Niemiecki ogier Niko, powierzony w ręce Krzysztofa Ludwiczaka, a będący do tej pory własnością Pana Zbigniewa Szumlakowskiego, został sprzedany. Koń zamieszkał w stajni tureckiego zawodnika Efe Siyahi.


Aktualnie 10-letni Niko to ogier rasy DSP o fantastycznym pochodzeniu. Jego ojcem jest doskonale znany Numero Uno, a matką klacz Contiga 2, po równie znanym holsztyńskim ogierze Contender. Konia wyhodował Pan Zbigniew Szumlakowski i do tej pory pozostawał także jego właścicielem. Pierwsze wyniki krajowe tego ogiera można znaleźć z 2017 roku, a pierwsze starty w konkursach międzynarodowych Niko miał za sobą rok później, kiedy dosiadała go Ewa Dyżewska. Dwa z takich konkursów, podczas CSIYH Baltica Tour, udało im się wygrać, a finały dla 5-latków kończyli na 6 i 3 miejscu. Zawodniczka dosiadała Niko do 2019 roku i wspólnie doszli do konkursów międzynarodowych na poziomie 130-135 cm. Potem Niko na chwilę zmieniał jeźdźców, aby w 2020 roku trafić do Krzysztofa Ludwiczaka, który startował na tym ogierze do września tego roku. Przez ten czas Niko mierzył się z konkursami od 140 cm do międzynarodowych konkursów Grand Prix do 160 cm włącznie. Ta współpraca, oprócz tego, że długa, to okazała się naprawdę owocna. W czołówce konkursów międzynarodowych Krzysztof Ludwiczak i Niko plasowali się już w swoich pierwszych startach, zarówno w Ciekocinku, Zielonej Górze, Michałowicach, jaki i w Sopocie. W Sopocie zadebiutowali też w konkursie GP CSI2*, gdzie po bezbłędnym przejeździe zajęli 7 miejsce. Później startowali w różnych częściach Europy plasując się czołówce konkursów w Pradze, Linzu, Gorla Minore, Herning czy Samorin. Mają na swoim koncie też m.in drugie miejsce w Grand Prix CSI3*-W Kraków na początku tego roku czy drugie miejsce w podobnym konkursie w Szilvásvárad na Węgrzech. Raz stawali na najwyższym stopniu podium w konkursie 150 cm Longines Ranking i było to w lipcu tego roku w Samorin.

 

Niko i Krzysztof Ludwiczak - Warsaw Jumpng 2022

 

W dobie mediów społecznościowych informacje szybko się roznoszą, a pierwsze galopy Niko pod nowym jeźdźcem można znaleźć już na profilu Efe Siyahi, do którego stajni trafił ogier. Efe Siyahi to zawodnik reprezentujący Turcję, na co dzień stacjonujący w Holandii. W niedawno zakończonym sezonie LGCT był częścią drużyny Istanbul Warriors rywalizującej w rozgrywkach Global Champions League i regularnie startuje w zawodach międzynarodowych do 5* włącznie. Czy to właśnie ten zawodnik dosiadać będzie teraz ogiera Niko i jak potoczą się jego dalsze losy startowe dowiemy się, mamy nadzieję, w najbliższej przyszłości. Pośrednikiem w sprzedaży Niko była firma Future Stars Sporthorses Management.