W dniu dzisiejszym do historii przeszły zmagania Halowego Pucharu Polski w skokach przez przeszkody. To była ostatnia edycja tej imprezy w formule pucharowej. Decyzją Zarządu PZJ od przyszłego roku rozrywane bowiem będą Halowe Mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody.

 

Po sobotnim finale w kategorii Open, w niedzielny poranek do walki o końcowy sukces przystąpili zawodnicy startujący w kategorii Dzieci I.

Na liście startowej znalazło się 14 par. Na czele stawki przed niedzielnym finałem znajdowała się z czystym kontem punktowym Daria Pietrzak z KJK Pod Żubrem w Niepołomicach. I choć tylko ona zachowała po kwalifikacjach i dwóch półfinałach czyste konto, to mocno naciskała na nią koalicja pięciu amazonek, które w swoim dorobku miały mniej niż jedną zrzutkę. Zapowiadało to spore emocje dla widzów i nerwy dla młodych uczestników tego konkursu.

Pierwszy nawrót niedzielnego finału przyniósł 6 bezbłędnych przejazdów. Błędy przytrafiły się również zawodnikom czołówki.

Liderka zachowała czyste konto, a z „grupy pościgowej” wypadły dwie amazonki.

Drugi nawrót finału przywitał uczestników stacjonatą o wysokości 130 cm, która okazała się najczęściej zrzucaną przeszkodą. Tym razem bez punktów karnych zjechały z parkuru tylko dwie pary. Była wśród nich Daria Pietrzak z KJK Pod Żubrem w Niepołomicach, która w finale startowała na 12-letnim wałachu Monsun. Tym samym amazonka w pięknym stylu z czystym kontem punktowym sięgnęła po I miejsce i złoty medal Halowego Pucharu Polski w skokach w sezonie 2018/2019.

Na miejscu drugim z wynikiem 6,25 pkt. karnego finiszowała Julia Jabłońska z JUKS Mieczewo, startująca na 8-letniej klaczy Conn Rubina. Miejsce trzecie zdobyła Maria Brańka Borja z WLKS Krakus Swoszowice, dosiadająca w finale 15-letniego wałacha Reflection.

Zapraszamy do obejrzenia przejazdu mistrzowskiej pary w kategorii Dzieci I w II nawrocie konkursu finałowego:

 

 

 W kategorii juniorów w niedzielnym finale o końcowy sukces walczyło 14 par.

Dwójka startujących przystąpiła do finału z wynikiem poniżej jednego błędu. Prowadząca po kwalifikacjach i dwóch półfinałach z wynikiem 1,375 pkt. Emilia Pietrzak z KJ Jumping Team Brynica wybrała do finałowego startu 8-letnią klacz Sephora MZ. Na miejscu drugim znajdował się wczorajszy srebrny medalista z kategorii Open, Filip Babiak z KJ Infernal Team, który tym razem wybrał do startu 8-letnią klacz Gustique.

Kolejne trzy miejsca zajmowali startujący ze stratą do liderki w granicach dwóch błędów.

Zgodnie z oczekiwaniami pierwszy nawrót finału przyniósł bardzo nerwowe przejazdy. Nie ustrzegła się ich liderka, Emilia Pietrzak, która zjechała z parkuru z bagażem dodatkowych 24 pkt. karnych. Jedyny bezbłędny przejazd w pierwszym nawrocie Aleksandry Kawy z OJK Barcice dosiadającej 8-letniej klaczy Wiena przyniósł tej amazonce awans na miejsce pierwsze. Po jednym błędzie Filip Babiak utrzymał drugą pozycję ze stratą 0,375 pkt.

Drugi nawrót przyniósł już 4 bezbłędne przejazdy. Jeden z nich należał do Aleksandry Kawy. Amazonka z OJK Barcice wykorzystała swoją szansę i sięgnęła po złoty medal Halowego Pucharu Polski w kategorii juniorów. Filip Babiak, by utrzymać srebrną pozycję mógł pozwolić sobie na jedną zrzutkę. I tak też się stało. Zawodnik z KJ Infernal Team po raz drugi w Lesznie stanął na podium z cyfrą 2. Dobry przejazd w drugim nawrocie z 1 punktem za przekroczenie normy czasu przyniósł Julianie Suskiej z KS Euro Holding, startującej na 11-letniej klaczy Tokajer 8 medal brązowy.

 Zapaszamy do obejrzenia przejazdu zwycięskiej pary w kategorii Juniorów w II nawrocie konkursu finałowego:

 

 

 

 

 W kategorii Młodych Jeźdźców w niedzielnym finale wystartowało 13 par. Nikomu ze startujących nie udało się dowieźć do finału wyniku poniżej jednej zrzutki. Na czele stawki znajdowała się Agata Skrzypiec z KJK Szary Michałowice z wynikiem 7,125 pkt., wyniesionym z przeliczenia startów kwalifikacyjnych. Na miejscu drugim plasowała się przed finałem Nina Milczarek z KJ Infernal Team, która traciła do liderki 0,1 pkt. karnego. Pozostali zawodnicy zgromadzili na swoich kontach dwucyfrowe dorobki punktowe.

Pierwszy nawrót sporo namieszał w klasyfikacji HPP-B w tej kategorii. Nina Milczarek po bezbłędnym przejeździe wysunęła się na prowadzenie. Agata Skrzypiec spadła na miejsce trzecie. Z miejsca czwartego na drugie awansowała Zuzanna Pisarska. Wszystko to zapowiadało spore emocje w drugim nawrocie konkursu finałowego młodych jeźdźców.

