Znikają kuce ...

Świat Koni | 12 grudnia 2017

Znikają kuce ...

Jednym z efektów zebrania Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego jakie odbyło się 24 listopada 2017 roku w Korzeńsku jest to, że z polskich hipodromów zniknąć ma rywalizacja dzieci startujących na kucach.

REKLAMA

reklama

Wszystko to za sprawą jednej z uchwał podjętych przez Zarząd PZJ w Korzeńsku. Chodzi konkretnie o uchwałę nr U/1535/20/Z/2017 w której Zarząd PZJ wprowadza w miejsce nazwy „kuce” nazwę „pony”.

Niby zmiana niewielka i niby nie mająca znaczenia dla jakości szkolenia czy poziomu rywalizacji dzieci startujących na małych koniach.

Za każdym z rozwiązań przemawiają lepsze czy gorsze argumenty.

Z jednej strony słowo „kuc” jest polskie i według niektórych nie ma potrzeby stosowania jego angielskiego odpowiednika.

Z drugiej jednak strony, słowo „pony” jest doskonale rozumiane w każdym języku i w każdym kraju organizującym międzynarodowe zawody.

A jednak trudno nie zauważyć, że w historii PZJ używano już określenia „pony” dla małych koników.  Jednak na mocy uchwały zajazdowej angielskojęzyczne określenie „pony”  zostało zastąpione przez polskie słowo „kuc”.

Skoro taka sprawa znalazła się przedmiotem zjazdowej dyskusji i uchwały Zjazdu Delegatów PZJ, a więc najwyższego organu władzy PZJ, to nie bardzo Zarząd PZJ może swoimi uchwałami zmieniać to co uchwalił Zjazd Delegatów.

Jak wobec tego 5 członków Zarządu jednogłośnie podjęło tę trudną do zrozumienia uchwałę? Trudno znaleźć sensowna odpowiedź na to pytanie.  

Komentarze (4)

xx (niezarejestrowany)7 miesięcy, 1 tydzień temu

Nareszcie cos rozsadnego kuc jest kuc a Pony jest Pony,takie powinny byc tez Kategorie sportowe,moze wroci popularnosc wsrod dzieci w kategorii Pony,a kucyki super sie sprawdza we wszystkich pozostalych zabawach zwiazanych z tym sportem.,Pony daja mozliwosc przygotowania do wyczynu we wszystkich dyscyplinach olimpijskich z powozeniem wlacznie,kuce niestety nigdy tym lacznikiem nie beda,powodzenia PONY i nie lekcewazmy KUCY

Blablabla (niezarejestrowany)7 miesięcy, 1 tydzień temu

Jak nie mają ważniejszych problemów do rozstrzygania, to może jeszcze niech rozważą, czy nie lepiej, gdybyśmy startowali na horsach zamiast na koniach. Byłoby to bardziej zrozumiałe na zagranicznych zawodach 😀 OMG.

Polonista (niezarejestrowany)7 miesięcy, 1 tydzień temu

Wnioskodawca chyba chciał zaistnieć w środowisku. Nie wiem co nim kierowało, ale myślę ,że nie zastanowił się co robi. Zarząd przyklepał wniosek też bez zastanowienia i mamy następny bubel. Poza tym już taka nazwa była i delegaci ją zmienili. Nie wiem czy tak można prawnie robić?

Zorro (niezarejestrowany)7 miesięcy temu

Nie wiem kto był wnioskodawcą ale złożenie takiego wniosku świadczy o braku jakiekolwiek wiedzy na temat nor prawnych obowiązujących w Polsce. Co ciekawe w zarządzie są 2 osoby chwalące się dyplomem prawniczym, a to z kolei świadczy o poziomie ich wiedzy... Wstyd ! Uchwała taka oczywiście jest bezprawna.

Dodaj komentarzWciśnięcie przycisku poniżej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu komentarzy.