reklama
reklama

Publicystyka

Pierwsza pomoc w pigułce - felieton
0

Pierwsza pomoc w pigułce - felieton

7 marca 2017 |

Bez praktyki, nie uda się zmienić świadomości. Nie ma czegoś takiego jak pierwsza pomoc w pigułce, więc tematu nie da się streścić i łyknąć wiedzę z Internetu.

Ona, on i... koń
16

Ona, on i... koń

10 lutego 2017 |

Pół roku temu na portalach społecznościowych pojawił sie rysunek, który zrobił furorę wśród damskiej części społeczeństwa uprawiającej jeździectwo. Na owym rysunku była dziewczynka z konikiem, a obok do zaznaczenia status: singielka, mężatka, rozwódka, właścicielka konia. Oczywiście zaznaczone ostatnie. Dlaczego ten koń tak wiele zmienia w relacjach międzyludzkich? Oczywiście tych, gdzie ona jeździ, a on do tej pory konia widział na filmach.

Chcesz mieć dobrze? Zrób sobie dobrze sam!
2

Chcesz mieć dobrze? Zrób sobie dobrze sam!

21 kwietnia 2015 | Podróżnik

Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy były dla mnie szczególne. I nie mam na myśli jakiejś mistycznej szczególności związanej z misterium zmartwychwstania Chrystusa. Niezwykłość owa wynikła z gorących wydarzeń jakie się przetoczyły się przez tak zwane środowisko jeździeckie po opublikowaniu na stronie internetowej Świata Koni służbowej korespondencji między Sekretarzem Generalnym PZJ i członkami Zarządu PZJ z powiadomieniem członków Rady PZJ oraz odpowiedzi udzielonej przez wiceprezesa PZJ Marcina Podporę.

Dbając tylko o siebie czyli mentalność Kalego
42

Dbając tylko o siebie czyli mentalność Kalego

29 stycznia 2015 | Podróżnik | opłaty, BPK, PZJ

Człowiek uczy się przez całe życie i nie powinno się zakładać z góry, że czegoś się w nim nie zrobi. Prawda ta spadła na mnie ostatnio jak grom z jasnego nieba, bowiem nie myślałem, że po zeszłorocznych, listopadowych Zjazdach PZJ wezmę się za pisanie tekstu w obronie Zarządu PZJ. Jak do tego doszło?

Czy tylko król jest nagi?
7

Czy tylko król jest nagi?

6 grudnia 2014 | Podróżnik | 2014, zjazd, PZJ

W sobotę 29 listopada 2014 roku stała się w polskim jeździectwie rzecz niezwykła. Na wniosek kwalifikowanej większości Delegatów oraz Rady Związku urzędujący Zarząd PZJ zmuszony został do zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów PZJ. Nie wiedzieć czemu postanowiono by w tym samym terminie odbył się wymagany Statutem Związku doroczny Walny Zjazd Sprawozdawczy Delegatów PZJ.

O małej dziewczynce i koniach
17

O małej dziewczynce i koniach

29 października 2013 | Agata Świerczek

Wśród ckliwych wspomnień i  różnych dywagacji na temat koni krąży banalne „powiedzenie” głoszące, że „każdy koń zasługuje na to, by choć raz w życiu pokochała go mała dziewczynka”. Brzmi banalnie, ale każda duża już dziewczynka przyzna, że dopadła ją chociaż raz w życiu taka wspaniała, przywołująca łzy do oczu końska miłość.

Equus - szacunek
45

Equus - szacunek

14 października 2013 | Karolina Potera | felieton

Zazłociło się dookoła. Jesień jest piękna w tym roku i choć więcej było na razie słońca niż deszczu, to można już dostrzec pierwsze derki w stajniach, które straszą zimą. Z dnia na dzień robi się coraz chłodniej, ale w mojej głowie wciąż mocno sieją zamęt, niektóre wspomnienia z wakacji.

Mamy suchy chleb dla koni!
42

Mamy suchy chleb dla koni!

10 września 2013 | Agata Świerczek

Od kilku tygodni cała moja stajnia jest okartkowana. Zakazy i nakazy wiszą wszędzie – na wejściu do stajni („Nie biegaj, nie hałasuj, nie otwieraj boksów”), na boksach („Koń po operacji, dokarmianie stanowi śmiertelne zagrożenie”), na drzwiach do siodlarni („Zakaz wstępu”), na ogrodzeniu padoku, ujeżdżalni i karuzeli („Zakaz wspinania się”, „Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”).  Dlaczego?

Bo w życiu trzeba kogoś kochać
8

Bo w życiu trzeba kogoś kochać

5 września 2013 | Karolina Potera

Sierpień dobiegł końca. Większość słonecznych godzin tego lata spędziłam w siodle lub starając się przełożyć zdobytą wiedzę medyczną na praktykę. Tej praktyki było dużo, więcej niż mogłam sobie wymarzyć. Wiele miejsc, wiele nowych ludzi i przede wszystkim koni.

Jak dobrze, że mamy konie
9

Jak dobrze, że mamy konie

13 sierpnia 2013 | Karolina Potera | publicystyka

Życie jest pełne niespodzianek. Często jest tak, że wiek nie stanowi o bagażu ciężkich doświadczeń jaki musimy ze sobą nosić. Na szczęście istnieją również chwile piękne i radosne, które odmieniają trochę naszą codzienność na lepszą rzeczywistość.