A w nim jedyny bezbłędny przejazd zanotował na swoim koncie otwierający drugi nawrót Maciej Żołądkiewicz z KJ Bonin, startujący na doświadczonym, 16-letnim wałachu Baltazar du Rouet.

Ostatecznie złoty medal zdobyła po dwóch ładnych przejazdach w dniu dzisiejszym Nina Milczarek. Amazonka z KJ Ifernal Team i jej 15-letnia klacz Cyandra mogły sobie pozwolić w drugim nawrocie na jeden błąd. Wykorzystały ten limit na ostatniej przeszkodzie parkuru. Srebrny medal zdobyła Zuzanna Pisarska z KJ Partynice Wrocław startująca na 9-letniej klaczy Caretana.

Dwa dzisiejsze przejazdy z jednym błędem pozwoliły Szymonowi Najdzionkowi z WLKS Krakus startującemu na 9-letniej klaczy Fadina PP na sięgnięcie po medal brązowy.

 Zapaszamy do zobaczenia jak pokonała parkur II nawrotu zwycięska para w kategorii Młodych Jeźdźców:

 

 

W najstarszej kategorii wiekowej, w grupie seniorów, ostateczną kolejność wyznaczyć miała rywalizacja 10 jeźdźców. Na czele stawki doświadczony Grzegorz Kubiak z KJ Łąck, który w Lesznie wykorzystał swoją szansę i awansował z 10 pozycji, jaką zajmował po zakończeniu zawodów kwalifikacyjnych Halowego Pucharu Polski w skokach przez przeszkody. Tylko on z całej stawki seniorów rozpoczął dzisiejsze starty z dorobkiem niższym niż jeden błąd na parkurze.

Pierwszy nawrót finału przyniósł 3 bezbłędne przejazdy. Najpierw dokonał tego Cezary Kalinowski z KJ Strzała Krubiczew, a później Krzysztof Retka ze Stow. Warszawski Klub Jeździecki. Na koniec bezbłędny przejazd zanotował najbardziej doświadczony ze stawki uczestników konkursu Grzegorz Kubiak.

Dobra jazda Cezarego Kalinowskiego przesunęła go z 9 na 5 miejsce. A więc bardzo blisko strefy medalowej HPP. Krzysztof Retka zyskał nie tyle bliskość strefy medalowej, bo przesunął się po pierwszym nawrocie z 6 miejsca na miejsce 3.

Grzegorz Kubiak powiększył przewagę nad zajmującym drugie miejsce Tomaszem Olszewskim do niemal 10 punktów.

Cezary Kalinowski z powodu kontuzji konia nie wystartował w drugim nawrocie. Krzysztof Retka zanotował jedną zrzutkę i przekroczenie normy czasu za 1 pkt karny, co dało mu końcowy wynik 22,25 pkt. Było to stanowczo o jeden z tych błędów za dużo. Bez zrzucenia drąga obroniłby brązowy medal. Bez punktów za czas powalczyłby o niego w rozgrywce. Z sytuacji skorzystała po bezbłędnym przejeździe w drugim nawrocie Malwina Urbańska ze Stow. Warszawski Klub Jeździecki startująca na 9-letniej klaczy Finna W. Amazonka z Warszawy z wynikiem 21,25 pkt. zdobyła brązowy medal HPP-B.

Po dobrym przejeździe z jednym błędem w drugim nawrocie srebro z wynikiem końcowym 16 pkt. zdobył Tomasz Olszewski z Kujawsko-Pomorskiego Klubu Jeździeckiego w Bydgoszczy. Co ciekawe, zawodnik ten po zakończeniu kwalifikacji przewodził stawce seniorów i rozpoczął starty w Lesznie z zerowym kontem.

Wielką klasę zaprezentował dzisiaj w Lesznie multimedalista Mistrzostw Polski, olimpijczyk z Aten, Grzegorz Kubiak. By zachować przodownictwo w stawce mógł pozwolić sobie na 3 błędy. Zrobił jeden i nie zostawiając cienia wątpliwości sięgnął po złoto HPP-B.

 Oto przejazd Grzegorza Kubiaka i Szulera w II nawrocie konkursu finałowego:


Jaki był ten ostatni w tej formie Finał Halowego Pucharu Polski? Z pewnością ciekawy, emocjonujący i pokazujący duże zróżnicowanie uczestników. W trakcie czterech dni rywalizacji w Lesznie nie brakowało pięknych technicznie przejazdów. Były i te nieco gorsze. Były zrzutki, zatrzymania i upadki. Była pula nagród finansowych w wysokości 130 000 zł oraz nagrody rzeczowe dla startujących dzieci o wartości 5 000 zł.

A czego nie było? Ano nie było czołowych seniorów (dwójka walczyć będzie w Finale PŚ) czy młodych jeźdźców.

Ciekawie wygląda zestawienie klubów, których zawodnicy sięgnęli w Lesznie po medale, których rozdano 15 podczas tegorocznego finału HPP-B:

  • KJ Infernal Team - 4 medale - 1 złoty, 2 srebrne, 1 brązowy
  • JUKS Mieczewo - 2 medale - 1 złoty, 1 srebrny
  • WLKS Krakus - 2 medale - 2 brązowe
  • KJ SO Łąck - 1 medal - 1 złoty
  • OJK Barcice - 1 medal - 1 złoty
  • KJK Pod Żubrem - 1 medal - 1 złoty
  • KJ Partynice Wr. - 1 medal - 1 srebrny
  • Kuj. - Pom. KJ - 1 medal - 1 srebrny
  • KS Euro Holding - 1 medal - 1 brązowy
  • St. Warszawski KJ - 1 medal - 1 brązowy