reklama
reklama

Artykuły

Prawdy i Mity: Rzecz o ambicjach
1

Prawdy i Mity: Rzecz o ambicjach

9 stycznia 2018

Nowy rok to czas noworocznych postanowień. Dotyczą one spraw zawodowych, zdrowotnych, sportowych i wielu innych, niemal wszystkich pól ludzkiej aktywności. Okazuje się, że koń odgrywa w nich często ważną, żeby nie powiedzieć wręcz – kluczową rolę. Dla jednych jest on bowiem nieodzownym elementem sportu na poziomie rekreacyjnym, inni natomiast sport ten traktują zawodowo.

Ile w koniu inteligencji, a ile instynktu
0

Ile w koniu inteligencji, a ile instynktu

27 grudnia 2017

Koń został udomowiony już wiele tysięcy lat temu jako jedno z wielu zwierząt. Jednak to właśnie on, obok psa, zwrócił szczególną uwagę człowieka swoimi zdolnościami, które przyjęto określać mianem inteligencji. 

Motywacja
1

Motywacja

20 grudnia 2017

Jesień i zima to jedna z trudniejszych pór roku dla jeźdźców. Jeżeli nie mamy dostępu do zadaszenia w postaci hali lub krytego lonżownika, jazda konna bywa najczęściej niemożliwa. Opady deszczu czy śniegu potrafią nie tylko utrudnić samą jazdę, ale konsekwentnie zamieniać czworobok bądź parkur w muliste jezioro.

Instrukcja obsługi – KOŃ
3

Instrukcja obsługi – KOŃ

14 grudnia 2017

Wypadki z udziałem jeźdźców i koni to codzienność jeżdziecka. Tak łatwo zapominamy, że jeździectwo jest sportem ekstremalnym, a 600-kilogramowe zwierzę może zrobić nam krzywdę dosłownie w ułamku sekundy. Gubi nas nasza pewność siebie oraz rutyna. Zapominamy, że KOŃ to zwierzę wielokrotnie od nas silniejsze, cięższe i bardzo płochliwe. Panujemy nad tymi kolosami, ale zgubnym jest myślenie, że zawsze i w każdej sytuacji. 

Jak mu pościelisz, tak się wyśpi
0

Jak mu pościelisz, tak się wyśpi

21 kwietnia 2017

Każdy odpowiedzialny właściciel konia z pewnością przykłada bardzo dużą wagę do tego, aby jego podopieczny miał zapewnione jak najlepsze warunki w stajni. Jednym z podstawowych założeń dbania o dobrostan i zdrowie konia trzymanego w chowie stajennym jest utrzymywanie higieny, a zarazem porządku w jego  boksie, w którym koń spędza co najmniej kilka lub też kilkanaście godzin dziennie. 

Wysłodki buraczane – w pytaniach
1

Wysłodki buraczane – w pytaniach

1 marca 2017

W powszechnej opinii wielu właścicieli koni, włączenie do diety swoich pupili wysłodków buraczanych niesie ze sobą wiele korzyści. Szczególnie w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z końmi z wyraźną niedowagą i końmi starszymi.

Mitologia Końska
3

Mitologia Końska

23 grudnia 2016

Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłoniły się... konie? Stop, stop, stop! To nie ta książka, ale według tej receptury powstał ten artykuł. Zebrałam w nim wszystkie dziwaczne przeświadczenia, mityczne prawdy, bezmyślnie przekazywaną wiedzę z pokolenia na pokolenie bez jakiejkolwiek weryfikacji. Ktoś coś kiedyś powiedział i stało się to objawioną prawdą. Zaskakujące jest to, ile ciekawych rzeczy można dowiedzieć się w stajennych socjalach. Czas, aby niektórym tematom przyjrzeć się bardziej z bliska i cytując Kubusia Puchatka: „co-nie-co” sprostować.

Dzieciobójstwo u koni
2

Dzieciobójstwo u koni

14 grudnia 2016

Jane Goodal, badaczka i wielka przyjaciółka szympansów, napisała w jednej ze swoich książek: „Gdy rozpoczynałam moje badania w Gombe w 1960 roku, nie było dopuszczalne, w każdym razie w środowisku etologów, mówienie o umyśle zwierzęcym. Tylko człowiek miał umysł. Nie było również właściwe mówienie o osobowości zwierząt. 

Izolatka
14

Izolatka

8 marca 2016

Izolacja to proza życia większości wierzchowców przeznaczonych do sportu. Człowiek w pogoni za sukcesem stworzył odrębną rasę „konia sportowego”, którą chowa w specyficznych warunkach.

Czy kukurydza w żywieniu koni ma sens?
3

Czy kukurydza w żywieniu koni ma sens?

3 lutego 2016

W żywieniu koni kukurydza zdecydowanie nie cieszy się dużą popularnością. O ile marchewka czy jabłko bywają obowiązkowym składnikiem menu końskiego, o tyle kukurydza stosowana jest w żywieniu koni niezwykle rzadko. Co jest tego przyczyną, czy kukurydza przylgnęła już na stałe tylko do żywienia bydła, czy może istnieją realne szanse, że zagości ona w końskich żłobach?