiem pierwszej edycji cyklu zapoznacie się w artykule Karoliny Rusak – Adrenalina Cup.

 
Wakacje to okres wzmożonych podróży ludzi i towarzyszących im zwierząt. Dla miłośników koni to także konieczność odbywania częstszych „wycieczek” w towarzystwie swoich kopytnych partnerów. O potencjalnych zagrożeniach wynikających z tego faktu, o sposobach rozwiązywania transportowych problemów oraz uwarunkowaniach prawnych podróży konia dowiecie się z lektury artykułu „Podróż pełna stresów” pióra Sławomira Dudka.

 
Hodowla koni arabskich w Polsce to jedna z ikon naszej ojczyzny. To truizm doskonale znany niemal każdemu rodakowi. By mówić i myśleć o utrzymaniu wysokiej, światowej renomy  tej hodowli i niezbędnym postępie hodowlanym, potrzebne są odpowiednie do tego „narzędzia” Jednym z nich są przeglądy hodowlane. O Wiosennym Młodzieżowym Pokazie Koni Czystej Krwi Arabskiej, który odbył się w Białce i o zwycięskich koniach przeczytać można w artykule Anny Stojanowskiej „(Nie) wystarczy być ...”

Ekonomia to dziedzina nauki, która dotyka naszej codzienności nie pytając nas o zgodę. Czy tego chcemy, czy też przeciwnie, nie zgadzać się będziemy z jej regułami, jej siła dopadnie nas bez taryfy ulgowej. Decydując się na realizację marzenia o posiadaniu własnego wierzchowca nie zawsze zdajemy sobie sprawę, tych „mniej przyjemnych” aspektów wynikających z tego faktu. Choroba naszego pupila jest jednym z nich. O zderzeniu się ekonomii z naszymi marzeniami w tym kontekście przeczytacie w bardzo ciekawym artykule pióra lekarza hipiatry Pawła Golonki.

 
 
„Falstart” tegorocznych Mistrzostw Polski w Skokach Przez Przeszkody mających odbyć się dla wszystkich kategorii wiekowych w pierwszy weekend czerwca w  Żywcu, był z pewnością sporym „zgrzytem” dla wszystkich związanych z tą dyscypliną w Polsce.
O ratowaniu imprezy i nie tylko dowiecie się z wywiadu jaki przeprowadziła z Kazimierzem Wagą Katarzyna Skorska.

 
 
Dualizm to pogląd, który uznaje, że w jakiejś dziedzinie występują dwa, niezależne od siebie i wzajemnie się uzupełniające czynniki lub zasady.
O wzajemnych powiązaniach hodowli i systemu selekcji przeczytacie w artykule pióra Katarzyny Wiszowaty pt. „Dualizm selekcji i hodowli”.

 
 
„Tęskne spojrzenia” za naszą dawną, zachodnią granicę rzucane przez środowisko polskich miłośników koni ma swoje uzasadnienia nie tylko w wynikach osiąganych przez niemieckich jeźdźców. Planując zakup sportowego konia wielu naszych rodaków udaje się na „wycieczkę” na zachód. Jak wygląda niemiecka hodowla z bliska w artykule „Fabryka Czempionów” autorstwa lek. wet. Karoliny Chodkowskiej.

 
 
W artykule  „Diabeł – ustrzelić marzenia” sylwetka jednego z najbardziej obiecujących zawodników młodszego pokolenia, Andrzeja Głoskowskiego, z pewnością zaciekawi szerokie rzesze sympatyków skoków i talentu bogusławickiego zawodnika.

 
 
 
 
Konie malowane, ich umaszczenia, odmiany i zasady, które mogą decydować o tym jaki się urodzi źrebak, przybliży treść artykułu Danuty Sobieraj pt. „Dobry koń ma wiele maści”.

 
 
 
O „królowej” jeździeckich dyscyplin – ujeżdżeniu w kontekście międzynarodowych zawodów CDI*** rozegranych już po raz trzeci w scenerii malowniczego kompleksu Zamku Mierzęcin oraz tym co z tych zawodów wynika przeczytacie w tekście pt. „Utrzymać poziom”.

 
 
O hodowli, tradycji i nowoczesności przeczytacie w artykule pt. „Embiotranfer – naruszenie praw natury czy szybszy postęp hodowlany?” Czy jest to tylko postęp technologii, łamanie jakiegoś tabu, czy też może uzurpatorska zabawa w Boga? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

 
 
 
O koniach każdy Polak „wie wszystko”. Wszak „jaki koń jest każdy widzi”. Artykuł autorstwa Katarzyny Darul pt. „Żywienie klaczy źrebnych” jest dla tych, którzy mają w sobie dosyć pokory by wiedzieć, że jest inaczej. Jak optymalnie ustawić żywienie klaczy by była ona zdrowa i dała zdrowego, cieszącego hodowcę źrebaka dowiecie się z lektury artykułu.

 
Konieczność eksponowania efektów swojej pracy przez każdego twórcę jest niepodważalna. Hodowcy mogą to zrobić dzięki organizowanym dla poszczególnych ras konkursom i przeglądom. Wyniki i przebieg dwunastego już Narodowego Młodzieżowego Pokazu Koni Małopolskich i Czempionat Polski Ogierów i Klaczy Młodszych przybliży tekst pióra Katarzyny Wiszowaty pt. „Podziwiajmy co małopolskie”.

 
 
Echa niezwykle udanych pod względem sportowym i organizacyjnym zawodów CSIO Sopot 2009 odnajdziecie w artykule Szymona Taranta pt. „CSIO ponownie w Sopocie”.
Lektura artykułu przyniesie podsumowanie sportowe i organizacyjne zawodów, jak również plany i informacje o parkurach dwóch najważniejszych konkursów PN i GP.