reklama
reklama

Artykuły

Dziesięć przykazań zdrowego grzbietu
1

Dziesięć przykazań zdrowego grzbietu

10 listopada 2017

Zdrowy grzbiet to podstawa aktywności konia w jeździectwie. Często jednak spotykamy się w tej materii z problemami, skutkującymi syndromem określanym jako „back pain”, czyli ból grzbietu. Wynika to z różnych przyczyn. Przede wszystkim koń nie został stworzony do noszenia na grzbiecie ciężarów...

Niebezpieczna nie tylko dla źrebiąt
0

Niebezpieczna nie tylko dla źrebiąt

19 kwietnia 2017

W powietrzu można już wyczuć wiosnę. Niedługo znów wszystko obudzi się do życia. Jest to również czas, w którym na świat przyjdzie większość źrebaków. W tym okresie warto pomyśleć o czyhających na nich zagrożeniach. Paraskarioza (glistnica) jest jednym z nich.

Depresja u koni – problem z psychiką
30

Depresja u koni – problem z psychiką

25 stycznia 2017

Jadę do pobliskiej szkółki jeździeckiej. Ludzi sporo, ale udaje mi się dostrzec mojego ulubieńca ‒ Bachmata. Dziewczyna wchodzi do niego do boksu, koń odwraca się zadem i tuli uszy. Dziewczyna podnosi głos, koń na chwilkę odpuszcza. Podpina popręg, a koń kłapie złośliwie zębami, ta zaś podkopuje konia pod brzuch, próbując nieudolnie pokazać mu, kto rządzi. Wychodzi z boksu. Instruktor daje komendę: na koń. Bachmat nie chce stać w miejscu. Wzburzony Pan Instruktor podchodzi do niego i łapie ręką blisko pyska. Kiedy koń podejmuje próbę walki, dostaje po zębach...

Wielofunkcyjność ucha końskiego
0

Wielofunkcyjność ucha końskiego

28 czerwca 2016

W budzącej zachwyt ekspresji głowy konia znaczną rolę odgrywa końskie ucho. Jego kształt, umiejscowienie, ruch małżowiny usznej – tworzą szczególną wartość estetyczną.

Suchy chleb dla konia?
4

Suchy chleb dla konia?

23 grudnia 2015

Zgodnie ze słowami zaczerpniętymi z komedii „Wojna domowa” chleb uważany jest dosyć powszechnie wśród „znawców-amatorów” za koński przysmak. Przyjęte jest, że jak rodzina wybiera się odwiedzić koniki, to chleb w kieszeni musi być. Czy jest to słuszne rozumowanie, czy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku dla zdrowia konia? 

HIRUDOTERAPIA u koni
0

HIRUDOTERAPIA u koni

17 września 2013 | hirudoterapia, pijawki, leczenie koni

Posiadają pięć par oczu, trzy szczęki zaopatrzone łącznie w ok. 300 ostrych zębów oraz przyssawki przy obu końcach ciała. Do życia i przetrwania potrzebują krwi ssaków. Podczas posiłku potrafią pięciokrotnie zwiększyć objętość ciała. Ten budzący grozę wstęp to nie zapowiedź filmu traktującego o nowej cywilizacji przybywającej na Ziemię w celu ekspansji planety, a skrócony opis pijawki lekarskiej (Hirudo medicinalis).
HeadShaking
0

HeadShaking

4 czerwca 2013 | Headshaking

Headshaking syndrome, z braku odpowiednika nazwy w języku polskim, w wolnym tłumaczeniu można określić jako syndrom potrząsania głową. Jest jedną z najmniej poznanych chorób obecnie występujących u koni sportowych. Artykuł pochodzi z Świat Koni 6/2006.
Komórki macierzyste u koni
0

Komórki macierzyste u koni

14 marca 2013 | weterynaria, komórki macierzyste

Komórki macierzyste to komórki organizmu mające teoretycznie nieograniczoną możliwość podziałów, którą utrzymują przez długi czas. Stanowią heterogenną populację, która wprowadzona do organizmu, może w specyficznych warunkach różnicować się w komórki wyspecjalizowane, takie jak komórki kostne, komórki chrzęstne, komórki mięśniowe, komórki naczyń krwionośnych czy komórki nerwowe.
Mały kleszcz - wielki problem
0

Mały kleszcz - wielki problem

1 maja 2012 | sezon pastwiskowy, kleszcz, problem

Co roku sezon pastwiskowy i okres, kiedy coraz częściej wyruszamy na konne wycieczki po lesie i łąkach (od wczesnej wiosny aż po późną jesień) przynosi do wielu stajni nowych, niemile widzianych mieszkańców.
Zapalenie naczyń chłonnych
1

Zapalenie naczyń chłonnych

1 grudnia 2011 | zapalenie naczyń chłonnych, słoniowacizna, otłuszczona noga, poradnik weterynaryjny

Wielu właścicieli koni zetknęło się w swej praktyce ze schorzeniem potocznie zwanym „otłuszczoną nogą” lub słoniowacizną. Na ogół spostrzega się je, kiedy koń nie chce się ruszać lub kuleje, a jedna z jego nóg jest opuchnięta, czasem nawet do podwójnych rozmiarów od stawu kolanowego do samego dołu.