ME w Göteborgu bez polskiej drużyny

Świat Koni | 10 sierpnia 2017

ME w Göteborgu bez polskiej drużyny

Jak się okazuje, na mających się odbyć jeszcze w tym miesiącu Mistrzostwach Europy seniorów w skokach przez przeszkody zabraknie nie tylko drużyny Wielkiej Brytanii. Wśród startujących zespołów nie będzie również drużyny polskiej.

REKLAMA

reklama

O powodach tego stanu rzeczy mówi komunikat Trenera Kadry Narodowej Seniorów w Skokach przez Przeszkody:

W związku z odnowieniem się kontuzji jednego z podstawowych koni przewidzianych na wyjazd na Mistrzostwa Europy oraz po szeroko przeprowadzonych rozmowach z zawodnikami zgłoszonymi imiennie, nie widząc perspektyw na osiągnięcie dobrego wyniku drużynowego, została podjęta decyzja o nie wysyłaniu Polskiej Drużyny na tegoroczne Mistrzostwa Europy Seniorów w Goeteborgu. Polskę podczas seniorskich Mistrzostw Europy będzie reprezentował indywidualnie zawodnik Michał Kaźmierczak i koń Stakorado.

Przypominamy, że podczas lipcowego zebrania zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego zatwierdzono szeroki skład na tegoroczne ME, który wyglądał następująco:

  • Jarosław Skrzyczyński - Crazy Quick
  • Michał Kaźmierczak - Stakorado
  • Krzysztof Ludwiczak – Zoweja
  • Wojciech Wojcianiec - Nacord Melloni
  • Jan Bobik - Chacco Amicor
  • Kamil Grzelczyk - Wibaro

Start na zawodach w Bratysławie miał zgodnie z założeniami odpowiedzieć na kilka istotnych pytań odnośnie ostatecznego składu na Mistrzostwa Europy w Göteborgu. Niestety odpowiedzi te nie były takie jakie chcielibyśmy wszyscy dostać. Po pierwsze ogier Zoweja na którym miał startować w mistrzowskich zmaganiach doświadczony Krzysztof Ludwiczak nabawił się na nich kontuzji. A właściwie odnowiła się jego stara kontuzja. Siwy Wibaro pokazał, że skakanie przez rowy z woda nie leży w kręgu jego zainteresowań.

Czy w tej sytuacji podjęta przez trenera Kadry Narodowej seniorów decyzja jest optymalnym rozwiązaniem? Bo przecież w każdym kibicu tliła się w zakamarkach serca nadzieja na dobry wynik zawodnika z białym orzełkiem na czerwonym fraku jeździeckim. Wydaje się jednak, że wysyłanie na tak trudne parkury niedoświadczonych i bardzo dobrze zapowiadających się 8-letnich koni (Chacco Amicor i Nacord Melloni) mogłoby przynieść znacznie więcej szkody niż jakiegokolwiek pożytku.

Odkładając więc uczucie żalu, pozostaje kibicom skupienie swoje uwagi i pozytywnej energii na starcie polskiej pary Michał Kaźmierczak i Stakorado w indywidualnej rywalizacji.

Komentarze (20)

Ktoś tam (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

To gdzie te Konie mają nabierać doświadczenia i obycia w poważnych zawodach.pzj widać jest tylko po to żeby tylko kasę pobierać do własnej kieszeni a nie na rozwój naszej kadry.

Amator (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

To może trzeba poszerzyć kadrę. W pełnym świetle pokazała się słabość naszego jeździectwa dwa konie wypadły i nie ma kto startować. A przecież patrząc na wyniki cavaliady, baltici i i kilku innych impez można by znaleźć innych zawodników.

uważny (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Kadra była szeroka, w PN startowao chyba z 10 par. Wyłoniono miesiąc temu szóstkę, wypadła z różnych przyczyn dwójka. Nadal jednak pozostała czwórka!. Na marginesie należałoby zapytać, co teraz z kasą z MSiT? Obcięto budżety ujeżdżenia i WKKW na rzecz skoków, a teraz zrobiło się co nieco głupio. Ale takie są efekty i skutki działania poprzednich zarządów i rządów, których ludzie przecież nadal działają w strukturach związku i szkodzą. PZJ trzeba odbudowywać od podstaw i radykalnie, a na pół roku czy rok to za mało.

