Ten wieczór poświęcony będzie wspomnieniom trzech artystów, których drogi spotkały się właśnie w tu, na Podlasiu, w otoczeniu pięknej architektury, dzikiej nadbużańskiej przyrody i niezwykłych zwierząt - koni.
Dotychczas nigdzie nie zapisane, opowiadane spontanicznie, pięknym językiem - wyjątkowe wspomnienia, którymi podzielą się z Państwem bohaterowie wieczoru.

Krótkie biogramy głównych „aktorów” tego spektaklu.

ANDRZEJ STRUMIŁŁO
(Urodził się w roku 1927 w Wilnie) – polski malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz, scenograf, profesor kontraktowy ASP Kraków, a także były kierownik pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, a także członek kapituły nagrody "Włócznia Jaćwingów"oraz kapituły "Złotego Berła Kultury Polskiej". Laureat złotego medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego i Honorowy Obywatel Miasta Suwałk. Hodowca koni czystej krwi arabskiej. Obecnie zamieszkały w Maćkowej Rudzie.

ANDRZEJ GRZYBOWSKI
(Urodził się 01 września w Warszawie w roku 1930). Aktor, rysownik, architekt, projektant wnętrz i rezydencji w stylach historycznych, znawca i praktyk sztuki jeździeckiej. Oprócz licznych ról teatralnych i filmowych był również konsultantem ds. strojów oraz scen z udziałem koni w takich produkcjach jak: "Trędowata", "Krzyżacy", "Hrabina Cosel" czy "Janosik".

Mało kto o tym wie, że Andrzej Grzybowski jest autorem logo Stadniny Koni Janów Podlaski.

Ze stadniną związany od lat 50-tych, przyjaciel legendarnego dyrektora stadniny Andrzeja Krzyształowicza. Reprezentuje najczystszy, zamierający niestety, nurt „koniarstwa” w najlepszym wydaniu - wywodzący się jeszcze z fin de siecle’u, co przy jego wrażliwości artystycznej, połączone z pasją zbieracza i olbrzymią wiedzą czyni go jednym z niewielu prawdziwych mistrzów.

ANDRZEJ NOVÁK-ZEMPLIŃSKI
(Urodził się 3 stycznia 1949 w Olsztynie). Artysta plastyk, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe, ale również zajmuje się projektowaniem architektonicznym, konserwacją architektury zabytkowej i założeń ogrodowych.. Od 1980 roku zajmuje się odbudową i utrzymaniem zabytkowego zespołu dworskiego w Tułowicach, za którą to pracę otrzymał Nagrodę I Stopnia Ministra Kultury i Sztuki w 1998 roku oraz najbardziej prestiżową nagrodę europejską w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego – Medal Europa Nostra w 1999 roku.
Dziedzictwo kulturowe polskiego dworu i tradycja ziemiańska jest głównym tematem zainteresowań kolekcjonerskich Andrzeja Novák-Zemplińskiego, głównie na rzecz wyposażenia zabytkowych wnętrz tułowickiego dworu, ale szczególną częścią tych zbiorów jest unikalna kolekcja dworskich pojazdów konnych, uprzęży i akcesoriów zaprzęgowych. Kolekcja liczy aktualnie 24 pojazdy, z których połowa ma ustaloną proweniencję a większość reprezentuje znane polskie firmy powroźnicze.
Jednym z tematów bogatej twórczości ANZ były portrety janowskich arabów, malowanych na specjalne zamówienia ich nowych właścicieli. Sam ogier Bask doczekał się trzech portretów tego artysty.

Trzej gentlemani, z wielkim dorobkiem artystycznym i naukowym, których łączy umiłowanie tradycji, sztuki, piękna krajobrazu, architektury oraz koni.

Przed nami spektakl, nie poprzedzony żadną próbą, "inkrustowany" utworami, w wykonaniu zaproszonych piosenkarzy i muzyków, do tego z aktywnym uczestnictwem widzów.
Tytuł spotkania nie jest przypadkowy - to będzie prawdziwa kolacja na scenie.
To samo dotyczy widowni, wiec zapraszamy do rezerwacji miejsc.

Zamek Biskupi Janów Podlaski
Ul. Zamkowa 1, 21-505 Janów Podlaski
tel. +48 83 379 08 51 , e-mail: rezerwacja@zamekjanowpodlaski.pl

Spotkanie poprowadzi pomysłodawca i współorganizator wieczoru
Irek Kozłowski