Pianissima, Pinga, Pogrom „wygumkowane” z historii janowskiej stadniny

Alina Sobieszak | 15 maja 2017

Pianissima, Pinga, Pogrom „wygumkowane” z historii janowskiej stadniny

Jeżeli można usunąć z rejestru wyroki Trybunału Konstytucyjnego to można również usunąć z historii janowskiej stadniny najwybitniejsze konie, które zdobywały złote medale w niejednym międzynarodowym pokazie (nie ujmując Artemorowi, który owszem zdobył złoty medal olimpijski w 1980 r., na olimpiadzie krajów socjalistycznych), a co z rodowodami…?

REKLAMA

reklama

Fragmenty relacji z obchodów naocznego świadka:

Obchody? Okropnie siermiężnie, wszystko było robione na ostatnią chwilę. O godzinie 12.00 Sławomir Pietrzak (prezes stadniny Janów Podlaski - przyp. red.) z mównicy przeprosił wszystkich zebranych za pewne opóźnienie spowodowane faktem, że nie pojawili się główni goście tzn. Chińczycy, którzy zaraz mają być. O 12:15 na mównicę wszedł ponownie Pietrzak i nie zważając na nieobecność gości rozpoczął imprezę witając wszystkich zebranych.

Jako pierwszy przemawiał wice. Min. Rol. P. Babalski, skończył historię stadniny na roku `91, gdy Dyrektor Andrzej Krzyształowicz przeszedł na emeryturę. O jego następcach nie wspomniał ani słowem. Potem Sutkowski - też historia stadniny i jej sukces w wyhodowaniu najznakomitszego konia znanego na całym świecie - Artemora. Ludzie spoza namiotu VIP (co prawda nie było tłumów) byli zniesmaczeni i to mocno. Kolejno przemawiali różni dyrektorzy poszczególnych odłamów agencji, przedstawiciele instytutów hodowli i weterynarii z Warszawy, Lublina i Puław (w międzyczasie o 13;20 DOJECHALI Chińczycy); na koniec Anna Stefaniuk powiedziała o swojej historii związanej ze stadniną i mówiąc o swoich przełożonych ona jedna wymieniła następców dyr. Krzytałowicza na Marku Treli kończąc.

Potem było odsłonięcie tablicy, a następnie złożenie kwiatów pod obeliskiem dyr. Krzyształowicza.
Przeszliśmy do hali, gdzie Pietrzak w oparciu o wyświetlaną galerię zdjęć opowiadał historię stadniny. Niestety nie zobaczyliśmy zdjęć Pianissimy, Pingi czy Pogroma. Historia się urywała w połowie lat dziewięćdziesiątych.
Dalej był pokaz w ręku kilku klaczy i kilku ogierów. 

Był jeszcze pokaz taekwondo w wykonaniu uczniów i potem parada powozów ze stadnin podległych agencji. Nie mogę zrozumieć po co ściągano konie i ludzi z drugiego końca Polski. Przejazd powozów był dziesięciominutowy.

Dane autora do wiadomości redakcji


Pracownicy SK Janów Podlaski


Anna Stefaniuk - Gł. Spec. ds Hodowli Koni W SK Janów Podlaski


Pracownicy SK Janów Podlaski


Ogier Palatino oo (Pesal-Palmeta po Ecaho)

Komentarze (13)

abc (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

żałosne te obchody tak jak całą "dojna zmiana" bleee

KD (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

ręce opadają... jak można tak kreować rzeczywistość.

abc (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

nie ma nie tylko Pianissimy, Pingi, Pogroma ale także Pepity, najdroższego jak do tej pory konia sprzedanego na aukcji, no i oczywiście nie istniał nigdy prezes Trela. Historia Stadniny kończy się w połowie lat 90, potem czarna dziura.

wkurzona (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

No i przekaz spójny - po czarnej dziurze - nastapiła dobra zmianai teraz od koni, których nie ma wyhoduje realne źrebaki i konie

Owner (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

no comments

xxx (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

panie Sławomirze, niech pan stamtąd ucieka puki moze Pan jeszcze spojrzec ludziom w oczy.

Arabiarz (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

wstyd, ludzie bez honoru i wyobraźni. Przecież za jakiś czas beda chcieli żyć i funkcjonować w Polsce. Czy ktoś im rękę poda?

Chris (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

mam moralnego kaca, dlatego to piszę. Na poczatku było mi to obojętne nawet miałem satysfakcję ze odwołano tę trójkę. Nic do nich nie mialem, ale to taka nasza choroba. teraz jest mi wstyd i czuję ogromne rozczarowanie. Przy najbliższych wyborach zagłosuję na PO nie dlatego ze mi sie podoba to co robią, ale dla tego, by do arabskich stadnin wrocili poprzedni prezesi. To jedyny sposób na powrót do normalności.

jestemtunowa (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

Chris popieram twoje podejście co do głosowania na PO ale poprzednicy już nie wrócą. Są doceniani przez pracodawców w UAE i wątpie żeby honor im na to pozwolił. Zresztą ja też bym nie wróciła do miejsca z którego mnie - zasłużonego pracownika - wyrzucono, bo "POLITYKA" i gówno warty PIS wsadza wszędzie swoich ludzi. A co do artykułu to skończyła się piękna historia koni arabskich w Polsce....

Baryt (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

Pogrom, Pinga i Pamina (córka Pianissimy) których hodowcą jest SK Janów Podlaski, były pokazane na paradzie hodowlanej. Nie rozumiem, dlaczego znowu poruszany jest temat byłych prezesów. Miejmy nadzieję, że dobrze im się układa współpraca z stadninami arabskimi i nie będą chcieli wracać.

Baltazar (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

Historia Janowa nie skończyła się na 91 roku ale rozumiemy czemu nie wspomniano nic o latach po. Tak się właśnie zakłamuje historię. Ty nie rozumiesz ale nie będę ci tego tłumaczył bo i tak nie zrozumiesz.

Czekający na lepsze czasy (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

wstyd...

anna (niezarejestrowany)8 miesięcy, 3 tygodnie temu

Wlasnie przeczytałam informacje, ze biegli powolani przez prokuraturę NIE ZNALEZLI nieprawidlowosci w stadninie w Janowie pod zarzadem Marka Treli.....Stadnina przetrwala i zabory i wojny ....ale "dobrej zmiany" -nie ....

Dodaj komentarzWciśnięcie przycisku poniżej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu komentarzy.