John Roche, dyrektor Biura Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) odpowiedzialny za konkurencję skoków przez przeszkody, po 33 latach pracy w FEI odchodzi na emeryturę.

 

Odkąd pojawił się w FEI, a było to w maju 1987 roku, odgrywał kluczową rolę w globalnym zarządzaniu sportem jeździeckim na wysokim, międzynarodowym poziomie.

 

Zanim jednak John Roche został oficjelem FEI służył w irlandzkiej armii w stopniu kapitana, pracując w wojskowej szkole. W tym czasie wielokrotnie reprezentował swój kraj w międzynarodowych zawodach jeździeckich, startując w konkurencji skoków przez przeszkody.

 

Jego kariera w FEI rozpoczęła się od pracy w Departamencie Sportu w czasie, kiedy szefem FEI była Księżniczka Anna, która przejęła schedę po swoim ojcu, Księciu Filipie.

 

Książę Filip był najdłużej urzędującym prezydentem FEI, bo pełnił tę funkcję od 1964 do 1986 roku. Jego wielką zasługą było wprowadzenie powożenia do świata sportu jeździeckiego.

 

W początkach swojej kariery w FEI John Roche odpowiedzialny był za konkurencję skoków przez przeszkody i powożenia oraz za prowadzenie kalendarza FEI.

 

W niedługim czasie został awansowany na stanowisko Sekretarza Komisji Skoków i Powożenia.

 

Kolejny awans przyniósł mu w 2007 roku nowo utworzone stanowisko w Biurze FEI Dyrektora do spraw konkurencji skoków przez przeszkody. Ponadto pełnił też funkcje Dyrektora Pucharu Świata oraz Dyrektora Generalnego serii Nations Cup w skokach.

 

Przez długie lata swojej pracy John Roche był odpowiedzialny za wszystkie aspekty dyscypliny skoków przez przeszkody. Przyczynił się do bardzo poważnego wzrostu liczby międzynarodowych imprez w dyscyplinie skoków. Gdy zaczynał swoją pracę rozgrywano w skokach przez przeszkody 340 imprez w roku. Teraz rozgrywane jest ich ponad 1800 rocznie.

 

John Roche będzie gościem specjalnym FEI podczas XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Podczas listopadowego FEI General Assembly jaki odbędzie się w  Johannesburgu w Republice Południowej Afryki podczas wieczornej gali FEI Awards zostanie mu poświęcona specjalna prezentacja.

 

Na podstawie komunikatu prasowego FEI.

Fot: archiwum FEI