Już tylko niespełna dwa tygodnie dzielą nas od wielkiego wydarzenia sportowego jakim są Oficjalne Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody CSIO5* Sopot 2019.

 

Po raz piąty z rzędu Sopocie zawody CSIO zyskały najwyższą z możliwych rangę zawodów pięciogwiazdkowych. Po raz drugi, zawody te włączone zostały do cyklu rywalizacji najmocniejszych na świecie drużyn startujących w Longines FEI Nations Cup Europejskiej Dywizji 1.

 

Po raz kolejny też Partnerem Tytularnym tego wielkiego wydarzenia jest LOTTO.

 

Z wydarzeniem tak wielkiej rangi wiąże się kilka ciekawostek.
Po raz pierwszy w tym roku zmaganiom zawodów CSIO5* towarzyszyć będzie rywalizacja w zawodach adresowanych dla młodych koni.
Począwszy do czwartku 13 czerwca do niedzieli 16 czerwca 2019 roku na doskonałym placu konkursowym Hipodromu Sopot rozegranych zostanie 16 konkursów.

 

Łączna suma premii finansowych wypłaconych dla najlepszych zawodników startujących w tych konkursach wyniesie bez mała 2 100 000 zł!!!

 

Oczywiście najwyższe nagrody przewidziano w najwyższych i najtrudniejszych konkursach, czyli w konkursach Nations Cup, Grand Prix oraz w konkursach, których wyniki dadzą okazje do zdobycia punktów rankingowych w FEI Longines Rankings.

 

Organizatorzy przewidzieli w trakcie czterech dni sportowej rywalizacji rozegranie aż pięciu takich konkursów.

 

Trzy z nich zostaną rozegrane w trakcie dwóch pierwszych dni trwania zawodów, kiedy wstęp na teren Hipodromu Sopot będzie bezpłatny!!!

 

W czwartek będą to dwa konkursy. Jeden o wysokości przeszkód 145 cm., a drugi o wysokości 150 cm. W każdym z tych konkursów zaliczanych do Grupy D LR, dla najlepszych zawodników przewidziano pulę nagród w wysokości 98 400 zł.

 

W piątek największą atrakcją dnia będzie z pewnością konkurs Grand Prix Sopotu, w którym górne drągi przeszkód zawisną na maksymalnej w klasycznych konkursach wysokości 160 cm!!! Łączna pula premii finansowych dla najlepszych zawodników wyniesie w tym konkursie 573 500 zł!!! Punkty do Longines Ranking będą w nim przyznawane według tabeli Grupy AA LR.

 

W najważniejszym konkursie tych zawodów, konkursie Nations Cup (Pucharu Narodów) łączna pula nagród finansowych wyniesie 1 075 000 zł. Ta zapierająca dech w piersiach kwota zostanie rozdzielona pomiędzy startujące drużyny i jeźdźców klasyfikowanych w konkursie indywidualnie w następujący sposób:

 

Pula przeznaczona dla zespołów - 860 000

Pula przeznaczona dla jeźdźców indywidualnych - 215 000

 

W konkursie tym o punkty klasyfikacyjne do cyklu Longines FEI Nations Cuo Europejskiej Dywizji 1 walczyć będzie sześć z dziesięciu ekip uczestniczących w tych rozgrywkach.:

 • Austria – AUT
 • Belgia – BEL
 • Francja – FRA
 • Niemczy – GER
 • Irlandia – IRL
 • Holandia - NED

Dzisiaj słów kilka o jednej z nich, o drużynie Irlandii.

Irlandczycy wystąpią przed sopocką publicznością w bardzo mocnym składzie:

 • Bertram Allen – 25 miejsce LR i 1 miejsce w FEI Jumping Ranking U25
 • Peter Moloney – 277 miejsce w LR
 • Shane Sweetnam – 30 miejsce w LR
 • Paul O'Shea – 58 miejsce w LR
 • Billy Twomey – 126 miejsce w LR

 

Jak widać w irlandzkiej ekipie znalazło się aż trzech zawodników sklasyfikowanych w pierwszej setce Longines Rankings!!!

 

Jak widać emocji sportowych w czerwcu w Sopocie nie zabraknie.