Javan Eagle triumfuje w Aschabada, tym samym pierwszy raz przegrywa Smashing. Sanzhar Altynbekov awansował na pierwsze miejsce w czempionacie młodych jeźdźców po wygranej na Largo Forte.

 

W „rozkręcanym” tempie rozegrana została najważniejsza gonitwa dnia, o Nagrodę Aschabada. Ze świetnym wyczuciem tempo podyktował Martin Srnec na Sea of Silence. Drugi w dystansie galopował niepokonany w dwóch startach Smashing, a zaraz za nim faworyt gonitwy Javan Eagle. Po wyjściu na prostą przewodzący stawce Sea of Silence próbował „urwać” się rywalom i odskoczył na kilka długości. W ślad za nim ruszyli rywale. Ponownie do rywala doszedł Smashing pod Antonem Turgaevem, a przy kanacie do walki włączył się Minsor, jednak podopieczny trenera Olkowskiego bronił się niemal do ostatnich metrów. Tymczasem Aleksander Reznikov rozpędził polem faworyzowanego Javan Eagle i ogier z każdym metrem niwelował stratę, żeby na 50 metrów przed celownikiem wysunąć się na prowadzenie. Trenowany przez Macieja Janikowskiego ogier, własności J.P. Zienkiewicza i K. Głowickiej pokazuje w tym sezonie naprawdę spory talent do ścigania, a wygraną w Aschabada otworzył sobie drzwi do biegów pozagrupowych. Ostatecznie drugi w celowniku był Smashing, a trzecie miejsce przed Deneris obronił Sea of Silence. Nie poradził sobie z dystansem jedyny startujący w gonitwie, koń zgłoszony do Derby – Gone Hill i chyba tym samym przesądził, że za dwa tygodnie nie wystartuje w biegu o błękitną wstęgę.

 

Duże emocje towarzyszyły gonitwie uczniowskiej, gdzie po walce do ostatnich metrów, w celowniku jako pierwsza zameldowała się Sypnij Groszem pod Claudią Pawlak. Rywalizujący z klaczą Largo Forte pod Sazharem Altynbekovem w celowniku okazał się gorszy o krótki łeb, ale wcześniej w ferworze walki, klacz zmieniła wyraźnie tor jazdy bezpośrednio przed ogierem, co według komisji przeszkodziło mu w osiągnieciu lepszego wyniku. Uwzględniony protest zmienił więc kolejność, dając wygraną Largo Forte i Altynbekovowi. Młody uczeń, dzięki wygranej awansował na pierwsze miejsce w czempionacie młodych jeźdćów, które dzieli z Oliwią Szarłat (zajęła 3. miejsce na Party Animal). Była to też jego druga wygrana w ten weekend, gdyż w sobotę zwyciężył w gonitwie rozgrywanej na Litwie.

 

Tradycyjnie, nie obyło się bez niespodzianek. Najpierw Daria Pantchev poprowadziła do wygranej liczoną w dalszej kolejności El Nasirę, a w innych biegach potknięcia faworytów wykorzystały również Tarkan i Miss Zou. Na zakończenie dnia niespodziewanie najlepszy wśród kłusaków okazał się Eternity de Ginai, po dyskwalifikacji Fulhama, który minął celownik jako pierwszy, ale w końcówce przytrafił mu się galop. Zdyskwalifikowano również pięć innych zaprzęgów. Dzisiejsze wyniki sprawiły, że poza triplami, nie został trafiony żaden zakład wielogonitwowy i w przyszły weekend czekają na graczy kolejne kumulacje.

 

fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec