Dziś na naszą skrzynkę mailową otrzymaliśmy pismo z prośbą o publikację na naszej stronie. Co czynimy bez jakiejkolwiek ingerencji w tekst.

 

Pomorski Związek Jeździecki 14 kwietnia 2020 r.

ul. Polna 1

Sopot

 Zarząd

Polskiego Związku Jeździeckiego

 

 

APEL

 


Niniejszy apel sygnowany jest przez niżej podpisanych członków zarządu oraz komisji rewizyjnej Pomorskiego Związku Jeździeckiego, który zgodnie z § 14 pkt. 1.1. Statutu PZJ jest jednym z szesnastu zwyczajnych członków PZJ.


Zaniepokojeni biernością zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego w obliczu nadciągającego kryzysu, apelujemy o bezzwłoczne podjęcie przez Zarząd działań w kierunku złagodzenia nieuchronnego negatywnego wpływu panującej epidemii dla:

  • zawodników,
  • właścicieli koni; zwłaszcza kadry i zaplecza kadry,
  • organizatorów zawodów,
  • klubów jeździeckich, osób oficjalnych i szkoleniowców.


Poniżej przedstawiamy konkretne propozycje pakietów osłonowych, które mogłyby być przez Zarząd PZJ wprowadzone w życie:

 


1. Pakiet dla zawodników

Zawiesić ze skutkiem natychmiastowym funkcjonowanie regulaminów i umów w efekcie których najlepsi polscy zawodnicy są poza kadrą.


Odwołać ze skutkiem natychmiastowym uchwałę zarządu PZJ nr U/2783/3/E/2020 z dnia 20.03.2020 o zwolnieniu wszystkich trenerów kadr.


Objąć długofalowym systemem stypendialnym kadrę i jej bezpośrednie zaplecze; zwłaszcza zawodników z perspektywą olimpijską (województwo pomorskie p.Mateusz Kiempa)


Zlecić trenerom kadr wytypowanie ośrodków, zawodników i koni które mogłyby realizować szkolenie w ramach projektu szkoleń opracowywanego aktualnie w Ministerstwie Sportu. Ze względu na infrastrukturę i zaplecze oczywiste wydają się: Strzegom, Baborówko, Sopot, Drzonków i Zakrzów.


Zlecić trenerom kadr opracowanie nowych planów treningowych dostosowanych do dynamicznie zmieniających się warunków, zwłaszcza dotyczących przesunięcia o rok olimpiady.


Przedłużyć ważność licencji i paszportów zawodnikom i koniom o czas obowiązywania obostrzeń uniemożliwiających treningi i starty, bez względu na to jak długi ten czas będzie, jako pierwszy miesiąc licząc marzec 2020r ; należy przygotować do tego system informatyczny.


Odbyć pierwsze zawody po trzytygodniowej karencji po zakończeniu kwarantanny tak aby umożliwić wszystkim zawodnikom, zwłaszcza dzieciom przygotowanie na równych warunkach.

 


2. Pakiet dla właścicieli koni kadrowych i koni zaplecza kadrowego

Objąć systemem subsydiowania konie kadrowe i zaplecza kadr będące w treningu pod nadzorem trenerów kadry tak aby przestały być dla swoich właścicieli obciążeniem finansowym.


To rozwiązanie może uchronić najwartościowsze egzemplarze przed wyprzedażą do państw zachodnich, które jak należy przypuszczać szybciej uporają się ze skutkami kryzysu. Konie o których mowa winny być wyselekcjonowane i skatalogowane przez trenerów kadry.

 


3. Pakiet dla organizatorów

Ograniczyć do wartości symbolicznej opłaty za wpis do kalendarza zawodów ogólnopolskich w roku bieżącym i przyszłym.


Zawiesić do końca 2021 roku opłatę za odwołanie zawodów.


Renegocjować umowę z organizatorami.


Zmienić w uzgodnieniu z organizatorami przepisy dotyczące wpisu do kalendarza.


Dokonać w trybie natychmiastowym zwrotu opłat za wpis do kalendarza zawodów, za imprezy które zostały odwołane ( w województwie pomorskim Hipodromowi Sopot ) dotyczy również zawodów które zostaną odwołane po zniesieniu przez rząd ograniczeń w ich organizacji.

 


Pobierać opłaty za wpis do kalendarza 2021 na dwa tygodnie przez zawodami, a nie już we wrześniu 2020.

 

4.Pakiet dla klubów, osób oficjalnych i szkoleniowców

Przedłużyć ważność licencji klubom, osobom oficjalnym i szkoleniowcom o czas obowiązywania obostrzeń uniemożliwiających treningi i starty, bez względu na to jak długi będzie to czas, jako pierwszy miesiąc licząc marzec 2020r ; należy przygotować do tego system informatyczny.


Opracować system umożliwiający bezkosztowe przedłużanie uprawnień osób oficjalnych i szkoleniowców co najmniej do końca 2021 roku.

 

5. Sprawy inne

Apelujemy również o powstrzymanie się przez pojedynczych członków zarządu od pisania listów do środowiska, które to listy, jak wszyscy wiemy nie mają żadnego formalnego znaczenia a tworzą jedynie szum medialny; oczekujemy wspólnego stanowiska zarządu, które to stanowisko będzie realizacją §15 pkt.4 i §38 pkt.3 statutu PZJ.


Przypominamy także, że w trybie § 43 statutu PZJ, ponad dwa tygodnie temu publicznie z wnioskami zwróciła się do zarządu PZJ komisja rewizyjna PZJ. Pomorski Związek Jeździecki jako członek zwyczajny PZJ domaga się odpowiedzi zarządu PZJ na pismo tego statutowego organu władzy Związku.


W piśmie komisji rewizyjnej PZJ znalazło się ważne stwierdzenie, z który nie sposób się nie zgodzić, że „związek nie przetrwa bez swoich członków”.


Większość zaproponowanych wyżej rozwiązań Pomorski Związek Jeździecki zastosował, po konsultacjach ze środowiskiem, w porozumieniu z Federacją Sportu i Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w odpowiedniej skali w województwie pomorskim.


Nadrzędnym celem Związku w aktualnych realiach musi być zachowanie w orbicie szeroko pojętego jeździectwa sportowego jak największej ilości zawodników i koni oraz organizatorów zawodów gdyż te trzy elementy wraz z osobami oficjalnymi i szkoleniowcami tworzą Związek; w chwili obecnej struktury biurowe związku stanowią sprawę o znaczeniu wtórnym.


Wierzymy, że wspólnie, w dialogu do którego zapraszamy Zarząd PZJ, uda się wypracować rozwiązania adekwatne do wymogów czasu w jakim się znaleźliśmy.

 


Podpisano:

Piotr Krzyżanowski – prezes Pomorskiego Związku Jeździeckiego

Henryk Kozłowski – wiceprezes PomZJ

Anna Podpora – skarbnik PomZJ

Łukasz Walter – czł.zarządu – Przewodniczący Kolegium Sędziów PomZJ

Łukasz Lesner – czł.zarządu – Trener Koordynator PomZJ

Dariusz Turzyński – czł.zarządu d/s dyscyplin nieolimpijskich PomZJ

Joanna Jagoda – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej PomZJ

Janusz Jurkiewicz – czł.Komisji Rewizyjnej PomZJ

Marcin Podpora – czł.Komisji Rewizyjnej PomZJ