XXII Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi rozpoczęły się w piątek konkursem ujeżdżenia który zgodnie z oczekiwaniami wygrał broniący tytułu Mistrza Polski aktualny Mistrz Świata Bartłomiej Kwiatek.

Na drugim miejscu ujeżdżenie zakończyła Katarzyna Kuryś trzeci po ujeżdżeniu był Sebastian Bogacz w pierwszej trójce cały skład drużyny z zeszłorocznych Mistrzostw Świata gdzie Polska zdobyła medal drużynowy. Mistrzostwa rozpoczęło 7 zawodników, a w całych zawodach bierze udział 34 zaprzęgi. Sobota nazywana przez zaprzęgowców dniem prawdy w próbie maratonowej ponieważ bardzo często po maratonie zmienia się kolejność na liście z wynikami. Tak się stało także dzisiaj ale nikt nie przewidział, że stanie się to w ten sposób.

Zawodnicy startują w maratonie w odwrotnej kolejności od zajmowanych miejsc po ujeżdżeniu i Bartłomiej Kwiatek jechał jako ostatni, pewnie pokonał pierwsze 5 przeszkód w dobrych czasach ale niestety zamiast wjechać i pokonywać przeszkodę nr 6 zawodnik wjechał w celowniki stojące obok dla przeszkody nr 7 i tym samym się wyeliminował. Po raz pierwszy od wielu lat nie będzie jutro na podium Bartłomieja Kwiatka. Największe szanse na złoto mają Katarzyna Kuryś która pewnie zwyciężyła w dzisiejszym maratonie i prowadzi po dwóch dniach tuż za nią jest Sebastian Bogacz i Tomasz Jankowiak.

Konkurs Zręczności Powożenia rozpoczyna się jutro o godz 11:00 będą na pewno wielkie emocje, trzymajmy kciuki za przyszłych medalistów.