Zwycięstwo w konkursie Grand Prix Freestyle, który rozegrany został wczoraj podczas Finału Pucharu Świata w Riyadh, odniósł Patrik Kittel.

Reprezentant Szwecji wjechał na czworobok jako ostatni zawodnik na liście startowej. Jak powiedział, taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy i czuł się trochę dziwnie, gdy na rozprężalni nie było już żadnej innej pary razem z nim. Kittel razem z wałachem Touchdown zaprezentowali nowy program do muzyki z filmów o Jamesie Bondzie i za swój przejazd otrzymali ocenę 81,661%. I ten wynik zapewnił mu pierwsze w karierze zwycięstwo w Finale Pucharu Świata. I pierwsze miejsce na podium w 9 już starcie w Finale.

Patrik Kittel (SWE) i Touchdown

To jest coś czego nie zapomnę do końca życia. Moja trenerka Louise Nathhorst zwyciężyła w Finale jako pierwsza dla Szwecji 24 lata temu i już wtedy była dla mnie inspiracją. Teraz ja dokonałem tego samego, jako drugi szwedzki zawodnik w historii. Dalej nie mogę uwierzyć w to co się stało. Zawsze ma się nadzieję, że uda się wygrać w tak ważnym konkursie. Ale takie zwycięstwo jest po prostu niesamowite.

Tak jak rok temu na miejscu drugim uplasowała się Nanna Skodborg Merrald/DEN, która tym razem startowała na 16-letnim ogierze Blue Hors Don Olymbrio. Przejazd tej pary sędziowie ocenili na 81,429%.

Nanna Skodborg Merrald i Blue Hors Don Olyymbrio

To niesamowite, że po raz drugi jestem na podium w Finale PŚ. Don Olymbrio był dzisiaj naprawdę wspaniały i cieszę się, że znalazłam się na podium pomiędzy takimi zawodnikami jak Isabell i Patrik.

Jeszcze nigdy różnice pomiędzy trójką najlepszych par nie były tak małe. Tylko 0,257% dzieliły zwycięzcę od Isabell Werth/GER, która wczoraj uplasowała się na 3 miejscu. DSP Quantaz był wczoraj ponownie pełen energii i pod wrażeniem atmosfery, ale doświadczenie zawodniczki pomogło ukończyć przejazd bez większych błędów.

Isabell Werth (GER ) i DSP Quantaz

Quantaz ponownie był pod wielkim wrażeniem atmosfery i momentami podczas przejazdy zwracał bardziej uwagę na to co jest poza czworobokiem. Ale jestem bardzo zadowolona z tego jak się zaprezentował. To jest to co kocham, jestem sportowcem i uwielbiam jak jest tyle emocji i energii, jak różnice są tak minimalne. Dzisiaj każdy z nas mógł wygrać i to sprawia, że nasz sport jest tak ekscytujący także dla publiczności.

W konkursie nie zobaczyliśmy pary, która zwyciężyła w Grand Prix. Charlotte Fry/GBR została wyeliminowana przed rozpoczęciem przejazdu. W pysku jej ogiera Everdale pojawiła się krew, o czym zawodniczkę poinformował sędzia główny. Po przebadaniu konia okazało się, że miał małą rankę na dziąśle. Nic poważnego, ale według przepisów taka sytuacja prowadzi do eliminacji.

Na miejscach 4 i 5 uplasowali się reprezentanci Niemiec Matthias Alexander Rath z ogierem Destacado FRH (77,850%) i Raphael Netz z wałachem Great Escape Camelot (76,482%).