ktoś tam (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

to ni były cięcia na rzecz skoków. tylko cięcia na rzecz kieszeni panów którzy siedzą w zarządzie. to jest krzywdzwnie reszty powołanych zawodników że nie mogą tam wystartować. wstyd i żenada

uważny (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Pytanie jest podstawowe? Co jest celem władz PZJ? Celem poprzednich rodem z Hermanowa, było rozpirzenie PZJ do dna i w taki sposób, żeby nikt już nie wiedział o co chodzi. I wtedy swobodne, z dużym spokojem objęcie pełni władzy i kontroli. Wyniki reprezentacji i zawodników nikogo nie interesowały. W dodatku w ciągu dwóch lat stracono większość sponsorów związku! Skutkuje to złą sytuacją finansową PZJ, pogłębioną dodatkowo nowymi kosztami związanymi z ME w Strzegomiu. Pytanie retoryczne - co ma teraz zrobić zarząd PZJ? Pierwsza odpowiedź jest oczywista - pozbyć się w końcu ze struktur, zgodnie z wieloma wnioskami w czasie zjazdu, Sekretarza Generalnego. Temu Panu naprawdę i po raz kolejny już dziękujemy! Jego pseudo praca to dywersja dla każdego zarządu. Druga odpowiedź - ciąć gdzie się da koszty, żeby w przyszłym roku, za dwa, i za trzy w roku olimpijskim mieć środki na normalną działalność i kadry sportowe. Być może właśnie z tego powodu zrezygnowane z reprezentacji w skokach, chociaż to przecież nie środki własne PZJ, ale z budżetu MSIT. To jednak krótka "kołdra", w dodatku wygląda na to, że to zawodnicy powiedzieli "nie chcę startować". A to już jest sytuacja kuriozalna i nie dopuszczalna w związku sportowym! Np. w lekkiej atletyce zawodnicy płakali jak nie uzyskali minimum na MŚ, a związek wystąpił o 3 dzikie karty dla zawodników (federacja uwzględniła dwie). Nie ważne było, że nie mają szans na finał, o medalu nie wspominając. Byli członkami kadry narodowej i perspektywiczni wynikowo w szerokim kontekście przygotowań do Tokio 2020! Bo to jest cel główny większości związków sportowych!

uważny (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

I jeszcze jedna uwaga!!! Ja to możliwe, i kto to wymyślił, że w ramach tego komunikatu zamieszczona została reklama Dawida K., członka Kadry Narodowej i tegorocznego reprezentanta? To już jest redakcyjny absurd do 6-tej potęgi!!!

Normal (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Wpis został usunięty przez administratora w związku z naruszeniem regulaminu.

observer (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Ale jaja, a dopiero wczoraj komentowałem brak ekipy z Wielkiej Brytanii na ME. Czyżby ktoś to czytał ? dla mnie news dnia albo i miesiąca !!! Nawet powód trener kadry podał podobny - niedoświadczone konie. W ponad 36 milionowym kraju nie można znaleźć 4 par na ME w skokach..... Przecież to parodia westernu, powód do wstydu dla PZJ. Po co my w ogóle mamy te struktury ? Cały sztab ludzi cos tam robi, pobiera kasę, trenerzy szumnie zwołują zgrupowania i tylko 1 zawodnik pojedzie na ME. Chore.

DRA6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Rozumiem że jakieś przeprosiny dla kibiców będą razem z dymisją ?

uważny (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Poczekajcie jeszcze ciut, ciut i dowiedziecie się co się dzieje z reprezentacją WKKW. Redakcja oczywiście milczy, żadnej relacji ze zgrupowania, żadnych wypowiedzi, żadnych prognoz wynikowych.

DRA6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Może ktoś przypomnieć w którym roku ostatnio Polska nie wystawiła reprezentacji na ME w skokach ?

Wkkw (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Wpis został usunięty przez administratora w związku z naruszeniem regulaminu.

uważny (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

W 2005 nie było w ogóle żadnego reprezentanta w ME w skokach. Wcześniej nie mam danych.

uważny do DRA (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

O jakiej dymisji ty piszesz? Nie jesteś na bieżąco? Przecież zgodnie z uchwałą Zarządu z 24.07. wszyscy menadżerowie oraz trenerzy zostali odwołani ze skutkiem na dzień 31.08. Jednocześnie zostały rozpisane nowe konkursy na te stanowiska.To, że redakcja nie dała żadnego komentarza do tej uchwały i nie "drąży" tematu, jak na przykład w sprawach arabów i aukcji w Janowie, nie znaczy, że temat nie istnieje.

Ktoś tam (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Wpis został usunięty przez administratora w związku z naruszeniem regulaminu.

Ktoś tam (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Wpis został usunięty przez administratora w związku z naruszeniem regulaminu.

K. (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Szkoda... ale jak dla mnie decyzja w pełni zrozumiała. Skoro nie mamy kim jechać, to po co? Żeby znowu czytać komentarze jak to nie wyszło? Strasznie pechowe mieliśmy ostatnie 2 lata: masa kontuzji, różnych chorób, sprzedaż podstawowych koni... Uważam, że M. Wojciechowski mając tak ograniczone możliwości zrobił w tym czasie coś świetnego: dał szanse wielu młodym, mniej doświadczonym parom na udział w PN czyli zdobywanie tego doświadczenia właśnie. Budował na przyszłość, za co nie raz został tu prawie zlinczowany... Mam nadzieję, że Zarząd PZJ pozwoli mu teraz zebrać efekty tej pracy, bo przyszły rok zapowiada się bardzo dobrze... oby nie przyszedł teraz ktoś kto tylko spije śmietankę i nic nie wniesie.

do redakcji (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Wpis został usunięty przez administratora w związku z naruszeniem regulaminu.

