Artykuły

Dziesięć przykazań zdrowego grzbietu
0

Dziesięć przykazań zdrowego grzbietu

10 listopada 2017

Zdrowy grzbiet to podstawa aktywności konia w jeździectwie. Często jednak spotykamy się w tej materii z problemami, skutkującymi syndromem określanym jako „back pain”, czyli ból grzbietu. Wynika to z różnych przyczyn. Przede wszystkim koń nie został stworzony do noszenia na grzbiecie ciężarów...

Jak mu pościelisz, tak się wyśpi
0

Jak mu pościelisz, tak się wyśpi

21 kwietnia 2017

Każdy odpowiedzialny właściciel konia z pewnością przykłada bardzo dużą wagę do tego, aby jego podopieczny miał zapewnione jak najlepsze warunki w stajni. Jednym z podstawowych założeń dbania o dobrostan i zdrowie konia trzymanego w chowie stajennym jest utrzymywanie higieny, a zarazem porządku w jego  boksie, w którym koń spędza co najmniej kilka lub też kilkanaście godzin dziennie. 

Niebezpieczna nie tylko dla źrebiąt
0

Niebezpieczna nie tylko dla źrebiąt

19 kwietnia 2017

W powietrzu można już wyczuć wiosnę. Niedługo znów wszystko obudzi się do życia. Jest to również czas, w którym na świat przyjdzie większość źrebaków. W tym okresie warto pomyśleć o czyhających na nich zagrożeniach. Paraskarioza (glistnica) jest jednym z nich.

Zakup konia "na spółkę"
0

Zakup konia "na spółkę"

16 marca 2017

Posiadanie własnego konia to marzenie każdego z pasjonatów jeździectwa. Spełnienie marzenia niesie za sobą jednak spore konsekwencje. Podobnie jak zakup każdego zwierzaka powoduje, iż poza kwestiami finansowymi musimy liczyć się z koniecznością zapewnienia mu codziennej opieki. Ułatwić to może niewątpliwie fakt, kiedy kilka osób będzie dzielić obowiązki. Wiele osób w związku z tym, decyduje się na dokonanie wspólnego zakupu lub wspólnej dzierżawy. Zakup „na spółkę” rodzi jednak pewne ograniczenia…

BOSKIE! - dialogi kobiet
2

BOSKIE! - dialogi kobiet

8 marca 2017

Temat kobiet i koni wywołał różne skojarzenia. Z jednej strony przypomina się kult bogini Białej Klaczy, zwanej Eponą i uwikłana w to pogańska zmysłowość. Z drugiej pojawia się niewiedza o tym, jak wygląda życie współczesnych kobiet, związanych pośrednio lub bezpośrednio z końmi, zwierzętami pozostającymi dla wielu symbolem siły i niezależności. Od tych znaczeń blisko do definicji kobiecości. 

Wysłodki buraczane – w pytaniach
1

Wysłodki buraczane – w pytaniach

1 marca 2017

W powszechnej opinii wielu właścicieli koni, włączenie do diety swoich pupili wysłodków buraczanych niesie ze sobą wiele korzyści. Szczególnie w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z końmi z wyraźną niedowagą i końmi starszymi.

Ucząc innych sami się uczymy
13

Ucząc innych sami się uczymy

2 lutego 2017

Czy polscy kibice sportowego jeździectwa mają jakiekolwiek szanse na to, by cieszyć się z sukcesów naszych reprezentantów na miarę tych, które są udziałem kibiców siatkówki męskiej, piłki ręcznej czy skoków narciarskich? To pytanie nurtuje nas od lat i właściwie każdy ma na nie swoją odpowiedź.

Depresja u koni – problem z psychiką
30

Depresja u koni – problem z psychiką

25 stycznia 2017

Jadę do pobliskiej szkółki jeździeckiej. Ludzi sporo, ale udaje mi się dostrzec mojego ulubieńca ‒ Bachmata. Dziewczyna wchodzi do niego do boksu, koń odwraca się zadem i tuli uszy. Dziewczyna podnosi głos, koń na chwilkę odpuszcza. Podpina popręg, a koń kłapie złośliwie zębami, ta zaś podkopuje konia pod brzuch, próbując nieudolnie pokazać mu, kto rządzi. Wychodzi z boksu. Instruktor daje komendę: na koń. Bachmat nie chce stać w miejscu. Wzburzony Pan Instruktor podchodzi do niego i łapie ręką blisko pyska. Kiedy koń podejmuje próbę walki, dostaje po zębach...

Muzyka jako pomoc w układaniu koni
0

Muzyka jako pomoc w układaniu koni

13 stycznia 2017

Nauczam sztuki jeździeckiej poprzez towarzyszenie koniowi, a nie jazdy na nim” - to zdanie wypowiedziane przez Xaviera Delalande zdaje się oddawać cały sens stosowania nowatorskiej metody używania muzyki jako skutecznej pomocy w układaniu koni. Xavier Delalande jest wybitnym specjalistą od stosowania tej metody.

Czy mogą zabrać Ci konia za długi?
5

Czy mogą zabrać Ci konia za długi?

3 stycznia 2017

Kilka słów o sprzedaży koni przez komorników. Utrata płynność finansowej w obecnych czasach to bardzo powszechne zjawisko. Dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale i wielu osób fizycznych. Przyczyny tego oczywiście można by mnożyć…