Wystawa prezentuje wizerunki koni autorstwa Joanny Chlebowskiej-Krause wykonane w różnych technikach: od malarstwa (zarówno obrazy olejne jak i akwarele), poprzez rysunek, grafikę, aż po fotografię. Artystka wypowiada się chętnie na ten temat także w poezji.
Artystka (ur. 1975, Gdańsk) ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie, następnie, w 2001 roku, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie mieszka w Hanowerze, od kilku lat swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in.: w Hanowerze, Hamburgu, Gdyni, Kętrzynie, Sopocie, Janowie Podlaskim.
Artystka tworzy wizerunki koni, przedstawiając je na neutralnym tle lub w otoczeniu przyrody, najczęściej w ruchu. Niekiedy swoje prace układa w cykle tematyczne, które opatruje tytułami tj. „Oczy”, „Odyseja”, „Cztery Pory roku”. W swoich pracach plastycznych i poezji odwołuje się często do motywów mitologicznych związanych z koniem oraz do jego znaczenia jako symbolu wolności, natchnienia, także solarnego.
Jej malarstwo i rysunek zachwyca miękkością konturu, swobodą operowania plamą barwną i światłocieniem. Grafiki, wykonane w technice suchej igły i linorytu, zwracają uwagę ekspresyjnością linii wyrażających emocje w różnym natężeniu oraz dopełniają obrazu talentu i temperamentu artystycznego Joanny Chlebowskiej-Krause.

źródło: Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa