Z każdym dniem coraz bardziej zbliżamy się do końca bieżącego, 2018 roku. Fakt ten rodzi wiele pytań o to to jakie cele stawiane będą przez członkami Kadry Narodowej w każdej z jeździeckich dyscyplin.  Przybliżenie tego tematu rozpoczynamy od dyscypliny skoków przez przeszkody i grupy seniorów.

 

Z pytaniem o możliwy skład Kadry Narodowej na rok 2019 w najstarszej kategorii wiekowej oraz o główne cele jakie postawione będą w przyszłym roku przed polskim zespołem zwróciliśmy się do I trenera KN skoczków, pana Rudolfa Mrugały, który powiedział:

 

Złożyłem do Zarządu PZJ wniosek o powołanie do Kadry następujących zawodników: Jarosław Skrzyczyński, Wojciech Wojcianiec, Krzysztof Ludwiczak, Michał Kaźmierczak, Jan Bobik, Andrzej Opłatek i Maks Wechta. O ostatecznym składzie zadecyduje Zarząd PZJ po przeanalizowaniu którzy z siódemki zaproponowanych jeźdźców dopełnili wszelkich formalności.

Jest jeszcze nieco za wcześnie by powiedzieć, że mamy opracowany z wszelkimi detalami plan startowy na rok przyszły. Jest wiele znaków zapytania wynikających choćby z braku rzetelnej informacji ze strony FEI na temat kalendarza zawodów CSIO czy kalendarza zawodów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich. Niemniej jednak chcę powiedzieć, że głównym zadaniem dla naszych kadrowiczów będzie w 2019 roku walka o olimpijską kwalifikację dla polskiej drużyny oraz start w Mistrzostwach Europy, które odbędą się w sierpniu w Holandii, w Rotterdamie.

Celami, nazwałbym to w ten sposób, że o mniejszym priorytecie, będzie udział jednego, polskiego zawodnika w Finale Pucharu Świata oraz awans polskiego zespołu do Finału Longines FEI Nations Cup. Z tym ostatnim tematem jest w tej chwili nieco ciężko, bowiem trudno znaleźć na stronie FEI czy EEF zasady i kalendarz dla  tego cyklu. Jak jednak zapewnił mnie Sekretarz Generalny PZJ, wszystko w tej kwestii pozostaje tak jak było w tym roku.

 

Faktycznie na stronach internetowych FEI i Europejskiej Federacji Jeździeckiej (EEF) trudno znaleźć jakiekolwiek informacje na temat przyszłorocznego cyklu Longines FEI Nations Cup. Nie zamieszczono ani kalendarza imprez dla każdej Dywizji ani mających obowiązywać w przyszłym roku reguł. Jeśli jednak mają obowiązywać takie same zasady jak w tegorocznej edycji tego cyklu, to podany przez FEI kalendarz wygląda nieco dziwnie. W Uggerhalne w Danii (druga kwalifikacja dla Grupy D Europejskiej Dywizji 2, w której startuje polski zespół) nie ma w kalendarzu FEI zawodów CSIO a jedynie zawody CSI1*. Wygląda więc na to, że 5 zespołów z Grupy D Europejskiej Dywizji 2 walczyć będzie o punkty podczas zawodów CSIO3*, które będą rozegrane 16-19 maja 2019 roku w Drammen w Norwegii oraz podczas zawodów CSIO2* rozgrywanych w terminie 05-07 lipca 2018 roku w Finlandii w miejscowości Järvenpää.

 

Idźmy jednak dalej. Jeśli miałyby obowiązywać w 2019 roku takie same jak w tym roku zasady, to Finał FEI Europejskiej Dywizji 2 powinien być rozegrany ponownie w stolicy Węgier, w Budapeszcie. Trudno jednak w przyszłorocznym kalendarzu FEI znaleźć w dowolnym terminie organizowane w tym kraju zawody CSIO. 

 

Co więcej, po 6 latach z rzędu kiedy światowy Finał Longines FEI Nations Cup organizowany był w Catalan city’s Real Club de Polo de Barcelona w Hiszpanii, w kalendarzu FEI na rok przyszły brak miejsca rozgrywania tych ważnych zawodów.