Zakończył się drugi tydzień jeździeckiego triathlonu w Sopocie. Konkurs CCI4*-L tym razem wygrała Anna Siemer z Niemiec, a w krótkim formacie najlepszy był Francisco Gavino Gonzalez (ESP). Polacy tym razem bez zwycięstw, ale uplasowali się na podium łącznie 4 konkursów. 

 

Najpoważniejsze zadanie stało przed zawodnikami konkursu CCI4*-L, do którego zgłosiło się 16 par. Wszystkie trzy miejsca na podium zajęły reprezentantki Niemiec. Zwyciężyła Anna Siemer startująca na hanowerskiej klaczy FRH BUTT'S AVONDALE. Para pokonała bezbłędnie zarówno trasę crossu, jak i parkur, a ich wynik końcowy to ten, który uzyskały z czworoboku czyli 30,7 pkt. Na drugim miejscu uplasowałą się Katharina Meyer, która dosiadała hanowerskiego wałacha CHAPEAU CLAQUE 49. Ta zawodniczka miała tylko nieznacznie przekroczoną normę czasu, co w połączeniu z bezbłędnym crossem i wynikiem z czworoboku dało 30,9 pkt. Podium zamknęła Ingrid Klimke razem z niemiecką klaczą SAP ASHA P. Ta para triumfowała w próbie ujeżdżenia, ale przekroczenie normy czasu zarówno na crossie, jak i parkurze, dało łącznie 31,6 pkt karnego. W konkursie startowała jedna polska para. Był to Jan Kamiński z hanowerską klaczą UNKNOWN FLYING OBJECT. Konkurs ukończyli na 13 miejscu z wynikiem 58,9 pkt, co oznacza dodatkowo, że para uzyskała niezbędne minimum olimpijskie. 

 

W krótkim formacie CCI4* triumfował Francisco Gavino Gonzalez (ESP). Zawodnik startował na wyhodowanym w Hiszpanii ogierze ULTRASOURCE DEL CERRO 35. Ich wynik końcowy to 43,1 pkt, czyli wynik z czworoboku powiększony jedynie o normę czasu z próby terenowej. Na drugim miejscu uplasowała się Ingrid Klimke, tu startująca na westfalskiej klaczy CASCAMARA. W tym przejeździe zawodniczka również przekroczyła normę czasu i na parkurze i na crossie, a jej wynik końcowy to 44,8 pkt. Na trzecim stopniu podium w tym konkursie stanął Ruy Fonseca reprezentujący Brazylię. Zawodnik dosiadał irlandzkiego wałacha BALLYPATRICK SRS. Po skokach para objęła prowadzenie w konkursie, ale przekroczona norma na crossie oznaczała ostatecznie 45,7 pkt karnego. Najlepszą polską parą w tym konkursie była Aurelia Drywa z wałachem rasy KWPN IWAN, którzy uplasowali się tuż za podium. Wynik końcowy tej pary to 49,5 pkt, czyli wynik z czworoboku powiększony jedynie o normę czasu z próby terenowej. 

 

Konkurs CCI3*-L większości zawodnikom przysporzył problemów, czy to na trasie crossu czy na parkurze. Wygrał Axel Lindberg (FIN) startujący na wałachu fińskiej hodowli BONAPARTIS. Para nie ustrzegła się błędu na parkurze, a także przekroczenia normy czasu co dało łącznie 41,8 pkt karnego. Podobnie Nicole Palm (SWE), która zajęła miejsce drugie razem z irlandzkim wałachem OAKVALLEY QUICKSTER. Końcowy wynik tej pary to 43,3 pkt. Na trzecim miejscu uplasowała się najlepsza i jedyna polska para w tym konkursie, czyli Zuzanna Borkowska z klaczą rasy SP GRACJA. Ta para nie miała błędów na przeszkodach, ale punkty za przekroczenie normy czasu dodane do rezultatu z ujeżdżenia dały łącznie 44,3 pkt karnego. 

 

Mocno zaciętą rywalizację mogliśmy śledzić w konkursie CCI3*-S, w którym wszyscy zawodnicy praktycznie nie popełniali błędów. Zwyciężyła Liv Elin Gunzenhäuser (GER), która prowadzenie objęła już po ujeżdżeniu. Dosiadała niemieckiej klaczy CHANEL 472, a ich wynik końcowy to 23,8 pkt, “dowiezione” jedynie z czworoboku. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Warszawski startujący na wyhodowanym w Czechach ogierze LAIDAL. Wynik końcowy tej pary to również tylko ocena z czworoboku czyli 29,1 pkt. Podium tego konkursu zamknęła Anna Siemer (GER), która na hanowerskiej klaczy PIRATE SMILE jedynie minimalnie przekroczyła normę czasu na crossie. Wynik końcowy tej zawodniczki to 29,5 pkt. 

 

Ostatnim poziomem rywalizacji międzynarodowej były konkursy CCI2*. W długim formacie triumfował Ludwig Svennerstal (SWE) dosiadający szwedzkiej hodowli wałacha MH LIBBYSAUROUS REX. Parze nieco problemów sprawił jedynie parkur, a zawody wygrali z wynikiem 37,4 pkt. Drugie miejsce zajęłą koleżanka z drużyny zwycięzcy, Wilma Bertilsson. Zawodniczka startowała na hanowerskim wałachu FLAVIUS 56, a ich wynik końcowy to 39,6 pkt. Trzecie miejsce wywalczyła polska juniorka Hanna Sergiel, która dosiadała wałacha rasy SP NESTOR S. Para również nie miała problemów na crossie i jedynie drobne błędy na parkurze, a ich wynik końcowy to 40,0 pkt Krótki format CCI2*-S wygrał Dennis Huits z Holandii, który dosiadał klaczy PERSEVERANCE LUXERY FROM SECOND LIFE Z. Para objęła prowadzenie już po czworoboku, uzyskując wtedy świetny wynik 28,7 pkt i taki też utrzymali do końca. Na drugim miejscu uplasowała się Lisa Held (AUT) startująca na niemieckiej klaczy CHARIS E. Ta para również ukończyła konkurs z wynikiem z ujeżdżenia, czyli 33,2 pkt. Podium ponownie zamknęła młoda, polska zawodniczka. Tym razem trzecie miejsce wywalczyła Weronika Król razem z holsztyńskim wałachem CHINUK R. Jedynie z drobnym przekroczeniem normy czasu na parkurze, wynik końcowy tej pary to 33,9 pkt. 

 

Wyniki: TUTAJ

 

Fot. Aleksandra Ziętak