CSIO3* Drammen/Norwegia

Najważniejszym konkursem dzisiejszego dnia był dla nas bez wątpienia Puchar Narodów rozegrany w Drammen. W drugim konkursie zaliczanym do europejskiej dywizji 2 wystartowało 13 zespołów a 8 z nich walczyło o punkty do klasyfikacji. Po pierwszym nawrocie reprezentacja Polski zajmowała 8. miejsce z wynikiem 21 punktów. Najlepszy w ekipie był Jarosław Skrzyczyński na debiutującym w tak trudnym konkursie 8-letnim wałachu Calevo 2. Para ta uzyskała wynik 5 pkt. w pierwszym nawrocie a w drugim miała jedynie przekroczenie normy czasu co dodało do wyniku zespołu 1 pkt.  Marek Lewicki na Abigej ukończył drugą rundę z wynikiem 8 pkt. a Dawid Kubiak i Bagazza M niestety 13 pkt. Pechowa zrzutka na ostatniej przeszkodzie, jaka przytrafiła się Wojciechowi Wojciańcowi i świetnie skaczącemu w drugim nawrocie Naccord Melloni spowodowała, że do wyniku musiano dodać kolejne 4 pkt. i w ten sposób nasza reprezentacja ukończyła Puchar Narodów mając na koncie 34 pkt. To dało jej awans na miejsce 6-te w klasyfikacji. O tym, że konkurs ten wcale nie należał do łatwych świadczy fakt, że zwycięska ekipa Irlandii ukończyła go z wynikiem 20 pkt. Drugie miejsce zajął zespół Belgii (21 pkt.) a trzecie reprezentacja Francji (24 pkt.).

Po tym konkursie na prowadzeniu w dywizji 2 jest Belgia, która ma już 180 pkt. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania (145 pkt.). Na pozycji trzeciej jest Polska, która po dwóch startach ma na koncie 95 pkt.

Powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego występu. Pierwszy nawrót konkursu Pucharu Narodów w Drammen zakończyliśmy na 8 pozycji, czyli byliśmy ostatnim zespołem, który awansował do drugiego nawrotu z przewaga 1 punktu nad zespołem włoskim. Ale trzeba też zauważyć, że do trzeciego zespołu traciliśmy tylko jedna zrzutkę. Na szczególne uznanie zasługuje w obydwu przejazdach wynik osiągnięty przez dwa stosunkowo młode konie w naszym zespole. Zaledwie 8-letni Calevo 2 pod doskonałym Jarosławem Skrzyczyńskim w pierwszy nawrocie zrobił jedną zrzutkę na stacjonacie po rowie z wodą. To zawsze trudny układ dla młodych koni, kiedy trzeba skrócić rozciągniętego przed skok na wodzie konia. W drugim nawrocie przejazd tej pary bez zrzutki i z niewielkim przekroczeniem normy czasu to doskonały wynik. Podobnie Naccord Melloni. W pierwszy nawrocie co prawda dwa błędy, ale w drugim poprawa i tylko jedna zrzutka. A trzeba przyznać, że holenderski budowniczy toru przeszkód Louis Konickx postawił bardzo nieprzyjemny i wymagający parkur, w którym ostania przeszkoda była norma czasu. Ostatecznie po dobrej jeździe naszego zespołu w drugim nawrocie awansowaliśmy na 6 miejsce w klasyfikacji końcowej tego konkursu. Osiągnięte wyniki pokazują to, że do klasowych zawodników polskich doczekaliśmy się również młodych, klasowych koni. Ich klasa wydaje się być wyższa niż starej stawki. To naprawdę dobry prognostyk na przyszłość. - powiedział Maciej Wojciechowski.

Wyniki konkursu PN w Drammen: TUTAJ

CSI2* Ebreichsdorf /Austria

Piątek w Ebreichsdorf rozpoczął się od konkursu o wysokości 120 cm. w którym dobrze zaprezentowała się Adrianna Ostrowska na klaczy Rudbekia. Bezbłędny przejazd dał naszej reprezentantce 7. miejsce a na pozycji 12. uplasował się Maciej Chomiak na klaczy Loe S. W konkursie „złotej rundy”, który miał wysokość 135 cm. startowała jedynie Natalia Czernik, która z wynikiem 0 pkt. zajęła 13-te miejsce na ogierze Caspar de Vald. W rywalizacji dzieci na wysokości 120 cm. świetnie pojechała Matylda Malepszy, która zajęła 2. miejsce na wałachu August zajęła 2. miejsce. Taką samą pozycję zajął jej trener Łukasz Wasilewski w konkursie 130 cm, w którym startował na wałachu Dublin. Miejsce 12-te z wynikiem 0 pkt. zajął tu Maciej Chomiak na wałachu Count Edwards. Bezbłędny przejazd w jednym z najważniejszych konkursów dnia (135 cm.), wchodzącym w skład serii EY-Cup miała Adrianna Ostrowska, która na klaczy Elbero H zajęła 8. miejsce.

Wyniki: TUTAJ

CSI3* Redefin/Niemcy

Dziś swoje starty rozpoczęli zawodnicy, który wygrali się do niemieckiego Marbach. W najważniejszym konkursie dnia (145 cm) najwyżej uplasował się Krzysztof Ludwiczak na wałachu Stalando 2, który ukończył swój przejazd z wynikiem 4 pkt. (20 m.) podobnie jak Andrzej Opłatek na wałachu Copperfield 40 (22 m.). Ten sam zawodnik na wałachu El Camp startował w konkursie średniej rundy (140 cm), w którym również bacznie obserwowano młodych jeźdźców z programu  „Young Riders Academy” Bezbłędny przejazd dał mu 13. miejsce w klasyfikacji a jego trener, Krzysztof Ludwiczak, zajął na wałachu Stakkatan miejsce 21. (0 pkt.). Maksymilian Wechta i Quinchella mieli pechową zrzutkę i para ta uplasowała się na 47. miejscu. W konkursie 135 cm. bezbłędny przejazd miał Krzysztof Ludwiczak na ogierze Nordwind i para ta zajęła 14-te miejsce.

Wyniki: TUTAJ

Marbach/Niemcy

W międzynarodowych zawodach w WKKW w Marbach startuje Katarzyna Miętus na wyhodowanym w SK Moszna wałachu Emigrant M. W próbie ujeżdżenia konkursu CCI1* polska para zajęła 23. miejsce z wynikiem 51,80 pkt.

Wyniki: TUTAJ