Przełożone z ubiegłego roku Mistrzostwa Świata FEI w sportowych rajdach konnych zaplanowano do rozegrania w Pizie we Włoszech na 22 maja 2021 roku. Jednak z uwagi na niepewną ewolucję Covid-19 i wpływ EHV-1 w Europie, organizatorzy oraz Włoska Federacja Jeździecka zaproponowali  dla tej imprezy dwie inne, alternatywne daty - 10 lipca 2021 roku oraz 25 września 2021 roku.

 

 

Decyzja ta jednak nie znalazła uznania Grupy Zadaniowej FEI ds. Kalendarza, która zaleciła Zarządowi FEI utrzymanie w mocy starego terminu 22 maja 2021 roku.

W nagłej uchwale Zarządu FEI w tej sprawie przedłużono termin zgłoszeń do Mistrzostw Świata z 9 do 21 kwietnia 2021 roku. Zwiększono również maksymalną liczbę zgłoszeń dla koni i jeźdźców z 10 jeźdźców i 14 koni do 15 jeźdźców i 15 koni.

Podejmując decyzję o zachowaniu daty 22 maja 2021 roku, Grupa Zadaniowa FEI ds. Kalendarza stwierdziła, że proponowane daty alternatywne miałyby negatywny wpływ na kolejne, ważne imprezy:

  • FEI Endurance Pan American Championship for Seniors and Young Riders, jakie mają być rozegrane w terminie 28-29 lipca 2021 roku
  • FEI Endurance European Championship, jakie mają być rozegrane w terminie 6-11 września 2021 roku
  • FEI Endurance World Championship for Young Horses, jakie mają być rozegrane w terminie 15-19 września 2021 roku

 

Grupa Zadaniowa ponadto zauważyła, że w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata uczestniczyli na całym świecie przedstawiciele 44 narodowych federacji. Ogółem wystartowały w nich 584 pary koń jeździec. Przeniesienie mistrzostw na lipiec lub wrzesień 2021 roku wymagałoby od Narodowych Federacji dużej ingerencji i adaptacji zaplanowanego wcześniej procesu selekcji i dostosowania programów treningowych do nowego terminu. Przyniosłoby to także reperkusje w uzyskiwaniu najlepszego stopnia wytrenowania koni do kluczowej imprezy mistrzowskiej.

 

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w sportowych rajdach konnych odbędą się na torze wyścigowym San Rossore, mieszczącym się na terenie parku Migliarino San Rossore Massaciuccoli. Posiadłość ta była niegdyś własnością Prezydenta Republiki Włoskiej, a jeszcze wcześniej należała do słynnej rodziny Medici. Wszystkie 4 pętle przebiegać będą przez płaski i zacieniony teren.

 

O komentarz w kwestii terminu rozgrywania Mistrzostw Świata oraz udziału w nich polskich jeźdźców poprosiliśmy w rozmowie telefonicznej Przewodniczącą Komisji Sportowych Rajdów Konnych PZJ, panią Barbarę Rygoł, która powiedziała:

Dostosujemy się do terminów, które proponuje FEI. Mamy tylko jedną zawodniczkę, która ma pełne kwalifikacje. Danych osobowych jednak nie mogę podać w rozmowie telefonicznej. Nie mogę zostać posądzona, że jakieś dane wypłynęły. Niektórzy zawodnicy mają pretensje, że szafuje się ich imionami i nazwiskami.

fot. FEI