W czwartek 24 października 2019 roku Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi Sąd Gospodarczy XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego postanowił o wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego Stadniny Koni Walewice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Czy oznacza to tym samym, że z mapy polskiej hodowli koni półkrwi znika miejsce, którego tradycje sięgają XVIII wieku? Zobaczymy co przyniosą najbliższe dni, tygodnie i miesiące.

Problemy finansowe SK Walewice nie były dla nikogo w środowisku hodowców i ludzi związanych ze sportem jeździeckim tajemnicą.

Żal było patrzeć jak z roku na rok niszczeją piękny XVIII-wieczny pałac Marii Walewskiej. Jak chylą się ku upadkowi budynki i wyposażenie Stadniny.

Jutro mija dokładnie 10 lat od pozbycia się ze stanowiska prezesa zarządu spółki Henryka Warszawskiego. Przez całą, minioną dekadę  karuzela polityczna w SK Walewice kręciła się w oszałamiającym tempie. Zmiany na stanowisku prezesa następowały tak szybo, że zanim zapamiętano nazwisko nominata trzeba było uczyć się następnego.

A w materii takiej jak hodowla polityka taka prowadzić może tylko do jednego – do upadku.

Upadku, który chyba dokonał się właśnie na naszych oczach.

 

Bo czy można wierzyć decydentom, że „Zmiana ta jest wynikiem przeprowadzonego procesu restrukturyzacji (połączenia przez przejęcie) polegającego na przeniesieniu (…) całego majątku Stadniny Koni Walewice (…) na Kutnowską Hodowlę Buraka Cukrowego (…).” i po procesie restrukturyzacji hodowla koni i sport jeździecki do Walewic powrócą?

 

Plany połączenia, czyli przejęcia SK Walewice przez Kutnowską Hodowlę Buraka Cukrowego z siedzibą w Straszkowie (oddalonej od Walewic o około 90 km, czyli około godziny jazdy samochodem) snute były od jakiegoś czasu.

W marcu bieżącego roku zaczęły przybierać bardziej realne kształty w postaci dokumentu Plan Połączenia Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego Sp. z o.o. z siedzibą w Staszkowie jako spółki przejmującej oraz Stadniny Koni Walewice Sp. z o.o. Z siedziba w Walewicach jako spółki przejmowanej.

Jedynym udziałowcem obydwu spółek jest utworzony 1 września 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Dokument Plan Połączenia udostępniamy w załączniku.