Ed (niezarejestrowany)6 miesięcy, 1 tydzień temu

Wojciechowski żaden trener

DRA6 miesięcy, 1 tydzień temu

Szanowna redakcjo i panie Sławomirze Dudek, bardzo fajnie że napiętnujecie to co dzieje sie w Janowie i na Pride of Poland, ale może by też pokusić się o zadanie kilku pytań związanych z brakiem startu polskiej reprezentacji narodowej na ME w skokach i poszukanie odpowiedzi na takowe ? Mnie nurtuje odpowiedź na pytanie - skoro 28 lipca został opublikowany skład kadry na ME w składzie Jarosław Skrzyczyński - Crazy Quick Michał Kaźmierczak - Stakorado Krzysztof Ludwiczak – Zoweja Wojciech Wojcianiec - Nacord Melloni Jan Bobik - Chacco Amicor Kamil Grzelczyk - Wibaro to kto ten skład kadry przedstawił i kto go zatwierdził ? Jeżeli obu czynności dokonał pan Władek z baru " Pod kasztanami" między obaleniem jednego wina a obaleniem kolejnego to wszystko ok, no bo chciał, wymyślił, wino zaszumiało w głowie to i przedstawił i zatwierdził. Jeżeli nie pan Władek to kto ? Czy konie Nacord Melloni i Chacco Amicor 28 lipca 2017 miały po 12 lat i nagle przyszła wróżka Jebuszka i spowodowała że po 12 dniach odmłodniały do 8 lat ? Nikt naprawdę w momencie powoływania kadry nie znał wieku tych koni ? Czy ewentualny start co u koni w wieku 8 lat na tak poważnych zawodach jest zawsze problematyczny był konsultowany z zawodnikami, ich trenerami i właścicielami koni czy zostali oni postawieni przed faktem dokonanym i z mediów dowiedzieli się o powołaniach ? A może planowali start w Bratysławie pod szyldem kadry narodowej wiedząc za wczasu że nie pojadą ME ? Czy ktoś przed powołaniem pana Skrzyczyńskiego rozmawiał z nim czy on w ogóle chce startować na tegorocznych ME skoro jak stwierdził po Bratysławie aktualna forma jego konia nie gwarantuje możliwości poprawienia wyniku z Aachen ? Czy Wibaro w momencie powoływania do kadry uwielbiał wręcz pasjami skakanie przez rowy z wodą i czynił to zawsze bezbłędnie a dopiero w Bratysławie okazało się że te rowy to i owszem, ale nie zawsze ? Czy osoby odpowiedzialne za finanse i ich odbieranie innym konkurencjom jeździeckim czyli pan sekretarz generalny PZJ były świadome, że start polskiej ekipy na ME zależy tylko i wyłącznie od zdrowia Zoweja pana Ludwiczaka i jeżeli jemu przydarzy się kontuzja to całą reprezentację narodową szlag trafi ? Czy to tylko zdrowiu tego konia były podporządkowane wszystkie starty tegoroczne polskich reprezentantów od ponad roku ? No bo to tak wygląda jakby kontuzja jednego konia uniemożliwiła start całej reprezentacji 38 milionowego kraju położonego w środku Europy. Pan trener Wojciechowski od roku powtarzał za każdym razem i po każdym występie naszej reprezentacji że aktualny słaby wynik nic nie oznacza bo to tylko etap przygotowań do ME, na każdych dosłownie zawodach. Nawet zawody w naszym Sopocie i blamaż wynikowy w PN był usprawiedliwiany podporządkowaniem Sopotu jako etapu przygotowawczego do ME. I co ? Naprawdę nie ma nikogo odpowiedzialnego za taki stan rzeczy kto miałby na tyle charakteru i honoru żeby przyznać się do błędu ? Naprawdę nie ma nikogo w zarządzie PZJ kto wyciągnąłby konsekwencje od odpowiedzialnych osób ? Naprawdę redakcji ŚK nie stać na przynajmniej cit rzetelności dziennikarskiej i spróbowania wyjaśnienia kto i za co jest odpowiedzialny ? Kto odpowiada za brak polskiej reprezentacji na ME mimo tak dużych nakładów ( jak na możliwości ) finansowych i to w dodatku kosztem innych konkurencji ? Czy wszystko musi być zawsze utrzymywane w tonacji " nic się nie stało, jakoś to będzie " ?

Dodaj komentarzWciśnięcie przycisku poniżej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu komentarzy.