Piękna, letnia pogoda towarzyszyła rozegranemu wczoraj IV Czempionatowi Źrebiąt Holsztyńskich w Polsce, który tym razem odbył się w Glinnie k/Nowego Tomyśla, na terenie Stajni Państwa Kasperskich. Rekordowa liczba zgłoszeń (17 klaczy i 52 źrebięta) sprawiła, że rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie.

 

 

Tak jak podczas poprzednich edycji, wydarzenie otworzyła prezentacja klaczy - kandydatek do wpisu do księgi. Następnie oceniono ogierki i klaczki z rocznika 2021. Konie oceniała komisja holsztyńska, której przewodniczył kierujący hodowlą w Związku Holsztyńskim Stephan Haarhoff, następca dr Thomasa Nissena. Niemieckim sędziom sprawnie pomagał, pełniąc jednocześnie rolę prowadzącego pokaz i tłumacza Henryk Soboń.

W gronie ogierków tytuł Czempiona przyznano synowi Chezarro od klaczy po Corrado I hod./wł. Dariusz Gronowski, drugi był ogierek po Cornet Obolensky od klaczy po Acodetto I hodowli Tomasza Olszewskiego. Tu przy okazji ciekawostka, jego półbrat po og. Cascadello I był w 2018 roku Czempionem. Na trzeciej pozycji uplasował się nowoczesny syn Untouchable z matki po Cassini I hod./wł. Klaudii Rorbach.

Grupa klaczek była nie tylko liczniejsza, ale patrząc na liczbę przyznanych premii również bardziej wyrównana. Do ringu czempionatowego zakwalifikowało się aż siedem klaczek. Tytuł Czempionki, jednogłośnie przyznano córce og. Harley VDL od klaczy po Caretano Z hod./wł. Tomasz Olszewski. Wiceczempionką została klaczka For Treasure x Casall hod./wł. Waldemar & Wojciech Kasperscy, a II Wiceczempionką córka Clarimo od sprawdzonej w sporcie klaczy po og. Warrant hod. Waldemar & Wojciech Kasperscy, wł. Wojciech Kasperski & Bartosz Goszczynski.

 

Ogierki

 • Czempion: Chezarro x Corrado I hod. Dariusz Gronowski
 • Wiceczempion: Cornet Obolensky x Acodetto I hod./wł. Tomasz Olszewski
 • II Wiceczempion: Untouchable x Cassini I hod./wł. Klaudia Rorbach
 • IV Colestus x Quite Capitol hod./wł. Szymon Mukalski

 

Klaczki

 • Czempionka: Harley VDL x Caretano Z hod./wł. Tomasz Olszewski
 • Wiceczempionka: For Treasure x Casall hod./wł. Waldemar & Wojciech Kasperscy
 • II Wiceczempionka: Clarimo x Warrant hod. Waldemar & Wojciech Kasperscy, wł. Wojciech Kasperski & Bartosz Goszczynski
 • IV-VII Comme Il Faut x Non Stop hod./wł. Marek Wąsiewicz
 • IV-VII Zirocco Blue x Casall hod./wł. Marek Wąsiewicz
 • IV-VII Crack x Baloubet du Rouet hod./wł. Waldemar & Wojciech Kasperscy
 • IV-VII Comme Il Faut x Casall hod./wł. Marek Wąsiewicz

 

Superczempionka

 • Harley VDL x Caretano Z hod./wł. Tomasz Olszewski

 

Hodowcy najlepszych źrebiąt otrzymali nie tylko puchary i pamiątkowe flots oraz szarfy, ale również liczne nagrody w postaci voucherów oraz nagród rzeczowych, które ufundowali: Equi Salus, NTB Tomasz Ochab, Ogiery Bonin, Hodowla Koni Holsztyńskich Kosicki-Róża, chmielewskafoto.pl. Gospodarze wydarzenia, rodzina Kasperskich, ufundowali dla hodowcy Superczempionki porcję nasienia mrożonego og. Diamant de Semilly.

 

Cieszy rosnący z roku na rok nie tylko poziom prezentowanych źrebiąt, ale również rosnący poziom organizacji czempionatu. Gratulujemy wszystkim hodowcom za zaangażowanie i do zobaczenia za rok.